ABD Arabuluculuğunda İsrail'le İhanet Anlaşmaları Kervanına Fas da Katıldı

İsrail'le ihanet anlaşmaları kervanına Fas da katıldı. Fas, Batı Sahra'da egemenliğini Amerika'nın tanımasına karşılık Siyonist yönetim ile anlaşmaya imza attı. Törende Trump'ın Yahudi damadı ve aynı zamanda Ortadoğu danışmanı olan Kushner'de hazır bulundu.

İsrail’den Fas’a İlk Uçuş Gerçekleştirildi

Filistin halkına yönelik katliam ve soykırımla kurulan İsrail'in, uluslararası havayolları şirketi El Al’a ait bir uçak, bugün Tel Aviv’den havalanarak Fas'ın başkenti Rabat kentine iniş yaptı. 

Ezher’den Müslüman Kardeşler'e Katılımı Yasaklayan Fetva

Mısır'da, darbeci Sisi Yönetimi'nin Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı terör ile ilişkilendirmesinin ardından cunta himayesindeki Ezher'de, İhvan'a katılımı yasaklayan fetva yayınladı.

Yahudi Damat Kushner ve Ekibi İsrail Heyetiyle Fas'a Gidecek

İsraille normalleşme anlaşmasına varan Fas'a, Yahudiler çıkarma yapacak. Donald Trump’ın Yahudi damadı Jared Kushner, beraberindeki bir heyetle tarafları buluşturmak amacıyla Tel Aviv ile Rabat'ı ziyaret edecek.

Batı Sahra'daki ABD-İsrail Manevraları; Cezayir 'Bölge İstikrarsızlaştırılıyor'

Cezayir'den, ABD'nin Fas'ın Batı Sahra (Polisario) üzerindeki egemenliğine karşılık Rabat'ın İsrail ile normalleşmesine sert tepki geldi. "Siyonizm sınırlarımıza yaklaşıyor" uyarısında bulunuldu.

El-Kaide’nin Kuzey Afrika’daki Yeni Lideri Kimdir?

Aslen Cezayirli olan Ebu Ubeyde Yusuf el-Annabi, Kuzey Afrika'da şiddet olayları ile gündeme gelen ve bölgeyi kasıp kavuran silahlı gruplar arasında tanınmış bir isim. Yeni liderin bölgedeki hamleleri ve izleyeceği yol ise merak ediliyor.

Tunus’ta Darbe Tezgâhı Kuruluyor!

İsrail’le normalleşme fitnesine karşı çıkan Tunus, Siyonizm’in açık hedefinde. Kuzey Afrika’daki İslam ülkesi Tunus, Siyonist İsrail ve bölgesel yandaşları tarafından darbe tuzağına çekiliyor.

Dışişleri Bakanlığı: Müdahale Rıza Alınmadan Gerçekleştirildi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Libya açıklarında Alman fırkateyni tarafından durdurulan Türk bandıralı gemiye ilişkin açıklamada müdahalenin "muğlak bir şüphe" üzerine "rıza alınmadan" yapıldığını bildirdi.

Alman Savaş Gemisinden Libya'ya Giden Türk Kargo Gemisine Baskın İddiası

Türkiye'den Libya'nın Mistrata limanına doğru seyreden Türk bandıralı kargo gemisine, Alman fırkateyni Hamburg tarafından baskın düzenlenerek arama yapıldığı aktarıldı. Türkiye, “AB haber vermeden taraflı hareket etmiştir” tepkisini gösterdi.

Sisi: "Mısır, Yunanistan'ın Deniz Sınırlarını Koruması İçin Yanındadır"

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Atina'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretinde Yunanistan'a bir dizi güvence verdi. Sisi, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ile yaptığı görüşmesinde Ağustos ayında iki ülke arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasının öneminden söz etti ve "iki ülkeyi yakınlaştıran bu gibi anlaşmalar imzalamaya devam edeceğini" söyledi.

Tunus Eski Cumhurbaşkanı El-Merzuki: Arap Birliği Artık Bitti

Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, BAE ve Bahreyn’in İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik anlaşmalar imzalamasına tepki göstermeyen Arap Birliği’nin artık bittiğini vurguladı. 

Serrac İstifadan Vazgeçti

Libya'da Türkiye'nin desteklediği Başbakan Serrac'ın, 31 Ekim'de istifa etme kararından vazgeçtiği açıklandı.

Sudan'da İsrail ile Normalleşme Anlaşması Çatlağı

Sudan'da Egemenlik Konseyi üyesi Sıddık Tavir, İsrail ile normalleşme anlaşması kararının hükümetin uzlaşı ile alınmadığını duyurdu.

"Libya'da Savaşan Taraflar Kalıcı Ateşkes Anlaşması İmzaladı"

Libya’da taraflar kalıcı ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Birleşmiş Milletler Sözcüsü, Cenevre’de yapılan görüşmeler sonucunda tarafların uzlaştıklarını ve anlaşmanın da Cenevre’de imzalandığını söyledi.

Sisi Cuntasının Zulmü Devam Ediyor: 13 İhvan Üyesi Daha İdam Edildi

Mısır'da darbeci Sisi yönetiminin 13 Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesini daha idam ettiği bildirildi.

İngiliz Yazar: 'Sisi'yi Bekleyen Felaket' Dedi Ve Sebebini Açıkladı!

İngiliz yazar David Hearst, Middle East Eye'deki yazısında, Mısır'daki son gelişmeleri ve Sisi'yi bekleyen bir felaketi kaleme aldı.

Mısır'da Cunta Yönetimi Müslüman Kardeşler Teşkilatı Mensubu 2 Kişiyi İdam Etti

Mısır'da Ağustos 2013'te İskenderiye kentindeki darbe karşıtı gösterilerde tutuklanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 2 kişi cunta mahkemelerinin kararıyla idam edildi.

Rusya ve Çin, BM'nin 'Libya Silah Ambargosunun İhlali' Raporunu Engelledi

Rusya ve Çin, BM raportörlerinin Libya'da savaşan tarafların ve onların uluslararası destekçilerinin silah ambargosunu ihlal etmesine yönelik hazırladığı raporun resmi olarak yayınlanmasını bloke etti.

Sisi: Libya'da Sirte ve Cufra Kırmızı Çizgileri Aşılırsa Karşı Duracağız

Libya'daki duruma ilişkin açıklamada bulunan Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi Türkiye’yi hedef aldı, "Mısır, Sirte ve Cufra hattı ile temsil edilen kırmızı çizginin aşılmasına karşı duracaktır" dedi.

Yemen Hükümeti ile Husiler Arasında Müzakereler Başladı

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Cenevre'de Yemen hükümeti ile Husiler arasında müzakerelerin başladığını duyurdu.

Libya'da Petrol Üretiminde Hafter Engeli Aşıldı

Libya'da petrol kuyularını ocak ayından bu yana abluka altında tutan Hafter, petrol üretim ve ihracatına yeniden başlanmasını kabul etti. Hafter'in açıklaması Serrac'ın görevden ayrılacağını duyurmasının ardından geldi.

AB Deniz Gücü, Libya'ya Jet Yakıtı Taşıyan Gemiyi Akdeniz'de Durdurdu

Avrupa Birliği'nin Akdeniz'deki deniz gücü, Libya'ya giden bir tankeri jet yakıtı taşıdığı gerekçesiyle durdurdu.

Fas'ta Libya Görüşmeleri Başladı

Libya'da yaşanan iç savaşın ihtilaflı tarafları müzakere için Fas'ta bir araya geldi. İki gün sürecek görüşmelerde hedef ateşkesin güçlendirilmesi.

Sudan'da 30 Yıllık İslami Yönetim Sona Erdi

Sudan’da geçiş hükümeti, din ile devleti birbirinden ayırmayı kabul ederek 30 yıllık İslami yönetimi sona erdirdi.

“Libya Silah Ambargosu İhlal Ediliyor”

BM Libya Özel Temsilcisi Williams, son haftalarda Libya’daki savaşın iki tarafına hava ve deniz yoluyla silah desteği yapıldığını söyledi. Williams, bu tavrın uzlaşma fırsatını baltaladığını kaydetti.

Sudan'da Taraflar 17 Yıllık Çatışmaları Resmen Bitirdi: Anlaşmada Neler Var?

Sudan'da hükümet ve çok sayıda silahlı muhalif grubu bünyesinde barındıran Sudan Devrimci Cephesi arasında 17 yıllık çatışmaya son veren barış anlaşması imzalandı.