• İstanbul18 °C
 • Mekke29 °C
 • Medine27 °C
 • Kudüs13 °C
 • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail-Filistin Çıkmazında Trump Etkisi
14 Kasım 2017 Salı 10:10

İsrail-Filistin Çıkmazında Trump Etkisi

İşgalci İsrail ve Filistin'de kurulma aşamasında olan birlik hükumeti iki tarafında barış görüşmeleri adına birbirlerini ve Amerika'yı ikna etmelerini gerektiriyor. Peki, Trump'ın barış için önergesi ve iki tarafın tepkisi nasıl olacak.

Muslim Port Haber Merkezi | Çeviri: Muhammed Karaman

İsrailli ve Filistinli yetkililer, önümüzdeki yılın başlarında Trump’ın Orta Doğu için barış önergesi sunmasını bekliyor. Amerikan hükumetinin son 20 yıllık politikasında olduğu gibi bu durumun Filistin hükumetinin fes edilmesiyle mi yoksa yeni bir hükumetin oluşturulmasıyla mı ilgili olacağı merak konusu. Bu arada her iki taraf Trump ve partisi tarafından yalnız bırakılmamak için ey iyi davranışlarını sergiliyor.

Akıllıca Gülüşmeler: Amerikan barış ekibi mesele üzerinde nispeten küçük ve tedbirli çalışıyor – sadece 5 kişi, ilaveten baş danışman Jared Kushner ve özel elçi Jason Greenblatt. Her şey Beyaz Saray'ın gözetimi altında Devlet Departmanı'nın ve diğer ajansların destek ve tavsiyeleri ile gerçekleştiriliyor. ABD makamlarına göre Trump olaya bizzat dâhil olarak mesele üzerinde güç sarf ediyor. İsrailli yetkililer Trump'ın kendi ekibine en kısa zamanda önerge hazırlamaları için baskı yaptığını duyduklarını söylüyorlar.

3-039.png

 

Geçtiğimiz 9 ayda Trump, İsrail Baş Bakanı Netenyahu ve Filistin Cumhurbaşkanı Abbas ile barış için yaptıkları girişimleri müzakere etmek adına her biri ile farklı zamanlarda üç kez görüşme yaptı. Trump'ın özel elçisi  Jason Greenblatt sürekli olarak Kudüs'e, Ramallah'a ve Arap başkentlerine ziyaretler yapıyor.

 

 • Greenblatt'ın bölgeye son seferi 3 hafta devam etti. “Barış timi”ne rehberlik eden Kushner bölgeyi 3 kez ziyaret etti ve Arap liderlerinin desteklerini almak için her hafta telefonda saatlerini harcadı. “Tim”in üyeleri şimdiye dek neredeyse hiçbir skandala karışmadı. (Diğer üyeler Milletvekili Ulusal Güvenlik Danışmanı Dina Powell, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman ve Başkonsolos Kudüs Don Blome'dur).

2-037.png

 

Neler konuşuluyor?

 • İsrailli ve İngiliz yetkililerin söylediklerine göre Netenyahu İngiltere Başbakanı'na geçtiğimiz haftada “bekleme ve izleme” moduna geçtiğini, önergenin bu senenin sonuna ya da önümüzdeki senenin başlarına çıkacağını beklediğini belirtmiş. “Trump’ın nasıl bir barış planı açıklayacağı hakkında hiçbir fikrim yok ve bunun birilerinin bildiğini de zan etmiyorum fakat Trump'ın ekibinin mesele üzerine yeni ve kalıplaşmamış fikir getirmesi beni mutlu ediyor.”
   
 • Toplantı katılımcılarının söylediklerine göre Abbas, bir grup Knesset eski üyesine barış planın bu senenin sonuna doğru beklendiğini, ayrıca Trump'ın 2 devletli çözümü desteklediğini söyledi. Trump'ın, Abbas'ın pozisyonunu yakın zamanda yasallaştırması da bekleniyor.
   
 • Beyaz Saray yetkilileri “Hem Filistin hem de İsrail halkının işine yarayacak anlaşmayı kolaylaştırmak ve her iki tarafa her hangi bir şeyi mecburi empoze etmemek için her hangi suni zaman sınırının ve maksadın olmadığını” söylüyorlar.

1-041.png

 

Neler oluyor?

 • Trump hem İsrail'in hem de Filistin'in atılacak adımlara evet demesi için Suudi Arabistan üzerinden hesaplar yapıyor.  Kushner barış görüşmelerinde Suudi “kanal”ının rolünü her zamankinden daha çok artırabilmek için veliaht prens Muhammed Bin Selman ile olan yakın ilişkilerini günden güne güçlendiriyor. Kushner'ın 2 hafta önce Riyad'da Muhammed Bin Selman ile gerçekleştirdiği görüşmede esas gündem maddesi bu mesele idi. Başkan Abbas bu haftanın başlangıcında  barış görüşmelerini Suudi yetkililerle müzakere etmek için Riyad'da bulunuyordu.
 •  
 • Aralık ayının ortalarında Başkan Vekili Mike Pence her iki liderle, Netanyahu ve Abbas'la görüşecek ve büyük ihtimalle partileri müzakere masasına oturtmak için teşvik edecek.
   
 • Netanyahu'nun siyasi durumu barış planının vasıtasıyla istikrarsızlığa sürüklenebilir.  İsrailin vereceği tavizler, sınır meseleleri, illegal Yahudi yerleşkeleri ve Kudüs'ün geleceği de bu muhtemel istikrarsızlığın başat nedenleri arasında.
 • Abbas rakibi Hamas ile uzlaşma anlaşması yapmanın tam ortasında. Mısır tarafından yürütülen ve Beyaz Saray'dan tam destek alan anlaşma, Gazze şeridinin kademeli olarak Filistin otoritesine geçmesine olanak sağlıyor. Bu anlaşmanın gerçekleşmeme olasılığı barış anlaşmasına ciddi tehlikeler doğurabilir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim