• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kudüs İçin İntifada Çağrısı
04 Aralık 2017 Pazartesi 08:58

Kudüs İçin İntifada Çağrısı

Suudi Arabistan ve BAE’den destek alan ABD Başkanı Trump’ın çarşamba günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanıyacağı iddiası gerilimi yükseltti. Hamas, tüm Filistinlileri “intifadayı diriltme” çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Trump'ın Çarşamba günü Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı iddiaları sonrası Hamas'tan yeni intifada çağrısı geldi. İslami direniş hareketi kararın “Kudüs'e yönelik alçakça bir saldırı” olacağını belirterek, tüm Filistinlilere “intifadayı diriltme” çağrısında bulundu.

"Bedelini tüm dünya öder"

Mahmut Abbas'ın danışmanı Mahmud Habaş ise, olası tanıma kararının bedelini tüm dünyanın ödeyeceğini söyledi.

İslami direniş hareketi Hamas, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve/veya Tel-Aviv Büyükelçiliğini şehre taşıması halinde yeni intifadanın başlaması çağrısında bulundu. Hamas tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada,“Bu yönde atılacak bir adıma karşı uyarıda bulunuyoruz, eğer Kudüs'e ilişkin hukuksuz bir adım atılırsa, Filistin halkını intifadayı canlandırmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Trump Kudüs'ü başkent olarak tanıyacak

ABD Başkanı Trump'ın Çarşamba günü Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı Beyaz Saray'a yakın üst düzey kaynaklar tarafından iddia edilmişti. 2000 yılında, İsrailli muhalefet lideri Ariel Şaron'un, Mescid-i Aksa'ya yönelik provokatif ziyareti sonrası başlayan ikinci intifadada 3 bin Filistinli şehit edilirken, bin İsrailli de ölmüştü. ABD'nin bölgedeki kaosu derinleştirmeye ve iç siyasette sıkıntıya giren Trump'ı rahatlatmaya yönelik hamlesine Arap Birliği ve Filistin Yönetiminden de sert açıklamalar geldi.

9aralik.jpg

 

"Alçakça bir saldırı"

Hamas'tan yapılan açıklamada, Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma kararının “Amerikan yönetiminden şehre yönelik alçakça bir saldırı” olacağı ve “Filistinlileri şehirden sürerek, Yahudileştirme suçunu örtmeye yönelik bir perde” görevi göreceği belirtildi.

"Trump'ın bu hareketi şiddeti besler"

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da yaptığı açıklama ile ABD'nin, Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma yönünde bir karar almasının tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. Arap Birliği'nin konuyu tüm detaylarıyla takip ettiğini ifade eden Ebu Gayt, “Gerekçesi olmayan böyle bir adımın barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini, aksine aşırıcılık ve şiddeti besleyeceğini” vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim