Libya: Sisi'nin Açıklamaları Apaçık Dış Müdahale ve Savaş İlanıdır

Libya'da Trablus merkezli Ulusal Muatabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı ordu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi'nin "Sirte ve Cufra kırmızı çizgimizdir" yönündeki açıklamalarının, Libya'nın iç işlerine yapılmış açık bir müdahale ve savaş ilanı olduğunu duyurdu.

Mısır, BMGK'den Hedasi Barajı Sorununa Müdahale Edilmesini İstedi

Mısır, Hedasi Barajı müzakerelerinin tıkanmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK) "adil bir çözüm bulunması" için müdahale edilmesini istedi.

Darbeci Sisi, Mısır Ordusuna Libya İçin Hazır Ol Talimatı Verdi

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, Türkiye'nin desteklediği, BM tarafından Libya'da tek meşru yönetim olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetini tehdit etti. Sisi, 'Sirte ve Cufra bizim kırmızı çizgimizdir. Eğer saldırı olursa Mısır Libya'ya müdahale edecektir' sözleriyle tehdit savurdu.

Saraydan Zindana, Zindandan Şehadete

Şehadetinin 1. sene-i devriyesinde Muhammed Mursi.

Türkiye, Libya Aracılığında Mısır İle Yakınlaşır mı?

Libya'da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Mısır'ın ülkesindeki bölünmüşlüklerin sona erdirilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Amerika’nin Libya Stratejisi Değişiyor mu?

İki eski yetkili, Washington’ın yakın zamanda büyük gaz ve enerji keşiflerini geliştirmek ve Türkiye’nin bölgede ağırlık oluşturarak Doğu Akdeniz Gaz Forumu ile birlikte çalışmasına yönelik olarak Doğu Akdeniz’e özel bir temsilci atamasını istedi.

Batı'dan Libya'ya Ateşkes ve Müzakerelere Dönme Çağrısı

Avrupa Birliği (AB) ile Fransa, İtalya ve Almanya, Libya'daki çatışan taraflara tüm askeri operasyonları durdurma ve 5+5 formatındaki müzakerelere dönme çağrısında bulundu.

Afrika'nın En Büyük Petrol Rezervlerine Sahip Libya'da Yer Yağının Son Durumu

Libya, Afrika kıtasında en büyük petrol rezervlerine sahip ülke. İç savaş ve petrolün küresel pazarcılarının kirli ihtirasları Libya'da, hidrokarbon üretimi ve ihracatını, son yıllarda ciddi oranda etkiledi.

Libya'da Hükümet Güçleri Terhune ve Beni Velid'te Kontrolü Sağladı

Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı Libya ordusu, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Trablus yakınlarındaki son güçlü kalesi Terhune vilayetini kontrol altına aldığını duyurdu. Halife Hafter'e bağlı milislerin Beni Velid'i ise ter kettiği aktarıldı.

Libya Hükümeti: Trablus'un Tamamında Kontrolü Ele Geçirdik

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı askeri birlikler, Trablus Uluslararası Havalananından sonra başkent Trablus'ta kontrolü tamamen sağladıklarını duyurdu. Öte yandan UMH lideri Serrac bugün Ankara'da Erdoğan ile görüşecek.

Libya Ordusu Trablus Havalaanını Yeniden Ele Geçirdi

Libya'da Türkeye'nin de desteklediği başkent Trablus'un kontrolünü elinde bulunduran Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler, darbeci Halife Hafter'e bağlı milislerin kontrolündeki Trablus Uluslararası Havalimanı'nı düzenlenen operasyonla geri aldı.

BAE'den Libya'da Türkiye'ye Karşı 'Batılı Operasyon Timi'

Alman Haber Ajansı DPA'nın ulaştığı Birleşmiş Milletler (BM) raporu Türkiye'nin Libya'ya askeri teçhizat sevkiyatını engellemek için "Batılı güçlerin gizli bir tim hazırladığını" ortaya koydu. Gizli ibareli rapora göre özel timin operasyonları Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) planlanıyor.

"Libya'da Wagner'e Mensup Yüzlerce Özel Savaşçı Bilinmeyen Noktaya Transfer Edildi"

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarındaki Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup 1600 kadar paralı askerin, Beni Velid Havalimanı'ndan bilinmeyen bir noktaya tahliye edildiğini söyledi.

Libya'da Türkiye Destekli UMH Birlikleri Hafter Güçleri Karşısında İlerleme Sağlıyor

Libya'da Trablus'un yönetimini elinde bulunduran Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler, başkentin güneyinde ilerleme kaydetti.

Libya Hükumeti: Rusya Hafter'e 8 Savaş Uçağı Gönderdi

Libya'da savaşan taraflardan Halife Hafter'e bağlı güçler, 'ülke tarihinde görülmemiş hava operasyonu' düzenleyeceklerini savunurken, Rusya'nın da hava saldırısına destek için uçak gönderdiği açıklandı.

“NATO, Trablus Hükümetine Destek Vermeye Hazır."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Libya'da Trablus hükümetine destek vermeye hazır olduğunu söyledi

Fas’ta Ramazan Heyecanı Şaban Ayından Başlar

Faslı Müslümanlar sabır ve dua ile eski heyecanlı Ramazanlara dönebileceklerinin umudunu taşıyor. Faslı eğitimci-akademisyen Dr. Rajae Ankoud Yıldız dini, tarihi ve kültürel bağlarla kardeş olduğumuz Fas Müslümanlarının Ramazan ayını anlattı.

Libya’da Hafter Güçleri Kayıplar Vermeye Devam Ediyor, İşte Son Durum

Libya’da savaş Ramazan ayında da devam ediyor. Ülkenin batı bölgelerinde büyük kayıplar veren darbeci Hafter güçleri tek taraflı ateşkes ilan etse de saldırılarını sürdürdü. Trablus Hükümeti’ne bağlı Libya Ordusu ise hava operasyonları ile mühimmat depoları ve askeri noktaları vurmaya devam etti.

Mısır Ordusu’nun Sina'daki Operasyonlarında 20 Askeri Öldü

Mısır Silahlı Kuvvetleri, Sina'da düzenlenen operasyonlarda 126 milisin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Operasyon sırasında 20 Mısır askerinin öldüğü aktarıldı.

Libya'da Çatışmalar Sürüyor, BM Ateşkes Çağrısı Yaptı

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'da savaşan Mareşal Halife Hafter ve başkent Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) kalıcı ateşkese varılması için görüşmelere yeniden başlamaya çağırdı.

Libya'da Darbeci Hafter Kendisini Tek Taraflı 'Devlet Başkanı' İlan Etti

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Darbeci General Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan "Suheyrat Anlaşması'nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini" iddia etti.

Libya'da UMH Güçlerinin Hafter'e Karşı İlerleyişi Sürüyor

Libya'da Türkiye’nin desteklediği ve BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler Terhune'yi geri almak için başlattığı operasyonda, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı 102 milisi esir aldı. UMH’nin ilerleyişinin devam ettiği aktarıldı.

Libya'da Petrol Savaşının Maliyeti 4 Milyar Doları Geçti

Libya Ulusal Petrol Kurumu, Hafter yanlısı grupların petrol üretim tesislerini ve ihracat limanlarını kapatmasının ardından günlük bir milyon varilin üstünde üretim kaybı yaşandığını, günlük üretimin 90 bin varile kadar gerilediğini ve ülke ekonomisinin uğradığı toplam zararın 4 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Cezayir'de Un Kıtlığı Yaşanıyor

Koronavirüs salgınının yayıldığı Cezayir'da halk büyük bir gıda kriziyle karşı karşıya. Salgın nedeniyle gıda krizi patlak veren Cezayir'de un kıtlığı yaşanıyor.

Fas Halkı, İsrail’den Otobüs Alımına Tepki Gösterdi

Fas’taki insan hakları kurulları ve halk komiteleri Kazablanka şehrinin İsrail işgal rejiminden kullanılmış otobüsler almasına tepki gösterdi.

Libya'da Hafter Güçlerinin Saldırıları Sürüyor

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'e bağlı savaşçılar başkent Trablus'un güneyindeki sivil mahallelere topçu atışıyla saldırdı.