• İstanbul16 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

Joe Biden Netenyahu’yu brife ediyor (bilgilendiriyor)

03 Şubat 2016 Çarşamba 00:27

Oldum olası yabancı kavramları kullanmaktan kaçınırım. Fakat bazı kavramları tanımlamak biraz konuyu zayıflatabiliyor. Brife etmek, bilgilendirmek de bunlardan biri. Bilgi vermek ile bir üst kuruma, kişiye ya da bağlı bulunulanlara bilgi vermek sıradan bir yaklaşım olmaktan uzaktır. Yani emir komuta ilişkisi gibi bir şeydir brife etmek. Bir konuyla ilgili başbakanı ya da kurum amirini bilgilendirmek haberdar etmek gibi bir durum söz konusu.

Biden, Türkiye’den ayrıldıktan sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’yu arayarak Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşma süreci hakkında bilgi alıyor Biden de Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaret ile ilgili bilgi veriyor. “Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, Güney Kıbrıs lideri Nicos Anastasiades’i de arayarak İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de hayata geçirmek istediği doğalgaz ve elektrik hattı projelerini görüştü.”

Konuyla ilgili önceki yazılar Biden’ın bu ziyaretinde bir taş ile birkaç kuş vurduğunu ileri sürmüştük. Yanılmamışız. Yukarıdaki bilgilere göre masada bir Kıbrıs olayı olduğu bunda sona doğru gelindiği duygusu oluşuyor. Çünkü Kuzey Akdeniz’de doğalgaz ve elektrik sorunu söz konusu. Peki Kuzey Akdeniz ile Yunanistan’ın nasıl bir ilişkisi var. Demek oluyor ki Kıbrıs sorunu onlara göre artık çözülme aşamasında. Kuzey Kıbrıs Güney ile bütünleşirse Yunanistan Doğu Akdeniz’de dolaylı olarak söz sahibi olacak. Uzun bir zamandır bu bölgede İsrail ile birlikte araştırmalar yapıldığı, petrol ve doğal gaz gibi önemli yatakların bulunduğu biliniyor.

Bu konu İsrail’i doğrudan ilgilendiriyor. Demek ki konu ile ilgili olarak taraflar bilgilendiriliyorlar.

Burada ilginç bir durum daha ortaya çıkıyor. Türkiye Kuzey Kıbrıs’a su götürdü. Bu durumda bu suyun da İsrail’i ilgilendireceği düşünülebilir.

Bu ziyaretin ardından Türkiye’nin güneyinde de gelişmeler var. İddiaya ve yansıyan bilgilere göre Amerika PKK’nın silâhı bırakması ya da susması talimatını veriyor. Türkiye için de PKK ile olan mücadelede, şimdilik sessiz kalıyor, ancak PYD konusunda Türkiye’ye bir dayatmada bulunuyor. Buna göre PYD Amerika’nın karadaki silahlı gücü, IŞİD’e karşı kullandığını açıkça belli ediyor. Kimi konularda yüksek sesli olarak Türkiye’yi uyardığı gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Barak Obama özel temsilcisi Bret McGurk’u Suriye’ye gönderiyor, Kobani’de temaslarda bulunuyor. Ajansın bilgisine göre PKK’nın kontrolündeki PYD ile görüşmeler yapıyor. “Bölgede bazı gelişmelerin yapılacağı” bilgisini veriyor. Asıl ilginç noktalardan biri de budur. Cenevre görüşmelerine PYD’nin davet edilmeyişi, bölgedeki öfkeyi yatıştırmak için orada bulunduğu ve kendilerine güvence verdiği belirtiliyor. Daha önce de ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken de Salih Müslim’i aradığı belirtiliyor.

Diplomasi ve görüşmeler oldukça hareketli. Abede emperyalizmi adım adım hedefe ulaşıyor.

Beşar Esad’ın gitmeyeceği, küçük bir bölgenin kendisine bırakılacağı anlaşılmış bulunuyor. Irak’ta olduğu gibi Kuzey Suriye’de de PYD’ye bir bölgenin bırakılacağı anlaşılıyor. Demek oluyor ki Suriye birkaç parçalı olacak.

Kuzey Irak’ta artık özerk olma ötesinde bir Kürdistan var. Kuzey Suriye’de de süreç aynısını gösteriyor. Güney Türkiye savaşında sonucun ne olacağını bilemiyoruz.

İsrail’in bölgeye ilişkin yeni bir sürece girildiğini açıklaması da bir rastlantı olmasa gerek.

Müslüman coğrafya daha küçük parçalara bölünüyor. Bu küçük devletçikler ve oluşlar asla özgür olamayacaklardır.

Müslümanlar birbirlerini yiyedursunlar emperyalizm arzuladıklarını yapıyor ve amacına ulaşıyor. Biz de birbirimizi yiyerek tüketiyoruz. Durum budur.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim