• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Japon Hacının Temizlik Hassasiyeti Örnek Oldu
31 Ağustos 2018 Cuma 16:48

Japon Hacının Temizlik Hassasiyeti Örnek Oldu

Kutsal topraklar Kurban Bayramı ile birlikte Hac ibadetinin heyecanını sahne olurken Mina'dan kameralara yansıyan bir görüntü duygulandırdı. Japon hacı kaldıkları alanı temizleyerek örnek davranış gösterdi.

MuslimPort Haber Merkezi | Mekke

Görüntüler Suudi Arabistan'ın Mekke kenti'nde hac sırasında kameralara takıldı. Bir Japonya uyruklu olduğu bildirilen hacı adayı, Müzdelife'den Mina'ya doğru yola çıkmadan kaldıkları alanın çöplerle dolu halini farkediyor. Herkes ayrıldıktan sonra bir çöp poşeti alarak halıların üzerindeki çöpleri toplamaya başlıyor.

O sırada Japon hacının bulunduğu Malezyalı grupta destek vermeye başlıyor. Ve alan çöplerden temizleniyor.

Japon Hacıdan Ahlak ve Temizlik Dersi

İslam'da ahlak ve temizlik üzerine çok sayıda ayet ve hadis vardır. Japon hacının küçük ama etkili bu davranışı İslam'ın temelini teşkil etmektedir. Hz. Peygamber'de “Din, güzel ahlaktır ” buyurarak konunun ehemmiyetine dikkat çekmiştir. Hac ibadetini yerine getiren Japon vatandaşın güzel eylemi sosyal medya aracılığıla da büyük yankı buldu.

dlu5laju4aavwrb-001.jpg

Dünya Kupası'nda da Gönülleri Fethetmişlerdi

Rusya'nın ev sahipliğindeki 2018 Dünya Kupası'nda Japonya takımının taraftarı da maç sonlarında stadyumda temizlik yapmıştı. Japon taraftarların bu hareketi büyük takdir görmüştü.

 

Japonya'da Temizlik Bir Gelenek

Japonlarda temizlik kültürünün çocukluktan geldiği biliniyor. İlkokul, Ortaokul hatta Enstitülerde temizlik eğitimi veriliyor. Bazı okullarda hademe bile bulundurulmuyor. Bunun yerine ğrenciler, takımlar halinde bir araya gelip haftada bir ya da iki kez kendilerine verilen alanları dönüşümlü olarak temizliyorlar.

Sokaklarda Çöp Kutusu Yok

İlginç ama Japonya'da sokaklarda çöp kutusu bulunmamakta. Ancak sokaklarda yere çöp atmanın cezası el yakıyor. Ülkede yere çöp atmanın 67 bin Euro cezası var.

 

 

 

 

YORUMLAR
Mustafa Nevzat Şimşek
Gerçek müslümanları mahcup etmiş.Zayıflaraörrek olmuş. Haydi hep birlikte önce kalb ve beyin temizliği ve çevre temizliği. Tüm sevaplar da JAPON kardeşimizin.... Sebep olan yapan gibi sevap kazanır.Selâm
04 Eylül 2018 17:43
88.241.82.16
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim