• İstanbul6 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail Filistin Destekçilerine Girişleri Yasakladı
08 Ocak 2018 Pazartesi 11:13

İsrail Filistin Destekçilerine Girişleri Yasakladı

İsrail, Filistin yanlısı boykotları desteklediği gerekçesiyle 20 sivil toplum örgütünün temsilcilerinin ülkeye girişini yasakladı.

İşgalci İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze'de ve işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da yanı sıra Filistinlilere uyguladığı engellemelerin yanı sıra özgür Filistin destekçilerine de engellemeler uygulayacak.

Sözde Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, Filistin'e destekleri ve İsrail'i boykot etmeleri nedeniyle bazı örgütlerin sınır geçişleri yasakladıklarını açıkladı.

Listedeki isimler, Nobel Barış Ödüllü ABD'li bir Quaker grubu (Dostların Dini Derneği) ve bir işgal karşıtı Yahudi örgüt olmak üzere, son birkaç aydır İsrail tarafından tehdit altındaydı.

Erdan Pazar günü yaptığı açıklamada, grupların İsrail'e karşı sürekli bir "kışkırtma ve tahrik kampanyası" için çalıştıklarını ileri sürdü.

Özgür ifadeye saldırı

İnsan hakları grupları, İsrail'in kararını, "özgür ifade ve düşünceye saldırı" olarak değerlendirerek, kınadılar.

İsrail son aylarda önemli bir Afrikalı ilahiyatçı ve Dünya Kiliseler Cemiyeti yetkilisi de dahil olmak üzere, birçok kişinin İsrail'e girişini engelledi.

"Konukseverliğimizi İsrail'e zarar veriyorlar"

Erdan, "Boykotçu örgütler, İsrail devletinin onlara karşı duracağını ve vatandaşlarını korumak için onların topraklarına girmesine izin vermeyeceğini bilmelidir. Hiçbir ülke eleştiri sahiplerinin zarar vermeye başlamasına izin vermezdi" dedi.

İçişleri Bakanı Arye Dery, "Bu insanlar, yasaları ve konukseverliğimizi İsrail'e zarar vermek için kullanmaya çalışıyorlar; bu girişimlere karşı çıkacağım" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim