• İstanbul14 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail Seçimlerini Şekillendirmek için Din Nasıl Kullanılıyor?
03 Eylül 2019 Salı 13:00

İsrail Seçimlerini Şekillendirmek için Din Nasıl Kullanılıyor?

İsrail, 17 Eylül’de yeniden seçimlere giderken, liderlerinin yolsuzlukları, Gazze, Lübnan ya da Suriye saldırılarından daha çok din içerikli tartışmalar gündemin merkezine oturdu.

Muslim Port Haber Merkezi | Analiz

İsrail, 17 Eylül’de yeniden seçimlere giderken, liderlerinin yolsuzlukları, Gazze, Lübnan ya da Suriye saldırılarından daha çok din içerikli tartışmalar gündemin merkezine oturdu. İsrail’in kamuda din içerikli yasalarla otorite kurması ve dini-kültürel yaşamın politik söylemin bir parçası yapılması bu güne kadar ilk defa 17 Eylül seçimlerinde bu kadar etkili olacak.

Diğer Konular; Her Şeyden Önce Filistin İşgali Arka Plana Nasıl İtildi?

9 Nisan seçimlerinin ardından sağ görüşlü Yahudi Milliyetçisi Avigdor Lieberman’ın lideri olduğu Evimiz İsrail Partisi, Ultra-Ortodoks partilerle uzlaşmayı reddetti. Bu hamleyle Netanyahu’nun koalisyon hükümeti kurması da engellendi ve yeni seçim kararı alındı. Bu süreçte Lieberman, İsrail'deki dini ve laik halk arasındaki yıllardır süren ittifakın sona erebileceğini belirten bir iddia ortaya attı.

Genel Kargaşa

Ultra-Ortodoks partiler her zaman sağ kanatla ilişkilendirilmemiştir. Ancak Batı Şeria’daki yasadışı işgal yerleşkeleri olan ucuz konutlar onları bu yönde daha da ileriye itmiştir. Ancak kırmızı çizgileri, Yeshiva öğrencilerinin askerlikten muaf tutulmaları. Bu grubun desteğiyle hükümetle zorunlu askerlik tartışmasına giren Liberman, Netanyahu tarafından ülkeyi siyasi egoları nedeniyle gereksiz yere erken seçime sürüklemekle suçlanmıştı.

lieberman-and-netanyahu-(afp).jpg

Gazeteci Meron Rapoport geçtiğimiz günlerde İsrail’deki mevcut seçim döngüsündeki dini söylemin önemini araştıran bir makale yazdı. Rapoport, pek çok İsraillinin Filistin meselesinde, silahlı direnişin azaldığını ve bunun artık önem durumunu da düşürdüğünü aktardı. Yahudi halkının da, diğer tartışmalı meselelere döndüklerini belirtti. ‘Bu kayma, artık “güvenlik riski” durumundan yararlanamayan Netanyahu'nun çöküşünü başlatabilir. Ancak seçimleri kazanma şansı varsa, dini ve laik halk arasındaki ittifakı yeniden kurmaya çalışmalıdır’ Ifadelerini kullandı.

Bazı gazeteciler bu değerlendirmeye katılmadığını yazdı. Gerekçeleri ise; İsraillilerin, Filistinlilerin şiddet içermeyen protesto gösterilerinden daha fazla tehdit aldığı yönünde oldu. (Gazze’deki geri dönüş gösterileri devam ediyor.) Bu gazeteciler; İşgale ve İsrail saldırılarına karşı Filistin tarafından direniş söz konusu olduğunda İsrail halkının sakin ve kaygıdan uzak olduklarını iddia etti.

Filistin Otoritesinin Çöküşü İsrail’in Sonsuz Felaket Sınırlarını Başlattı

Gazete başlıklarında, Filistin Otoritesinin çöküşüyle ​​birlikte İsrail’in sonsuz felaket sınırlarıyla karşı karşıya olduğu yazıldı. Filistinlilerin yaşadığı yerler işgal yoluyla İsrail kontrolüne geçse de bu bölgelerde artık bir Yahudi çoğunluğunun olmadığının farkında oldukları belirtildi.

Ancak, sağdaki Lieberman ile soldaki Demokrat Birlik Hareketi bu gelişmelere pratik bir çözüm sunmuyor. Soldaki taraflar iki devletli çözüm eğiliminde, Ancak Batı Şeria’nın bazı bölgelerinin ve özellikle Doğu Kudüs’ün işgali, Filistinlilerle anlaşmanın önüne geçiyor.

Yahudi Yazar Shir Hever’in kaleme aldığı yazıya göre ise; Din merkezli partiler tehditvari açıklamalarını sürdürüyor. Filistin’in yokoluşunu isteyen Yahudi ırkçılar, bunun için bir mucize beklediklerini dillendiriyor. İsrail işgalinin süresiz olarak uzatılma planlanını da destekleyen bu grupların son dönemdeki en büyük sığınağı ise ABD Başkanı Donald Trump.

Nisan seçiminde İsrail partileri yolsuzluk meselesi konusunda bölündü. Netanyahu rüşvet için suçlanırken Başbakan olarak görev yapabilir mi? Muhalefet partileri artık bunun hakkında daha fazla konuşmuyor, bunun yerine dini özgürlüklere odaklanıyor.

orthodox_israel_2019_afp.jpg

‘Siyonizm Adına Bir Yahudi Devletini Desteklerken Aynı Anda Yahudilik Karşıtı Olamazlar.’

İsrail’in liberal, laik orta sınıfında yüzyıldan fazla bir süredir güçlü bir din karşıtı duygu geliştirildi. Muhalefet politikacıları Ultra-Ortodoksları “parazitler” olarak adlandırdılar. Shir Hever bu duruma yine temkinli yaklaşıyor. Muhalif politikacıların da, bu tür söylemlerinin çelişkili olabildiğini belirtiyor: ‘Çünkü dindarlık karşıtı ve Yahudilik karşıtlığı arasında bir çizgi çizilmesi imkansızdır. Siyonizm adına bir Yahudi devletini desteklerken aynı anda Yahudilik karşıtı olamazlar.’ ifadelerini kullandı.

Netanyahu, dini tartışmaların fitilini ateşleyerek muhalefet gündemini dikte ettiğini biliyor. Tartışmalara katılan Ortodoks haham Eli Sadan, son zamanlarda “laikliğin ulusun arkasında bir bıçak olduğunu” söyleyerek gündeme dair kışkırtıcı tepkiler uyandırdı.

Shir Hever, Netanyahu’nun Likud’un koalisyonundaki dini partilerle aynı olmadığını kanıtlamak için açıkça eşcinsel bir adalet bakanı Amir Ohana’yı atadığını yazdı. Muhalif partilerinin, çok militarist, çoğunluğunu Aşkenazi Yahudilerinin temsil ettiğini ve küçülen bir orta sınıf seküler liberaller grubu etrafında toplandığını belirtti. ‘Netanyahu, neredeyse değişmez bir şekilde İsraillilerin aşiret düzenlerinde oy kullanma eğiliminde olduğunu biliyor. Ortodoks Yahudileri Ortodoks partilere, Tel Avivli orta sınıf Aşkenaziler ise solculara oy veriyor. Ayrıca İsrail’de asla “laik” bir kabile olmadığını da biliyor’ ifadelerini kullandı.

2019 yılı, Ortadoğu’nun kilit bölgesi olan işgal altındaki Filistin topraklarında; İsrail siyaseti açısından oldukça hareketli geçiyor. Nitekim 9 Nisan’da yapılan seçimin ardından bir koalisyon hükümeti kurulamaması nedeniyle, 17 Eylül’de ikinci defa genel seçim yapılacak ve Knesset’te yer alacak 120 milletvekili ile birlikte yeni hükümet belirlenecek.

Not: Bu makaledeki içerikle, seçimlere ilişkin İsrail basınındaki görüşlere yer verilmiştir. Muslim Port'un editoryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim