• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail Zindanlarının Ardındaki Acı ve Hüzün: Esir Yakınları
07 Kasım 2018 Çarşamba 14:58

İsrail Zindanlarının Ardındaki Acı ve Hüzün: Esir Yakınları

İsrail işgal zindanlarında binlerce Filistinli esir var. 30-40 yıla kadar uzayan ve aylarca belki yıllarca bilinmeyen sır perdelerine kurban gidebiliyorlar. Bir de aynı acı ve hüznü cezaevi duvarlarının ardında çekenler var; esir yakınları.

Fatma Tanrıkulu | Muslim Port Haber Merkezi

İsrail işgal zindanları binlerce Filistinliyi tutsak bulunduruyor. Filistinliler, 30-40 yılı bulan tutukluluk sürelerine kadar uzayan ve çoğu zaman aylarca belki yıllarca haber alınamayan sır perdelerine kurban gidebiliyorlar. Bir de aynı acı ve hüznü cezaevi duvarlarının ardında çekenler var; esir yakınları.

Binlerce Filistinli, İsrail hapishanelerinde alıkonulmuş akrabalarını Kızıl Haç (Red Cross) otobüsleri ile ayda sadece bir kez ziyaret edebiliyor.

f1.jpg

Fatma, El Halil’in dışında bir köyde yaşıyor. Hapishane ziyaret günlerinde, El Halil’den saat 6’da kalkan otobüse yetişebilmek için iki kızını sabah erkenden uyandırmak zorunda kalıyor.

Binlerce Filistinli İsrail'deki çeşitli hapishanelerde tutuklu yakınları ile görüşebilmek için ayda bir kez uzun bir yolculuk yapıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın, Tubas köyünde yaşayan Mona Daraghmeh: “Ziyaretten önceki gecelerde uyuyamıyorum. İzin belgemi, kimliğimi ya da bir şeyleri unutacağım ve ziyareti kaçıracağım diye sürekli endişeleniyorum.” İfadelerini kullandı.

f5.jpg

Oğlunu sadece 45 dakikalık bir sürede, cam bir bölmenin arkasından görebiliyor olsa da aylık hapishane ziyaretini kaçırmak 70 yaşındaki Daraghmeh için korkunç bir ihtimal.

Ailesi onu kontrol noktalarında saatlerce beklenen 12 saatlik yolculuktan ve hapishaneye girmeden önce yapılan titiz aramalardan dolayı ziyarete gitmekten vazgeçirmeye çalıştı. Kızı Kheyreyeh:  “Onu, izin belgesi olmadığı yalanını söyleyerek vazgeçirmeye çalıştık fakat işe yaramadı.” dedi.

Geri kalan günlerde ise Daraghmeh, evladının acı yokluğunun yerini eski mektuplar, fotoğraflar ve kitaplar ile doldurmaya çalışıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'teki 100 binden fazla insanın Kızıl Haç otobüslerini kullanarak, her yıl İsrail tarafından hapsedilmiş akrabalarını ziyaret etmeleri uluslararası insani yasalar uyarınca tutuklulara verilmiş bir hak.

f2.jpg

Filistinliler Kızıl Haç otobüslerine binmeden önce, uzun ve yorucu bir gün için yiyecek içecek satın alıyor.

f3.jpg

Gözaltındaki kişilerin yakınları önce kontrol noktasında bekletiliyor. Filistinlilerin İsrail'e girebilmeleri için giriş izinlerinin olması gerekiyor. Böyle yoğun günlerde hapishaneye giden yüzlerce insanın kontrol noktalarını geçmeleri ise saatler alabiliyor.

f4.jpg

Cezaevi ziyaretleri, özellikle yaşlılar için hem fiziksel hem de duygusal olarak oldukça yorucu. Mona Daraghmeh 70 yaşında yüksek tansiyon ve diyabet hastası. Ailesi onu gitmekten vazgeçirmeye çalışsa da o, oğlunu görebilmek için ayda sadece bir kez sahip olduğu bu fırsattan vazgeçemezdi.

f6.jpg

76 yaşındaki Kheiri Skafi ise: “Oğlumu görmeye her gidişimde, bunun son gidişim olabileceğini düşünmek istemiyorum”.

Kheiri, diyaliz tedavisi görmekte ve yolculuk yaparken özel bir ambulans hizmetine ihtiyaç duyuyor. Filistin ambulansı onu, bir İsrailli tarafından alınacağı kontrol noktasına götürüyor.

f7.jpg

Umayma Sawalha: “Yeni doğmuş kızımı, ziyaretlerden birine götürdüm. Camın arkasından onu babasına gösterdim. Hayatımda ilk kez kocamın ağladığını gördüm.” dedi.

f8.jpg

Ümmü Nasser: “Gözlerimi kaybetmeye başladığımda endişelenmemesi için oğluma söylemek istemedim. Hapishaneye ziyarete gittiğimde ise sanki onu görebiliyormuşum gibi davrandım.” İfadelerini kullanarak işgal zindanlarının arkada bıraktığı psikolojik yıkımı gözler önüne serdi.

f9.jpg

6 çocuğuna tek başına bakmak zorunda kalan Nablus’lu Maysoon Salmeh’da: “Ziyarette her şeyi  45 dakikada anlatmaya çalışıyorum. Çocukların her birinin nasıl olduğunu, okullarında neler yaptıklarını…” sözleriyle görüşmelerin nasıl geçtiğini dile getirdi.

Cezaevlerinde 6 Bin 500 Filistinli Bulunuyor

Filistin resmi kaynaklarına göre halihazırda, İsrail hapishanelerinde 450'si idari tutuklu, 11'i milletvekili ve 300'ü çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin 500 Filistinli var.

Öte yandan İsrail parlamentosu Knesset'te 25 Ekim'de, Filistinli aileleri, İsrail cezaevlerinde tutuklu evlatlarını ziyaretten men eden yasa tasarısınıda onaylamıştı.

 

YORUMLAR
Ibrahım Alkış
Allah şu israili kahhar ismiyle kahretsin.
17 Kasım 2018 13:44
46.221.145.146
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim