• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

Joe Biden’ın sonrası gelişmeler

27 Ocak 2016 Çarşamba 00:27

Biden’ın gidişinden sonra bilgiler sızmaya ve kokuları çıkmaya başladı. Yaptığı görüşmeler, bir araya getirilenler bizi ikirciklendirdi. Özellikle bu gibi durumlarda İsrail’e ve onlara destek veren, sözcülüğünü yapan odaklara dikkat kesilirim. Bu bir yöntem oldu benim için. Bugüne değin, gerek sezgilerimiz ve gerekse dikkatimiz ile şükürler olsun ki yanıldığımız pek olmadı. Her zaman için ihtiyatlı davrandık. Olması gereken de budur bizim için.

Türkiye’de yayın yapan, Yahudi vatandaşlarımıza ait bir yayın organı var: Şalom. Doğal olarak kendi cemaatleri ve dindaşlarıyla ilgili yayın yapar. Ancak İsrail söz konusu olunca pek nesnel olamıyor. Bir Filistinli bir Yahudi’yi bıçaklamış ya da bir taş atmışsa bu önemli bir haberdir. Ama Filistinlilerin evleri başlarına yıkılıyor, binlerce insan ölüyorsa bu asla haber konusu değildir o yayın organına göre. Şalom’da Türkiye İsrail ilişkileri ile ilgili zaman zaman önemli haberler yar alır. Biden’ın gidişinden sonra, kaygı duyduğumuz konularla ilgili önemli ipuçları veriyor. Biden’ın Sayın Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililer ile ilgili yaptığı görüşmelerin ardından:

“Açıklamada Suriye, IŞİD’le mücadele, İsrail ile normalleşme, Kıbrıs konularına vurgu yapılırken, Güneydoğu’daki yükselen çatışma ortamına yönelik de ‘diyalog’ çağrısı vardı.

Beyaz Saray açıklamasında Erdoğan-Biden görüşmesinde, IŞİD’le mücadelede işbirliği teyit edildi şeklinde bir ifade yer aldı. Türkiye ve Irak arasında meydana gelen  sınır olaylarında tansiyonun düşmesi gerektiği belirtilen açıklamada, Irak’ın toprak bütünlüğüne de atıf yapıldı. ‘İki lider Kıbrıs’ta devam eden müzakerelere desteklerini dile getirdiler’ denen açıklamada, isim verilmeden olası Türkiye-İsrail anlaşması da yer aldı ve ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji işbirliklerini arttırmasına destek verilmeli’ şeklinde bir ifade yer aldı.

Beyaz Saray, PKK ve Güneydoğu’daki operasyonlar konusunda ise şöyle  yazdı: ‘PKK’nın terör örgütü olduğunu bir kez daha yinelemekle birlikte, Başkan Yardımcısı Biden, Güneydoğu’daki artan şiddet ortamından endişesini iletmiş ve Türkiye yönetiminin, barışçıl çözüm isteyen bütün taraflarla diyalog kurması gereğini dile getirmiştir’’’  Pazarlıkların arka planı burada. Zaten bilgi kaynakları, istihbaratın merkez uçları belli odakların elinde. Türkiye bunları yoğun yaşadı. Ergenekon, Balyoz diğer darbe süreçlerinde bu kadar önemli ve gizli bilgiler nasıl sızabilir ki?

Kıbrıs ile ilgili bir diğer önemli bilgi de İngiltere medyasında uç verdi. Financial Times gazetesinde Tony Barber imzalı bir haber geçti. Bu da önemli: “En önemli soru, şimdi Irak, Suriye ve Rusya’da dış politika ve güvenlik açısından büyük zorluklarla karşı karşıya olan Erdoğan’ın Kıbrıs’ta çözümü kabul ederek bir kanatta barışı sağlamayı Türkiye’nin çıkarına görüp görmeyeceği. Bu kesinlikle AB ve ABD nezdinde Erdoğan’a itibar kazandıracak. Kıbrıslı Türk devletine yardımın azaltılması ve sonunda tamamen kesilmesi, Türkiye bütçesi üzerindeki baskıyı azaltacak. Türkiye buradan çekeceği askerleri başka yerlerde konuşlandırabilecek.”

Öyle anlaşılıyor ki Biden bir taş ile birçok kuş avlayıp gitti buradan. Bizi bizimle baş başa bıraktı. Ufaktan ufağa konuyla ilgili ülkemizde kimi yorumlar yapılmaya başlandı. Ama geç ama az. Buna da şükür diyelim. Yüreğimize su serpecek demeyelim ama IŞİD ile ilgili olarak terör bir süreliğine askıya alınabilir gibi. Ya da IŞİD yedekte tutulabilir.

Başımıza belâ olan terör örgütleri kimin korumasında ve beslemesinde. Son dönemde içerideki patlamalar öyle sıradan bir örgütün eseri olmasa gerek.

Yahudi (İsrail)-İngiliz-Amerikan üçlemesi birbirinin tamamlayıcıları. Onları asla birbirinden ayrı düşünmemek gerekir. Konuyla ilgili Prof. Dr. Teoman Duralı Hoca’nın önemli bir bilimsel çalışması da bulunuyor.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim