• İstanbul10 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"KKTC'nin Yeşil Hattı Yoktur, Egemen Sınırları Vardır"
05 Ağustos 2019 Pazartesi 11:57

"KKTC'nin Yeşil Hattı Yoktur, Egemen Sınırları Vardır"

Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler ve KKTC'nin tanınması ve tanıtılmasına yönelik süreç, ESAM'ın İstanbul şubesi tarafından Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen panelle anlatıldı.

Muslim Port Haber Merkezi | Mehmet Furkan Bülbül

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ESAM) İstanbul Şebesi ve Marmara Üniversitesi Mezun ve Mensupları Derneği (MÜMDER) tarafından Kıbrıs zaferinin 45. yılı münasebeti ile Doğu Akdeniz ve KKTC'nin geleceği adlı panel düzenlendi. 

Panele KKTC eski Ankara Büyükelçisi Dr. Zeki Ahmet Bulunç, Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Osman Karaoğlu  ve Enerji Bakanlığı Daire Başkanı Oğuzhan Kıran iştirak etti.

Kıbrıs adası ve KKTC'nin geleceği hakkında konuşan KKTC eski Ankara Büyükelçisi Dr. Zeki Ahmet Bulunç, "Kıbrıs sorunu diye bir şey yoktur. Olan Kıbrıs uyuşmazlığıdır ve bu uyuşmazlık ENOSİS ile başlamıştır. Barış Harekâtı, Kıbrıs Türkü'nün yeniden doğuşudur. KKTC'nin yeşil hattı yoktur, egemen sınırları vardır." ifadelerini kullandı.

bulunc.jpg

Annan Planı hakkında da konuşan Bulunç "Millî davamızdaki en önemli kırılma Annan Planını kabul etmemizdir. Anastasiadis-Akıncı görüşmeleri karartılmış bir süreçtir. Akıncı'nın tavrı taviz veriliyor mu diye düşünen bir toplum oluşturmuştur. Crans-Montana'da uluslararası hukuk ve anayasa ile kazanılmış haklar, eşit siyasal haklarımız ve kendi temsilcilerimizi seçme hakkımız ortadan kaldırılmak istenmiştir." dedi.

Dr. Ahmet Zeki Bulunç "Kıbrıs'ta Türk halkının varlığı ve KKTC'nin yaşaması isteniyorsa mutlaka egemen eşitliğin olduğu bir anlaşmanın esas alınması gerekmektedir. Crans-Montana'da bu yapı ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır."

Maraş Müzakere Konusu Olmaktan Çıkmıştır

Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Çerçevesinde Maraş ve Mülkiyet Sorunu hakkında konuşan Dr. Ali Osman Karaoğlu ise, "KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Maraş'ın bir müzakere konusu olmaktan çıktığını ifade ederek yerleşime açacaklarını belirtmiştir. Böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını anlayabilmek için mülkiyet meselesinin ele alınması gerekmektedir. Taşınmaz Mal Komisyonunun kurulması, AİHM'in KKTC'yi muhatap hâline alması sonucunu doğurmamıştır. Maraş, üç vakfa aittir. Abdullah Paşa Vakfı, Lala Mustafa Paşa ve Hacı Bilal Ağa Vakfına ait olan bu bölgede yapılacak çalışmalarda bu hususun da dikkate alınması gerekmektedir. Kapalı Maraş bölgesinin iskâna açılması doğru bir karardır. Çünkü bu bölgede de KKTC egemendir." ifadelerine yer verdi.

lawyer.jpg

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim