• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşgal Altındaki Topraklar ve Gazze’nin 'Umut' Anneleri
01 Ocak 2019 Salı 14:00

İşgal Altındaki Topraklar ve Gazze’nin 'Umut' Anneleri

Ummu Rasha, Ebu Musa ve tüm Gazze halkı toplumsal hayatı her açıdan etkileyen işgalci İsrail’in 11 yıldır Gazze’ye uyguladığı ambargoya karşı direnmeye devam ediyor. Gazze’den bir sosyal direniş hikayesi onların ki!...

MuslimPort Haber Merkezi | Leyla Kübra İnce

İşgal altındaki Gazze şeridinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, zorlu yaşam koşulları gün geçtikçe artan ve tedavisi yapılamayan hastalıklara sebep oluyor. Tüm bunlara rağmen pes etmeyen Gazze halkı çocuk, kadın, yaşlı demeden hayat mücadelelerine devam ediyor.

1-001.jpeg

Ebu Musa 50 yaşında, sırtında büyük bir çuvalı evine taşıyıp, fıstıkları tek tek kabuklarından soyarak ayırmaya çalışıyor. Soyduğu fıstıkları ne eğlence için ne de yemek için yapıyor. Kemik iliği kanseri olan kızıyla beraber çalışarak ailesine destek oluyor ve kızının tedavisi edilebilmesi için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

2-002.jpeg

Ebu Musa 3 kızıyla beraber Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin Şebbura kampında mütevazi bir evde yaşıyor. Kendisi gibi 50 yaşlarında olan eşi de işsiz olduğundan soyduğu fıstıklar dışında geçim kaynağı yok.

3-001.jpeg

Abluka altındaki Gazze halkı ekonomik sıkıntılarla birlikte zorlu yaşam mücadelesi veriyor. Geçimlerini sağlayacak alternatif iş imkanları bulunmadığından gün geçtikçe artan fakirlikten ve işsizlikten duyulan şikayetlerde her geçen gün aynı oranda artış gösteriyor.

Ummu Rasha 52 yaşıda. En büyükleri Mısır’da evli olan üç kızı var. İkinci kızı Hedil 23 yaşında, en küçükleri ise Ahlam 20 yaşında ve kanser hastası.

4-007.jpeg

Ummu Rasha: “Refah’daki bir fabrika için fıstıkları kabuklarından temizliyoruz. Bir çuval 15 kilo fıstık alıyor. Birçok aşamadan geçirerek hazır hale getiriyoruz. Karşılığında ise 35 şekel (49 TL) alıyoruz”

5-001.jpeg

Ummu Rasha fıstıkları, kırmızı kabuğundan temizlemek için iyice ovarak soyuyor. Bazı kabuklar bu şekilde temizlenmediğinden, iki gün boyunca buzdolabında bekletiyor, böylece kabuk kolayca temizlenip ayrılabiliyor.

Ummu Rasha'nın, yer fıstığını soymaktan elde ettiği kazanç ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli olmuyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren işe koyulmasına rağmen bir çuval fıstık bir haftasını alıyor.

6-001.jpeg

Ummu Rasha: “Kızım Ahlam 3 Mart’tan beri kemik iliği kanseri. Sadece ağrı kesici içiyor. 35 şekel’e bırakın ilaç almayı hastaneye gidip gelecek araç parasına dahi yetmiyor.”

Yaklaşık bir ay önce hastalığına büyük zarar verecek şekilde Ahlam’ın ayağında bir kırık meydana geldi. Alçıya alındı ancak ayağında bulunan yağ bezesi onu büyük ölçüde rahatsız ediyor. Yağ bezesinin alınması için de acilen ameliyat olması gerekiyor.

7-001.jpeg

Ummu Rasha, Ahlam’ın yurtdışında tedavi edilebilmesi için Kudüs’teki Makased hastanesinin başvuruda bulunduğunu söyledi. Ancak tedavi kabul edilmeyip birçok kez reddedildi.

Ummu Rasha, vakıflardan, yardım kuruluşlarından, sağlık bakanlığına kızının yurtdışında tedavi edilip iyileşebilmesi için yardım bekliyor.

Gazze’ye Uygulanan Ambargo 11 Yıldır Devam Ediyor

Ummu Rasha, Ebu Musa ve tüm Gazze halkı toplumsal hayatı her açıdan etkileyen işgalci İsrail’in 11 yıldır Gazze’ye uyguladığı ambargoya karşı direnmeye devam ediyor.

Adeta bir açık hava hapishanesine dönüşen Gazze’ye verilen elektrik ve yakıt miktarından bölgeye giren yiyecek miktarına kadar pek çok hayati husus hakkında İsrail işgal yönetimi karar vermekte! Bu çerçevede yıllardır süren ve günde 20 saate kadar varan elektrik kesintileri hayatın tüm alanlarını gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak olumsuz etkilemektedir.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim