Türkiye Ve Rusya'nın Ateşkes Çağrısından Libya Memnun

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi, Türkiye ve Rusya’nın ateşkes çağrısını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

42 Yıllık Kaddafi Döneminden İç Savaşa: Libya

Yaklaşık 10 yıldır iç savaşın içinde olan Libya fiilen ikiye bölünmüş durumda, uluslararası toplum ise kendi çıkarlarının peşinde. Uluslararası enerji denkleminin aktörlerinden birine dönüşen Libya’da kim ne yapıyor?

Tezkere Sonrası Türk Askeri Birlikleri Libya’ya Ulaştı

Türkiye’nin gönderdiği ilk askeri birliklerin Libya’nın başkenti Trablus’a ulaştığı duyuruldu.

Hafter Güçleri Trablus'ta Askeri Okulu Vurdu: En Az 30 Ölü Var

Libya'nın başkenti Trablus'taki bir askeri okul öğrenci yurduna düzenlenen hava saldırısında 30 kişi hayatını kaybetti, en az 33 kişi de yaralandı.

Sudan’da Birleşik Arap Emirlikleri’ne Karşı Öfke Protestosu Düzenlendi

Sudan'da, ülkenin limanlarını denetim altına almak isteyen Birleşik Arap Emirlikleri rejimine karşı öfke giderek artıyor. Hartum'da büyük bir gösteri düzenleyen Sudanlılar Birleşik Arap Emirliklerini protesto etti.

İhvan Darbe Sonrası İlk Kez Mutabakat Sagladı

İhvan'ın Mısırlı muhalif iş adamı Muhammed Ali'nin yayımladığı mutabakat belgesine destek verdiğini açıklaması, "Mısır muhalefeti ile mutabakat, iş birliği ve uzlaşma" olarak yorumlandı.

Libya (UMH): Hafter Birlikleri, Bizi Türkiye'ye Mecbur Bıraktı

Serrac hükümetine yakın Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, diğer ülkelerden yardım talep ettiklerini, ancak yanıt gelmeyince Türkiye'ye yöneldiklerini söyledi.

Libya: Trablus'ta Savaş Şiddetlenirse Ankara'dan Askeri Destek Talep Ederiz

Libya'nın uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şu anda bir davet olduğuna göre icabet ederiz." sözlerinin ardından Ankara'dan askeri destek talep edebileceklerini duyurdu.

Libya'dan Mısır'a: Egemenliğimize Yönelik Tehditleri Kabul Etmeyeceğiz

Libya'da uluslararası kamuoyu tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Mısır'a iki ülkenin tarihi ilişkilerini güçlendirecek "olumlu bir rol" oynama çağrısında bulundu. Trablus hükümeti, Libya'nın egemenliğine yönelik tehditleri kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Libya’da Hafter Güçlerine Karşı Seferberlik İlan Edildi

Libya'da Hafter güçlerinin başkent Trablus'u ele geçirmek için saldırıya geçmesinin ardından Misrata Halk Meclisi şehri savunmak için seferberlik ilan etti.

Yolsuzluktan Yargılanan El Beşir'in Cezası Belli Oldu

Sudan'da mahkeme, yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından yargılanan eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in iki yıl boyunca bir rehabilitasyon merkezinde tutulmasına karar verdi.

'Libya'yı Üssünüz Yapmayı Hayal Etmeyin'

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Trablus'u hedef alan Halife Hafter güçleri ve destekçilerine, "Libya'yı üssünüz yapmayı hayal etmeyin." dedi.

Cezayir'de Seçim Bitti: Eski Başbakan Abdulmecid Tebbun Yeni Cumhurbaşkanı Seçildi

Cezayir'de 5 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi tamamlandı. Seçimlerde eski Başbakan Abdulmecid Tebbun yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Libya ile İmzalanan MEB Sonrası Türkiye Yeni Harita Yayınladı

Geçtiğimiz günlerde Libya ile varılan son mutabakattan sonra, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırlarını gösteren son dakika bir harita paylaşıldı.

Libya’da Enerji Savaşları

2000’li yılların başlarından itibaren Avrupa, ABD ve hatta Çin Libya bölgesinde bulunan enerji kaynakları için rekabete giriştiler.

Libya'daki Rus Askerlerinin Varlığı ABD'yi Harekete Geçirdi

Libya'daki silahlı çatışmaya ülke içindeki taraflar ve bölgesel güçlerden sonra soğuk savaş döneminin iki baş aktörü de dahil oldu.

Beşir Sudan'da Aklanırsa Uluslararası Ceza Mahkemesinde Yargılanabilir

Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in Sudan yargısı tarafından beraatine hükmedilmesi durumunda Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanabileceğini belirtildi.

