Rusya, Azerbaycan-Ermenistan Sınırına Yakın Bölgede 150bin Askerle Tatbikat Başlattı

Rusya, çatışmaların yeniden alevlendiği Azerbaycan-Ermenistan sınırına yakın bölgede 150 bin askerin katılımıyla tatbikat başlattı.

Tovuz Krizi, Türkiye ile Rusya Arasında Kafkasya Gerilimine Neden Olur mu?

Tovuz, Azeri doğal gazının (TANAP) Türkiye'ye aktarıldığı bölgede bulunuyor. Ermenistan'ın ise Azerbaycan'la yıllardır kriz yaşadığı Karabağ yerine Tovuz'u hedef alması Rusya'nın alternatif bu gaz yoluna dolaylı olarak müdahale etmesi olarak değerlendiriliyor.

Azerbaycan'dan Ermenistan'a Gözdağı: Nükleer Santralini Vurma Kapasitemiz Var

Ermenistan'ın pazar günü başlattığı Azerbaycan topraklarını hedef alan saldırıları, kısa bir aranın ardından perşembe günü devam etti. Azerbaycan, saldırılarını sürdüren Ermenistan'a nükleer santrali vurma tehdidinde bulundu.

Aliyev: Saldırıyı Başlatan Ermenistan Faşist Bir Devlet

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerinin ateşe tutulması nedeniyle Ermenistan'ı "faşist devlet" olarak nitelendirdi. Karabağ müzakerelerinden de bıktıklarını söyledi.

Azerbaycan'da Askere Destek Yürüyüşü: Seferberlik Çağrısı Yapıldı

Ermenilerin, Azerbaycan ordusunun sınırdaki mevzilerine düzenlediği saldırıları protesto ve şehitlerle dayanışma amacıyla binlerce Azerbaycanlı sokaklara döküldü. ''Ya Karabağ ya ölüm'' sloganları atılarak seferberlik istendi.

Azerbaycan: Ermenistan Ordusunun Saldırısında 7 Askerimiz Şehit Oldu

Azerbaycan, Ermenistan ordusunun sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da kullanarak gerçekleştirdiği saldırıda biri tümgeneral 7 askerlerinin şehit olduğunu duyurdu.

Çeçenya'nın Efsane Komutanı Cevher Dudayev

Müslüman Çeçenlerin işgalci Ruslara karşı verdiği özgürlük mücadelesinin efsanevi lideri Cevher Dudayev, 1996 yılının 21 Nisan gününde Rus istihbarat örgütü FSB tarafından Rus savaş uçağından atılan füze ile şehit edilmişti.

Gürcistan'da Güvenlik Güçleri, Parlamentoyu Kuşatan Protestoculara Müdahale Etti

Gürcistan polisi, erken seçim talebiyle parlamento binası önünde toplanan göstericilere tazyikli su ile müdahale etti.

75 Yıldır Bitmeyen Sürgün: Ahıska

75 yıl önce 14 Kasım 1944'te dönemin Rusya lideri Stalin imzasıyla çıkarılan bir kararla, Ahıska Türkleri sürgüne gönderildi. 86.000 Türk Müslüman nüfus, Ahıska'dan Fergana'ya, Fergana'dan Krosnadar'a sürüldüler.

Azerbaycan ABD Temsilciler Meclisinin Kararını Kınadı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev, ABD Temsilciler Meclisinin 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan kararını ön yargılı ve haksız bulduklarını ve kınadıklarını bildirdi.

Emperyalizme Karşı Nitelikli Bir Öfke: Afgan Cihadı

Önce Sovyet Rusyası ardından Amerikan Emperyalizmine karşı verilen mücadelenin adı Afgan Cihadı. Sosyal Politika Uzmanı İsmail Mansur Özdemir ile Afganistan ve İslami Direnişi Konuştuk.

Taştan Yastıklı, Kardan Kefenli Hocalı

Hocalı'da yaşanan Ermeni mezaliminin üzerinden tam 27 acı dolu yıl geçerken Azerbeycanlı Müslümanlar olayın soykırım statüsünde tanınmasını istiyor.

Ölüme Gülümseyen Mücahit: Şamil Basayev

Çeçen direnişinin simge isimlerinden olan Şamil Basayev şehadetinin 13. sene-i devriyesinde rahmet ve minnetle anılıyor.

Efsane Komutan Cahar Dudayev Rahmetle Anılıyor

Müslüman Çeçenlerin işgalci Ruslara karşı verdiği özgürlük mücadelesinin efsanevi lideri Cevher Dudayev, şehadetinin 23. yıldönümünde saygı ve rahmetle anılıyor.