• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail: Erdoğan Tanısın Tanımasın Kudüs İsrail'in Başkentidir
06 Aralık 2017 Çarşamba 12:25

İsrail: Erdoğan Tanısın Tanımasın Kudüs İsrail'in Başkentidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kudüs, müslümanların kırmızı çizgisidir" uyarısına İsrail'den yanıt geldi.

Başkenti olarak Türkiye'ye kabul ettirdiği Kudüs'ün, Trump tarafından da kabul edilmesi için çalışmalar yürüten ve yoğun tepkiyle karşılaşan İsrail'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir" uyarısına tepki geldi.

"Kudüs 3 bin yıllık başkent"

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emanuel Nahson, paylaştığı yazılı açıklamada, "Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail'in de 70 yıllık başkentidir." dedi.

"Kudüs mü Erdoğan mı"

Yerel basında yer alan haberlere göre, İsrail Milli Eğitim Bakanı Naftali Benett de, "Maalesef Erdoğan son yıllarda İsrail'e saldırmak için hiç bir fırsatı kaçırmadı. İsrail, Kudüs'ün İsrail devletinin başkenti olarak tanınması da dahil tüm amaçlarına devam etmeli. Her zaman eleştirecek birileri olur ama neticede birleşik bir Kudüs'e sahip olmak Erdoğan'ın sevgisine sahip olmaktan daha iyi." dedi.

Türkiye'den emir almayız

Yerel basında ayrıca, İsrail Ulaştırma ve İstihbarat bakanlıklarını yürüten Yisrael Katz'ın, "Türkiye'nin Cumhurbaşkanından emir almayız. İsrail egemen bir ülkedir ve Kudüs onun başkentidir." şeklindeki sözlerine yer verildi.

Tarihsel süreç içinde Kudüs

İsrail, Kudüs'ü 3 bin yıllık tarihsel süreç içerisinde kendi başkenti olarak kabul ettirmeye çalışırken, Yahudilerin kendilerine hak din olarak indirilen tevhid dinini terk etmeleri Kudüs ve çevresindeki iddialarını boşa çıkarıyor. Musa'yı (as) terk edenlerin, Musa'ya daha yakın olan Müslümanlara tahammülsüzlüğü İsrail'i yok oluşa sürüklüyor.

Musa (as), İsa (as) ve son olarak Muhammed'e (sav) indirilen hak dine tabi olmayan hiç kimsenin çevresi mübarek kılınmış Mescid-i Aksa'nın bulunduğu topraklarda hak iddia etmesi mümkün değil.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim