• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail ile Körfez Ülkeleri Arasında Neler Oluyor!
24 Kasım 2018 Cumartesi 21:22

İsrail ile Körfez Ülkeleri Arasında Neler Oluyor!

Siyonist İsrail Rejimi ile Suudi Arabistan, BAE, Umman gibi Arap ülkeleri arasında son süreçte yaşananlar dikkat çekiyor.

Filistin direnişi, Siyonist İsrail Rejimi karşısında büyük bir mücadele ortaya koyarken kimi İslam ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirme doğrultusunda adımlar atması dikkat çekiyor. Uzun bir süredir perde arkasından yürütüldüğü bilinen ilişkiler artık alenen sahneye konuyor. Suudi Arabistan başta olmak üzere kimi İslam ülkeleri, işgalci İsrail Rejimi ile aralarındaki ilişkiyi inkar etmeye dahi gerek görmüyor.

Donald Trump’ın ABD Başkanı oluşuyla birlikte bölgede izlenen İsrail yanlısı politikalar daha baskın bir şekilde hissedilirken yürütülen planların sac ayaklarını da İslam ülkeleri oluşturuyor. Siyonist İsrail Rejimi ile aleni bir şekilde ilişkilerde bulunan İslam ülkeleri, başta Filistin olmak üzere tüm İslam coğrafyasındaki Müslümanlardan tepki görüyor.

SKANDALIN ADRESİ DOHA

Katar’ın başkenti Doha’da 25 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Jimnastik Şampiyonası büyük bir skandala sahne oldu. Filistin topraklarını işgal eden ve Filistinlilere yönelik terör estiren İsrail Rejimi’nin takımı Doha’da düzenlenen Dünya Jimnastik Şampiyonası'na katıldı.

screen-shot-2018-11-24-at-21.20.50.png

NETANYAHU’DAN UMMAN’A RESMİ ZİYARET

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Dünya Jimnastik Şampiyonası'na İsrail Rejimi’nin takımının katılmasının ardından bir diğer skandal da Umman’da yaşandı. Siyonist İsrail Rejimi Başbakanı Binyamin Netanyahu, 26 Ekim'de İsrail Rejimi’nin diplomatik ilişkisinin olmadığı Körfez ülkesi Umman'a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Siyonist İsrail Rejimi tarafından Umman’a gerçekleştirilen ziyaret Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılaşırken Netanyahu ziyarete ilişkin olarak “Umman’a özel bir ziyaret - tarih yazıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan söz konusu ziyarette İsrail Rejimi Başbakanı Netanyahu’nun yanı sıra Mossad Başkanı Yossi Kohen ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat’ın da yer alması dikkat çekti.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.00.png

SİYONİST BAKAN BAE’DE

Siyonist İsrail Rejimi ile Arap ülkeleri arasında son süreçte yaşanan dikkat çekici gelişmelerin bir örneği de Birleşik Arap Emirlikleri’nde sergilendi. BAE’de yaşanan rezalette Siyonist İsrail Rejimi’nin Kültür Bakanı Miri Regev, BAE’li yetkililerce Abu Dabi’de ağırlandı.

İSLAM ÜLKESİNDE İSRAİL MARŞI ÇALDILAR

Miri Regev, Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Judo müsabakalarına katılan Siyonist İsrail Rejimi’nin takımını desteklemek üzere Abu Dabi’ye giderken söz konusu turnuvada İsrail takımı madalya kazandı.

Siyonist İsrail Rejimi’nin Judo takımının madalya kazanması üzerine Abu Dabi’de bir rezalet daha yaşandı. Turnuva sonrası düzenlenen madalya töreninde Siyonist İsrail’in sözde milli marşı çaldı.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.07.png

SİYONİST KATİLİ CAMİYE SOKTULAR

Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden Siyonist İsrail’in Kültür Bakanı Miri Regev’in BAE’de bir camiye ziyaret gerçekleştirmesi de sağlandı. Regev kırmızı bir çarşaf ve saçlarını kapatan beyaz bir başörtüsüyle Abu Dabi Şeyh Zayed Camii’ni ziyaret etti.

Şeyh Zayed Camii'ni dolaşmasının görüntülerini Facebook sayfasından da paylaşan Regev, "Caminin ziyaretçi defterini imzalayan ilk İsrailli üst düzey yetkili olma ayrıcalığından mutluluk duydum" ifadelerini kullandı.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.15.png

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLMESİNİ SAVUNMUŞTU

Birleşik Arap Emirlikleri’nde ağırlanan ve düzenlenen Judo turnuvasında İsrail marşı çalınmasının üzerine gözyaşlarını tutamayan Miri Regev, Filistinliler aleyhinde yapmış olduğu küstah açıklamalarla gündeme gelmişti.

Filistinli çocukların öldürülmesi gerektiğini savunan Miri Regev, Filistin direniş liderlerine de suikast yapılması yönünde çağrıda bulunmuştu.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.22.png

SİYONİST BAKAN’DAN KONFERANSTA KONUŞMA

Siyonist İsrail Rejimi Kültür Bakanı Miri Regev’in BAE’ye ziyaretinin yanı sıra BAE’de Müslümanların tepkisini çeken bir gelişme daha yaşandı.

Siyonist İsrail Rejimi İletişim Bakanı Eyüb Kara, BAE'nin Dubai kentinde düzenlenen telekomünikasyon konferansına katılarak bir konuşma yaptı.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.31.png

YİSRAEL KATZ’DAN UMMAN’DA SUNUM

Siyonist İsrail Rejimi Başbakanı Netanyahu’yu ağırlayan Umman’ın bir diğer Siyonist ziyaretçisi de İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz oldu.

Yisrael Katz, Umman'da düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Konferansı'nda, İsrail, Ürdün ve Körfez ülkelerini birbirine bağlayacak "Barış Demir Yolu Projesi"ni tanıttı. Umman’da gerçekleştirdiği temasların ardından açıklamalarda bulunan Katz, Umman’da sıcak bir şekilde karşılandığını söyledi.

Siyonist İsrail Rejimi tesmsilcilerinin son süreçte Körfez ülkelerine yönelik ziyaretlerini de değerlendiren Katz, ziyaretlerin söz konusu ülkelerle gelişen ilişkilerin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.42.png

NETANYAHU’NUN BİR SONRAKİ DURAĞI BAHREYN

Siyonist İsrail Rejimi ile bazı İslam ülkeleri arasında son süreçte yaşanan ziyaretler Müslümanlar tarafından tepki çekerken ziyaretlerin bir sonraki durağı da belli oldu.

İsrail Rejimi’nin diplomatik ilişkiye sahip olmadığı Umman’a resmi ziyaret gerçekleştiren Netanyahu’nun Arap ülkeleri içerisinde bir sonraki durağının Bahreyn olacağı öğrenildi.

“BÜYÜK BİR DURUMA HAZIRLIK”

Konuya ilişkin açıklama İsrail Başbakanlık Arap Basın Sözcüsü Hâni Merzuk’tan geldi. Siyonist yetkili tarafından yapılan açıklamada "Netanyahu'nun Körfez'deki yeni durağı Bahreyn Krallığı olacak” denildi.

İsrail Rejimi Başbakanı Netanyahu’nun Bahreyn’e gerçekleştireceği ziyaret şimdiden uluslararası kamuoyunda geniş bir şekilde yankı bulurken İsrail’den yapılan açıklamada söz konusu ziyarete dair “Ortadoğu için büyük bir duruma hazırlık” nitelendirmesinde bulunuldu.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.49.png

“SUUDİ ARABİSTAN OLMASAYDI…”

Son süreçte İslam ülkelerinin İsrail ile yakınlaşması dikkati çekerken Siyonist İsrail Rejimi ile sıcak temaslarda bulunan ülkelerin arasında Suudi Arabistan da yer aldı.

Özellikle Muhammed bin Selman’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi olmasıyla birlikte iyice ortaya çıkan ilişkiler ABD Başkanı Donald Trump tarafından da dile getirildi. Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’a dair bir açıklamada bulunan Trump, Suudi Arabistan’ın İsrail’e olan desteğine dikkat çekerek “Suudi Arabistan olmasaydı İsrail'in başı dertte olurdu” dedi.

Son süreçte Siyonist İsrail Rejimi cephesinden de Suudi Arabistan’a dair dikkat çekici bir açıklamada bulunuldu. İslam ülkelerinin kaos yaşaması adına çeşitli faaliyetlerde bulunan Siyonist İsrail Rejimi’nden yapılan açıklamada ‘Suudi Arabistan’ın istikrarı’nın önemsenmesi dikkat çekti.

Suudi Arabistan yönetimine ilişkin olarak Netanyahu tarafından yapılan açıklamada Suudi Arabistan yönetiminin istikrarının önemine vurgu yapıldı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayına dair konuşan Siyonist İsrail Rejimi Başbakanı Netanyahu, "İstanbul'daki konsoloslukta yaşananlar korkunç ama Suudi Arabistan'ın da istikrarı devam etmeli” ifadelerini kullandı.

screen-shot-2018-11-24-at-21.21.57.png

FİLİSTİNLİLERDEN ARAP ÜLKELERİNE TEPKİ

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman gibi İslam ülkelerinin Siyonist İsrail Rejimi ile sıcak ilişkiler kurması Filistinliler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

İsrail ile ilişkilerin geliştirilmesini ihanet olarak nitelendiren Filistinliler, Gazze’de düzenledikleri Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nin birini de “İlişkileri Normalleştirmek İhanettir” başlığı altında gerçekleştirdi.

Öte yandan Filistin direnişinin en önemli hareketlerinden biri olan Hamas’tan yapılan açıklamalarda da İsrail ile Arap ülkeleri arasında yaşanan gelişmelere tepki gösterildi. Tel Aviv yönetimi ile her türlü normalleşmeye karşı olduğunu belirten Hamas, Filistin topraklarındaki direnişin güçlendirilmesini ve İsrail'i yalnızlaştırma siyasetinin izlenmesini talep ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim