• İstanbul13 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail, Lübnan Sınırında Fiili İşgale Başladı
08 Şubat 2018 Perşembe 12:20

İsrail, Lübnan Sınırında Fiili İşgale Başladı

Suriye’deki iç savaş nedeniyle sürekli olarak bu ülkeye düzenlediği hava saldırıları ve Golan ile gündeme gelen İsrail, gündeme gelmeyen bir işgale başladı. Lübnan sınırı kara ve denizden fiili olarak ihlal edildi.

Muslim Port Haber Merkezi | Analiz

Lübnan ile İsrail arasındaki sınır gerginliği İşgal güçlerinin bölgeye gelmesiyle başladı. İsrail tüm hukuk dışı işgallerini meşru kılmak için araya koyduğu BM Güçlerini Lübnan sınırına da 2006 yılında yenilgi sonrası çağırdı. O savaşta ne olmuştu?

Hizbullah'ın 33 günlük savaş zaferi

“33 Günlük Savaş” olarak nitelendirilen İsrail-Hizbullah Savaşı, 12 Temmuz 2006 günü başladı. Askerinin kaçırılmasını bahane eden İsrail, kara, deniz ve havadan Güney Lübnan’ı ağır bombardımana tuttu. İsrail, zırhlı birlikler ve özel birliklerle Hizbullah bölgesine girmeye kalktı. Beklenmedik direnişle karşılaştı. ABD ve Avrupa desteğine rağmen İsrail yenilgiden kurtulamadı. Ve akabinde Lübnan sınırına BM gücü getirilerek İsrail geri çekildi.

lubnan-israil.png

 

İsrail işgali yeniden başlattı

İsrail varlık ilhamı gereği işgale devam etmek zorundaydı. 10 yılı aşkın süredir devam eden çalışmalarını son günlerde ayyuka çıkardı. Önce Lübnan ile deniz krizi patlak verdi. Lübnan deniz açıkları çok zengin petrol yataklarına sahip, İsrail bu bölgeye ulaşabilmek için BM gözetimindeki deniz miline de Deniz kuvvetlerini gönderdi. Geçtiğimiz günlerde de yayınlanan bir harita da Lübnan sınırında bulunan bu alan İsrail sınırlarında gösterildi. Lübnan ise bu bölge kendi sınırlarında olduğundan dolayı doğal olarak petrol arama çalışması başlattı. İsrail’den cevap gecikmedi.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, 31 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Lübnan'ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini "çok kışkırtıcı" olarak niteledi. Uluslararası firmalara, Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arama sürecine katılmama çağrısı yapan Liberman, "Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir." ifadesini kullanmıştı. 

Lübnan ve İsrail arasında, yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı sürüyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

İsrail'in Lübnan topraklarına duvar inşası

İsrail ordusu 2017 yılında, Lübnan’daki “Hizbullah tehdidine!” karşı kuzey sınırına birkaç kilometre uzunluğunda yeni bir güvenlik duvarı inşa edeceği bildirdi. İsrail basını da duvarın tıpkı Mısır-İsrail sınırında inşa edilen güvenlik duvarına benzer bir şekilde inşa edileceğini yazmıştı. 

İşgale meşruiyet kazandırmaya çalışan İsrail’in duvar inşası için çalışmaları ortaya çıktı. Sınır duvarı sınırın İsrail tarafından değil, Lübnan topraklarında inşa edilmeye başlandı. Durumu da resmen ilan eden de BM Barış gücü Sözcüsü Andrea Tenenti oldu. Henüz Ortadoğu basını gündeme pek eğilmese de Lübnan alarm düzeyine geçti.

lubnan-israil-kara.png

 

Lübnan Ordusuna Tam Yetki Verildi

7 Ocakta Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, İsrail'in ülkeye kara ve deniz sınırlarından muhtemel bir saldırıda bulunmasına karşılık verebilmesi için Lübnan ordusuna tam yetki verdi.

İsrail'in, Lübnan sınırına inşa edeceği duvarın, Lübnan'a yönelik bir saldırı olarak kabul edileceğinin vurgulandığı açıklamada, "Lübnan, İsrail'in inşa edeceği duvarı engellemek için bölgesel ve uluslararası seviyelerde tüm önlemlerini alacak ve gerekli girişimlerde bulunacaktır." ifadelerine yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim