• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaşıkçı Cinayetini Unutturan İhale
05 Mart 2019 Salı 10:28

Kaşıkçı Cinayetini Unutturan İhale

Pentagon, Suudi Arabistan adına "Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi" (THAAD) üretmesi için savunma şirketi Lockheed Martin'e 945 milyon 900 bin dolarlık bir ihale verdi. İhalenin 15 milyar dolarlık 44 THAAD sisteminin ilk taksidi olduğu belirtiliyor.

Açıklama Pentagon'un, mart ayı silah savunma ihalelerine ilişkin raporunda yayımladı.  Raporda dikkat çeken detay ise Pentagon'a bağlı Füze Savunma Ajansının Lockheed Martin'e Suudi Arabistan adına verdiği ihale oldu. 

Raporda, "sonuçlandırılmamış ihali işlem" olarak tanımlanan ihale için verilen bedelin 945 milyon 900 bin dolar olduğu belirtildi. İhalenin süresinin ise 28 Şubat 2019 ile 31 Ekim 2026 tarihleri arasında olduğu belirtildi. 

Suudi Arabistan, ABD’li Lockheed Martin firması ile THAAD (Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma Sistemi) Anti-Balistik Füze Sistemlerinin tedarikiyle ilgili olarak geçen yıl sonu 15 milyar dolar tutarında bir anlaşma imzalamıştı. 

İhalenin, Kaşıkçı Cinayetini Unutturmanın Bedeli Olduğu İddia Ediliyor

Suudi Arabistan yönetiminin, Washington'un Cemal Kaşıkçı cinayetine yönelik baskısından kurtulmak için ABD'nin THAAD teklifini kabul ettiği iddia ediliyor. 

Kaşıkçı 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmüştü.

Cinayetin Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'a yakın isimlerce işlenmiş olması Bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetini azmettirdiği yorumlarına neden oldu.  

ABD Kongresi Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması konusunda baskı uygularken ABD Başkanı Donald Trump ise Riyad'la yaptığı silah anlaşmalarını öne sürerek Bin Selman'ın üzerine gitmemeyi tercih ediyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim