• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kudüs'ü Yahudileştirme Planı: Sina Sürgünü
01 Aralık 2017 Cuma 09:40

Kudüs'ü Yahudileştirme Planı: Sina Sürgünü

Sina yarımadasında yaşanan camiye bombalı saldırı, yönetim boşluğu ve gerilim ortamından ötürü varlığına zemin hazırlanan IŞİD eliyle Gazze'deki meşru direniş mi hedef alıyor?

Muslim Port Haber Merkezi

İşgal politikalarına yenilerini eklemek isteyen İsrail devleti, Batı Şeria’yı ilhak etmek için Filistinlilerin evini yıkarken yerleşke sayısını artırıyor. Gazze’de ise Mısır’ın darbeci lideri Sisi ortaklığında Sina yarımadasını sürgün yeri olarak Filistinlilere gösteriyor.

İsrail işgal devleti 2008-2014 yıllarında yaşanan savaşların yanı sıra Gazze’nin işgalini hedef alarak pek çok kez saldırdı. Gazze'deki meşru direnişi kırmak isteyen Siyonist İsrail, abluka koşullarından ödün vermemiş, insani yardım çalışmalarını engellemiş, diplomatların dahi bölgeye girmesine izin vermemişti.

"Terör" yaftasıyla işgal girişimlerini meşrulaştırmaya çalışan emperyalist güçlerin yanı sıra İsrail, barış görüşmelerini sabote etmek ve IŞİD veya Hizbullah gibi örgütlerle ilişkilendirmeye çabalamak ile HAMAS'ın meşru Filistin direnişini kırmayı amaçlıyor.

Kudüs'ü Yahudileştirmek 

Batı Şeria’nın ilhakına dair karar süreci ve tartışmalar devam ederken geçtiğimiz günlerde İsrail Sosyal Eşitlik Bakanı Gila Gamliel, "Sina yarımadası Filistinlilerin devlet kurması için en iyi yer." sözleriyle "Sina sürgünü" projesini hatırlattı. Bu plana göre İsrail'in, Mısır’a Sina yarımadasındaki bazı bölgeleri satın almak için yüklü miktarda para teklif ettiği ortaya çıkmıştı.

1-052.png

 

IŞİD’in yeni Suriye’si: Sina

Mısır’da yaşanan darbe süreci sonrası Suriye’de hilafet ilan eden IŞİD’e bağlılığını bildirren Sina yarımadasındaki bazı gruplar merkezi hükumete karşı faaliyetler göstermeye başlamıştı. Yol kesen, sorgulama gerçekleştiren, yargı ve infazlara ulaşan faaliyetler geçtiğimiz günlerde yapılan Cami saldırısı ile gerilimi iyice tırmandırdı. Irak ve Suriye’de sona gelen IŞİD için Sina yarımadası yeni merkez olarak yorumlanıyor.

Sina’da yaşanan olayların hedefi: Gazze

Saldırısı sonrası, normalde açılması planlanan, Refah Sınır Kapısı’nın açılması erteleniyordu. Mısır’ın Gazze sınır hattı boyunca ise evler yıkılmış, mahalleler ortadan kaldırılmıştı. IŞİD’in bölgede faaliyet göstermesi, Mısır-İsrail ilişkileri ve Sina yarımadasında oluşturulan gerilim ortamı/yönetim boşluğu ise Gazze’deki meşru direnişi “terörize” etme çalışmaları olarak değerlendiriliyor.

2-049.png

 

Mısır-İsrail görüşmeleri

El-Masriyun gazetesinin ele geçirdiği bilgilere göre, İsrail, ekonomisi batık Sisi yönetimine, Sina’nın bazı bölümlerini satın almak amacıyla “çekici bir teklifte” bulundu. İsrail planının ikinci safhasında ise, her geçen gün işgalini genişlettiği bölgelerde yaşayan Filistinlileri Mısır’dan satın alacağı topraklara sürmek var.

İsrailli Bakanların “Sina Sürgünü” sözleri

İsrail’in Sina’ya ilgisi ilk değil. 2017 yılının Şubat ayında İsrail İletişim Bakanı Eyub Kara’nın, Tel-Aviv’in Filistinlileri Sina’ya sürme planını Mısırlı yetkililerle istişare ettiği medyaya yansımıştı.

Mısır basınında ise 28 Kasım günü bir konferansa katılmak üzere Kahire'ye gelen ve İsrail'in bir televizyon kanalına açıklama yapan Gamliel'in "Sina Yarımadası, Filistinlilerin devlet kurması için en iyi yer." sözü yer almıştı.

3-048.png

 

Gazze koşullarında yumuşama yok

Filistin’de Hamas-Fetih görüşmeleri çerçevesinde uzlaşı süreci devam ederken Gazze’de yaşam koşullarında iyileşmenin görülmemesi Abbas yönetiminin Hamas’a olan baskısını gösteriyor. Uzlaşı gereği Fetih yönetiminin üzerine düşeni yapmasını isteyen Hamas ise uzlaşıdan vazgeçmeyeceklerini sürekli yineliyor.

Abbas’ın Gazze’ye yaptırımları

İsrail, Filistin’deki direniş hareketlerini hedef alırken, Mahmud Abbas’ın Gazze’ye yönelik yaptırımları ağırlaştırıcı kararlar alması da dikkat çekmiş ve “Abbas’ın Gazze’deki Filistinlilere yönelik artırdığı cezalandırıcı uygulamaları, Batı Şeria’yı Gazze’den ayırma siyasetindeki ısrarının bir delilidir” yorumu yapılmıştı.

Filistin ve “Terör” yaftaları

Uzlaşı kararlarını kabul koşulu olarak HAMAS’ın silahsızlandırılmasını isteyen İsrail'in yanı sıra Suudi Arabistan'ın başkent'i Riyad'da düzenlenen "İslam Ülkeleri Terörle Mücadele Koalisyonu Savunma Bakanları Toplantısı"nda, Filistin direnişi "terör" organizasyonları arsında gösterilmişti. Filistinlilerin tepkisini çeken ve daha önce de dile getirilen bu ithamlar İsrail tarafından sürekli takdirle karşılanıyor.

Batı Şeria'nın ilhakı ve "Büyük Kudüs Tasarısı"

İsrailli bakanlar gelecek hafta Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim bölgelerinin işgal altındaki Kudüs’e bağlanmasını oylayacak. Tasarı, bu girişimin “Binlerce İsrail sakinini Kudüs’e katarak şehirdeki Arap hakimiyetini azaltacağını” söyleyen Meclis Başkanı Yoav Kish ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz tarafından hazırlandı.

4-031.png

 

Kudüs'ten Müslüman mahalleler koparılıyor

İsrail meclisine bağlı Mevzuat Komitesi, binlerce Filistinlinin yaşadığı Şufat Mülteci Kampı ve Kefr Akab mahallelerinin Kudüs’ten ayrılmasını öngören kanun taslağını onayladı.

"Bu resmen etnik temizlik"

Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı ve Valisi Adnan el-Hüseyni, İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme çabalarını "etnik temizlik" olarak nitelendirerek, bu tür planlara tepki gösterdi.

Hüseyni yaptığı yazılı açıklamada, "Filistin mahallelerinin Kudüs'ten koparılması planları etnik temizliktir. İsrail bu proje kapsamında 120 ila 150 bin kadar Kudüslü Filistinliyi kentten çıkarmayı ve işgal altındaki Doğu Kudüs'ün bilinen sınırlarını yeniden belirlemeyi planlıyor." ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim