Fas'ta Libya Görüşmeleri Başladı

Libya'da yaşanan iç savaşın ihtilaflı tarafları müzakere için Fas'ta bir araya geldi. İki gün sürecek görüşmelerde hedef ateşkesin güçlendirilmesi.

Sudan'da 30 Yıllık İslami Yönetim Sona Erdi

Sudan’da geçiş hükümeti, din ile devleti birbirinden ayırmayı kabul ederek 30 yıllık İslami yönetimi sona erdirdi.

“Libya Silah Ambargosu İhlal Ediliyor”

BM Libya Özel Temsilcisi Williams, son haftalarda Libya’daki savaşın iki tarafına hava ve deniz yoluyla silah desteği yapıldığını söyledi. Williams, bu tavrın uzlaşma fırsatını baltaladığını kaydetti.

Sudan'da Taraflar 17 Yıllık Çatışmaları Resmen Bitirdi: Anlaşmada Neler Var?

Sudan'da hükümet ve çok sayıda silahlı muhalif grubu bünyesinde barındıran Sudan Devrimci Cephesi arasında 17 yıllık çatışmaya son veren barış anlaşması imzalandı.

ABD'den Siyonist İsrail'i Kabullendirme Turnesi: Pompeo Sudan'da

Sudan'da Ömer el-Beşir'in darbeyle devrilmesinin ardından Amerika'dan bu ülkeye ilk resmi ziyaret gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Pompeo, uçuşu Tel Aviv'den Hartum'a yaparak olası 'İsrail-Sudan Normalleşmesi'ne de dikkat çekti.

Libya Başbakanı Tüm Askeri Unsurlara Ateşkes Çağrısı Yaptı

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, ülkedeki tüm askeri güçlere derhal ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması talimatı verdi.

Esma Biltaci Rabb'ine Kavuşalı 7 Yıl Oldu

14 Ağustos... Bugün Mısır'ın onurunu müdaafa ederken cunta güçlerinin açtığı ateş sonucunda şehadete erişen 17 yaşındaki Esma Biltaci'nin Rabb'ine kavuştuğu gün...

Mısır'da İhvan Liderlerinden İsam Aryan Cezaevinde Hayatını Kaybetti

Mısır'da Müslüman Kardeşler teşkilatının (İhvan) üst düzey isimlerinden İsam Aryan'ın, tutulduğu cezaevinde hayatını kaybettiği bildirildi.

Libya'da Hafter'in Yanında Duran Ülkeler, Desteği Artırdı, Sahaya S-300'ü Sürdü

Libya'da taraflar sahaya sürdükleri yeni sistemler ile üstünlük kurmaya çalışıyor. Bir satranç turnuvasını andıran süreçte Hafter'e ait bir üste S-300'ün görüntülenmesi Türkiye'nin F-16'ları devreye sokmasına karşı bir önlem olduğu iddia edildi

Mısır İle Yunanistan Türkiye ve Libya'yı Yok Sayan Deniz Anlaşması İmzaladı

Yunanistan'la Mısır, Doğu Akdeniz'de "deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması" imzaladı. İki ülke dışişleri bakanları tarafından imzalanan anlaşmaya, Türkiye Dışişleri 'yok hükmünde' diyerek sert tepki gösterdi.

Mısır: Türkiye'nin Yeni Navtex'i Egemenlik Haklarımızı İhlal Ediyor

Mısır, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de planladığı sismik aramanın Kahire'nin münhasır haklarını ihlal potansiyeli taşıdığını öne sürdü.

Tunus Parlemantosu'nda Zafer Yine Gannuşi'nin Oldu

Tunus'ta Meclis Başkanı Gannuşi'yi devirmek için 73 milletvekilinin imzasıyla güven oylamasına gidildi. Tunuslu milletvekilleri Gannuşi’ye verilen güven oyunu geçemedi ve Gannuşi görevinde kaldı.

Suudi Arabistan: Libya’da Mısır’ı Destekliyoruz

Suudi Arabistan, Libya'da Mısır'a destek turuna çıktı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Kahire'de mevkidaşı ile görüştükten sonra Tunus'a geçerek Cumhurbaşkanı Kays ile bir araya geldi. Suudi Bakan daha sonra Cezayir'i de ziyaret etti.

Etiyopya'dan Mısır'a Hedasi Barajı Resti:

Mısır ve Etiyopya’yı savaşın eşiğine getiren Hedasi Barajı krizi devam ediyor. Taraflardan Sudan, Mısır ve Etiyopya henüz net bir anlaşmaya varmış değil.

Ürdün, Mısır ve Türkiye Arasında Arabuluculuk Yapmaya Başladı

Ürdün Yönetimi, Libya’da farklı tarafları destekleyen Türkiye ile Mısır arasında olası bir çatışmadan kaçınmayı amaçlayan arabuluculuk çalışmalarına başladı.

Sisi'nin Libya'ya Asker Gönderme Tezkeresi Mısır Parlamentosundan Geçti

Mısır Parlamentosu, Libya'ya asker göndermesi için darbeci Cumhurbaşkanı Sisi'ye yetki verdi. Yetki, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlerin Sirte’ye operasyon başlatması durumunda geçerli olacak.

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter Güçleri Sirte'ye Yığınak Yapıyor

Libya'da başta BM olmak üzere uluslararası toplum tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Sirte şehrinin batısına asker ve mühimmat sevkıyatı yaptığı belirtildi. Diğer taraftan Hafter milislerinin de bölgeye yığınağa devam ettiği aktarıldı.

Üç Liderden Ortak Libya Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, Brüksel'de Libya konusunu görüşerek, ülkede çatışmaların durması ve yabancı ülkelerin de BM silah ambargosu kararına uymaları çağrısı yaptı.

Sisi: Sirte Operasyonuna Eli Kolu Bağlı Duramayız

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Libya'nın kuzeyindeki Sirte kentine operasyon için yapılan askeri hazırlıklar karşısında "eli kolu bağlı" durmayacaklarını söyledi.

Lübnan'da Ekonomik Kriz Ülkeyi Karanlığa Gömdü

Lübnan'da elektrik kesintileri genelde şaşırılacak bir durum değil. Ama son dönemde evlerinde mum depolayan, geleneksel gaz lambalarını kullanan ve çalışmayan buzdolaplarında çürüyen gıdaları çöpe atmak zorunda kalanların sayısı artıyor. Ülkede derinleşen ekonomik krizin yansıması elektrik kesintilerinin artmasında görülüyor.

Tunus'ta Siyasi Krize Doğru: Başbakan İstifasını Sundu

Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah'ın, Cumhurbaşkanı Kays Said'e istifasını sunduğu aktarıldı. Fahfah'a yönelik yolsuzluk suçlamalarının ardından koalisyonun büyük ortağı Nahda Hareketi'nin hükumetten güvenoyunu çekme kararı aldığı belirtilmişti.

Tobruk Meclisi, Mısır Ordusuna Libya'ya Giriş İzni Verdi

Libya'nın doğusunda bulunan General Halife Hafter yanlısı Tobruk Temsilciler Meclisi, Mısır'ın ülkeye askeri müdahalede bulunmalarına izin vereceklerini açıkladı.

Libyalı Temsilci'den BM'ye Ültimatom: ''Çifte standartınızdan bıktık''

Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, ''Siyasi çözüm diyorsunuz. Bir yıl önce sivillerin üzerine bombalar düşerken neredeydiniz?'' sorusunu yöneltti. ''Savaş suçları gözlerinizin önünde yaşandı.'' dedi.

Sisi Yönetiminden Yasal Değişiklik: Artık Askerler Seçimlere Katılabilecek

Mısır parlamentosunun onayladığı yeni yasa ile birlikte artık ordu mensupları devlet başkanı seçimi ile meclis ve yerel seçimlere katılabilecek.

Cezayir: Fransa'dan Sömürgeci Geçmişi İçin Özür Bekliyoruz

Cezayir, Fransa'dan bu ülkedeki (10 milyon insanın katledildiği) sömürgeci işgal geçmişi nedeniyle özür dilemesini beklediğini bildirdi.

Libya'da Vatiyye Askeri Üssünü Kim Vurdu?

Libya'daki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne savaş uçakları tarafından yapılan saldırıya ilişkin, Libya savunma bakan yardımcısı Salih Nemruş, saldırının Hafter'e destek veren ülkelerce yapıldığı ve uygun zamanda karşılık verileceğini söyledi.