Libya'daki UMH Güçleri Aziziye'de Kontrolü Sağladı

Libya'da uluslararası toplum tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçler, başkent Trablus'un güneyindeki Aziziye bölgesini tamamen kontrol altına aldı.

Nahda Hareketi Parlemento Seçimlerinde Galip

Tunus'ta sandık çıkış anketine göre Nahda Hareketi oyların yüzde 17,5'ini alarak seçimin galibi olurken, tutuklu medya patronu Nebil el-Karvi'nin partisi yüzde 15,6 ile seçimi ikinci sırada yer aldı.

Cezayir Ordusu Cumhur Başkanlığı Seçimlerinde Tarafsız Kalacak

Cezayir Genelkurmay Başkanı Salih, 12 Aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ordunun aday göstermeyeceğini, herhangi bir adayı da desteklemeyeceğini söyledi.

Tunus'ta Nahda Hareketi Cumhurbaşkanlığı İçin Bağımsız Adayı Destekliyor

Tunus parlamentosundaki en büyük parti Nahda Hareketi, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda bağımsız aday Kays Said'i destekleme kararı aldı.

Mısır'da 11 İhvan Yöneticisi Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

Mısır'da, yargılanan 11 İhvan yöneticisi müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Duruşma salonunda kalp krizi geçirerek şehit olan meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin adı ise sanık listesinden silindi.

Nahda Hareketi'nin Cumhurbaşkanı Adayı Abdulfettah Moro

Tunus'ta Nahda Hareketi'nin eylül ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için Tunuslu ünlü düşünür Abdulfettah Moro'yu aday göstereceği açıklandı.

'76 Yaşındaki Babam Hapishanede Yerde Yatıyor'

Müslüman Kardeşler Teşkilatı İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin kızı, 76 yaşına giren babasının hapishanede yerde yattığını belirtti.

Libya'da Göçmen Merkezine Saldırı

Libya’nın başkenti Trablus yakınlarında göçmenlerin tutulduğu bir merkeze Halife Hafter’e bağlı "Libya Ulusal Ordusu" tarafından düzenlenen hava saldırısında en az 40 kişi hayatını kaybederken, 80 kişi yaralandı.

Libya'da Hafter Güçleri Sivil Yerleşim Yerlerini Bombaladı

Libya’da Halife Hafter’e bağlı milisler, Trablus’un güneybatısındaki stratejik Giryan kentini kaybettikten sonra sivil yerleşim yerlerine hava saldırıları düzenlemeye başladı.

Hafter Güçlerinin Alıkoyduğu 6 Türk Serbest Bırakıldı

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Libya'da Hafter güçleri tarafından alıkonulan 6 Türk vatandaşının serbest bırakıldığını açıkladı.

Lübnan'da El-Cemaa el-İslamiyye Yetkilisine Suikast

Kimliği henüz belirlenemeyen silahlı saldırganlar, gece yarısı saatlerinde, El-Cemaa el-İslamiyye'nin halkla ilişkiler ve ülkenin İsrail sınırında yer alan Şeba bölgesi sorumlusu Carrar'a Er-Rahmet Dispanseri çıkısında ateş açtı.

Mısır'da Yargıtay Bir Kişi Hakkındaki İdam Kararını Daha Onadı

Mısır'da Yargıtay, kamuoyunda "Usim hücresi" olarak bilinen davada yargılanan sanıklardan biri hakkındaki idam kararını onadı.

Sisi Güçlerine Teslim Edilmişti! Muhammed'den Haber Alınamıyor

Türkiye’nin geçtiğimiz Ocak ayında Sisi güçlerine iade ettiği Mısırlı Muhammed Abdülhafiz Hüseyin'den 55 gündür haber alınamıyor.

Bir Bayram Daha Zindanlarda Geçti! Mursi'nin Direniş Destanı Sürüyor

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, bir bayramı daha Mısır zindanlarında geçirdi. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Mısır zindanlarındaki direniş destanı 2347 gündür sürüyor.

Libya'daki Çatışmalarda Ölü Sayısı 562'ye Yükseldi

Dünya Sağlık Örgütü, Trablus çevresindeki çatışmalarda ölü sayısının 562'ye çıktığını, yaklaşık 3 bin kişinin de yaralandığını açıkladı.

Sisi’nin Zindanlarında Bir İhvan Üyesi Daha Vefat Etti

Mısır'da tutuklu bulunan İhvan yöneticilerinden Muhammed el- Assar cezaevinde vefat etti.

Sudan'da Çıkan Altın Mısır'a Kaçırılıyor

Sudan İhracatçılar Şube Başkanı Abdulmenam Sadık, ülkede çıkartılan altının yüzde 70’inin develerle Mısır’a kaçırıldığını söyledi.