• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail Askerleri Engelli, Çocuk Dinlemeden Vuruyor
24 Aralık 2018 Pazartesi 18:35

İsrail Askerleri Engelli, Çocuk Dinlemeden Vuruyor

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze'de yapılan gösterilerde çocuk, engelli ayrımı gözetmeden tüm Filistinlileri hedef alıyor, anne-babaları gözü yaşlı bırakıyor.

En küçüğü 2 yaşında 6 çocuk babası Mahir Yasin'in ayağında doğuştan gelen rahatsızlık, her cuma Gazze'nin sınır bölgesinde Filistinli mültecilerin vatanlarına dönüş hakkını dile getirmek için düzenlenen gösterilere katılmasını engellemedi.

Ancak Mahir, geçen cuma katıldığı işgal karşıtı gösterilerde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu başından yaralandıktan sonra şehit oldu.

Görgü tanıkları, Mahir'in o gün Filistinlileri gösteri alanına taşıyan otobüslerle geldiğini ve sınırın yaklaşık 500 metre yakınında İsrail askerleri tarafından başından vurulduğunu aktardı.

Filistinli Mahir'in Gazze'de bulunan Nuseyrat Mülteci Kampı'ndaki evi, yakınları ve eş-dostunun taziye ziyaretlerine tanık olurken, şehidin babası 82 yaşındaki Atıyye Yasin, evin önündeki sandalyede oğlunun yolunu gözlüyor.

48423687_2351921544884733_5147220083201802240_o.jpg

Vatan ve özgürlük sevgisi

Mahir'in kız kardeşi Necva Yasin, kardeşinin ayağındaki sakatlığa rağmen vatan ve Mescid-i Aksa için kendisini feda etmekten geri durmadığını söyledi.

Necva, Mahir'in, ikiz kardeşinin desteğiyle aksatmadan her cuma doğu sınırındaki El-Bureyc Mülteci Kampı'ndaki gösterilere katıldığını aktararak, "Mahir'i buna sevk eden vatan ve özgürlük sevgisiydi" dedi.

Kardeşinin güler yüzlü ve şakacı bir mizacı olduğunu belirten Necva, "İsrail, çocuk, engelli ayrım gözetmeden herkesi hedef alıyor. Kimseye merhamet etmiyor. Mahir'in öldürülmesi bunun en büyük delili. Onun engelli olmasını önemsemeden soğukkanlılıkla öldürdüler" diye konuştu.

Filistin halkının dünyaya mesajı

Şehit Mahir'in amcası 78 yaşındaki Abdurrahman Yasin ise, Filistinlilerin sınırda düzenlediği gösterilerle çeşitli mesajlar vermek istediğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Filistin halkı, sınırdaki gösterilere katılarak geri dönüş hakkının yanı sıra dünyaya 'hayatı çok seven, ancak kendi vatanı için ölmeyi isteyen bir halk' olduğunun mesajını veriyor."

Yeğeninin bir yerden bir yere gitmekte yaşadığı güçlüğe rağmen her hafta gösterilere katılmaktan geri durmadığını hatırlatan Yasin, her Filistinlinin, dünyayı Filistin meselesi konusunda haberdar etmek adına düzenlenen eylemlere katılması gerektiğinin altını çizdi.

"İsrail, Filistin halkına karşı zulmün her yolunu kullanıyor"

Abdurrahman Yasin, İsrail'in çocuk, engelli ayırmadan herkesi hedef aldığını vurgulayarak, "İsrail, Filistin halkına karşı zulmün her yolunu kullanıyor" dedi.

Yeğeninin Filistin halkının maruz kaldığı acıları dünyaya anlatmaya çalıştığını belirten Yasin, "Filistin halkı özgürlük ve bağımsızlık isteyen bir halk. Biz terörist değiliz, diğer dünya halkları gibi özgürlüğü seviyor, tüm dünyanın kabul ettiği uluslararası insani kanunlara göre hakkımızı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

thumbs_b_c_08a3f5589d347eb868918b9116b17454.jpg

Gazze'deki "Büyük Dönüş Yürüyüşü" eylemleri

Gazze'de geçen cuma günü düzenlenen işgal karşıtı gösterilerde, aralarında engelli Mahir Yasin'in de olduğu 4 Filistinli, İsrail askerleri tarafından şehit edilmişti.

Filistinliler, 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında işgal karşıtı gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise, "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

İsrail askerlerinin 30 Mart'tan bu yana devam eden gösterilere müdahalesinde, 225'ten fazla Filistinli şehit oldu. Aynı dönemde İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısı ve tank atışlarında da en az 14 Filistinli hayatını kaybetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim