• İstanbul6 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran'da Neler Oluyor?
31 Aralık 2017 Pazar 14:12

İran'da Neler Oluyor?

Perşembe günü, Meşhed'de "hayat pahalılığına itiraz" amacıyla başlayan gösteriler kısa sürede, Şahrud, Nişabur, Kum, Kirmanşah, Yezd, Kazvin ve diğer birçok kente sıçramasıyla bir anda ülkenin ana gündemine oturdu.

İran'da yüksek fiyatlar nedeniyle başlayan gösteriler, hükümet karşıtı propagandanın adresi oldu. Sokaklara çıkan binlerce kişi Ruhani hükümetini protesto ederken, göstericiler Hamaney posterlerini yıkıp parçaladı.

Ahvaz kentinde toplanan yüzlerce kişi gösteri yaptıkları bölgede bulunan ve üzerinde Hamaney'in fotoğrafının bulunduğu reklam tabelalarını parçaladı. Onlarca kişi tabelaları yerinden sökerek Hamaney'in resmini de paramparça etti.

Ruhani ve Dini Lider Hamaney Aleyhine Sloganlar Atılıyor

Dün başlayan gösteriler, bugün de tüm hızıyla devam etti. Geceyi sabaha bağlayan saatlerde Ruhani ve hükümetine ölüm çağrısında bulunan göstericiler, İran dini lideri Ayetullah Hamaney'in görselinin bulunduğu reklam tabelaları ve posterleri paramparça etti.

 

İran'da Rejim Destekçileri de Sokağa İndi

İran'da son birkaç gündür devam eden hükümet ve rejim karşıtı protestoların ardından bu kez de başkent Tahran'da rejim destekçileri sokağa çıktı.

Tahran'da yapılan gösteriye yaklaşık 4 bin rejim destekçisinin katıldığı belirtildi. Göstericiler, dini lider Hamaney'i destekleyen ve ABD karşıtı sloganlar attı.

iran-rejim-yanlilari.jpg

İran’da Göstericiler Valiliği Ele Geçirdi!

İran'ın Meşhed, Kirmanşah, Kum, Reşt, Nişabur ve Tebriz kentlerinde hayat pahalılığını protesto eden göstericiler gece de eylemlerini sürdürdü.

On binlerce gösterici Arak Valiliğini ele geçirdi. Ayrıca göstericiler Hüramabad şehrinde belediye binasını da ateşe verdi.

i̇ran-savcilik.jpg

Başı Açık Kadın Gösterilerin Sembolü Oldu

Gösterilerde bir kadının başı açık halde elinde beyaz bir bez parçasıyla durduğu kameralara yansıdı. Kadın gösterilerin simgesi haline geldi. İran yönetimi kısa bir süre önce artık kadınlara kıyafetinden dolayı müdahale edilmeyeceğini duyurmuştu. 

i̇ran-kadin.jpg

Ekonomik Şartlar Bahane mi?

Son birkaç gün içerisinde düzenlenen gösterilerde, ilk kez hem reformcu ve ılımlı harekete bağlı hükümet karşıtı hem de muhafazakar kanada karşı sloganların bir arada atılması siyasi yorumcuları şaşkına uğratırken, herhangi bir parti veya gruba bağlı bir siyasi şahsiyetin olaylara müdahil olmaması ülkedeki her iki siyasi kanadın dikkatini çekiyor.

Gösterilerin siyasi boyut kazanması ve ülke geneline yayılmasıyla iki siyasi kanat yetkilileri birbirini suçlama yarışına girdi. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ekonomik şartların "bahane" olduğunu ve olayın perde arkasında farklı oyunlar oynandığını ileri sürerken, muhafazakar kesim ise olayları, "Ruhaniye oy verme pişmanlığı" olarak değerlendiriyor.

İran'da devam eden hükümet ve rejim karşıtı gösterilerin, muhalif lider Mir Hüseyin Musevi'yi desteklemek amacıyla düzenlendiği iddia edilen 2009 yılındaki olayların yıl dönümünde yapılması da ayrıca birçok siyasi yorumcunun dikkatini çekti.

Söz konusu protestolar, İran Lideri Ali Hamaney'e yakın muhafazakarların sokağa çağrılmasıyla 30 Aralık 2009'da düzenlenen "karşı eylem"in ardından bitmişti.

iran444.jpg

İran Devrim Muhafızları'ndan Protestoculara 'Demir Yumruk' Tehdidi

İran'da Devrim Muhafızları, protestolara devam etmeleri durumunda hükümet karşıtı göstericilerin "ulusun demir yumruğuyla" karşılaşacaklarını söyledi.

Ülkedeki yaşam standartları nedeniyle başlayan protestolar üç gündür sürüyor.

Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kovsari protestoların, siyasi sloganların atıldığı ve mülklerin yakıldığı bir hale dönüştüğünü söyledi ve ekledi:

"Eğer bu insanlar artan fiyatlar nedeniyle sokaklara çıktıysa o sloganları atmayacaktı, mülkleri ve arabaları yakmayacaktı."

İranlı yetkililer protestolardan "karşı devrimcileri ve yabancı güçlerin ajanlarını" sorumlu tuttu.

devrim.jpg

İran’da iki Gösterici Öldü

İran’da hükümet karşıtı gösterilerde iki gösterici hayatını kaybetti. İranlı yetkililer öldürülenlerin İran polisi tarafından değil, "yabancı ajanlar" tarafından öldürüldüğünü belirtti.

iran333-001.jpg

Trump'tan İran'daki Protestolara İlişkin Açıklama

ABD Başkanı Trump, İran'da devam eden protestolara ilişkin, "İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir." değerlendirmesini yaptı.

Trump açıklamasında, "Rejimin yolsuzluklarından ve ülkenin varlığını yurt dışında terörizme harcamasından bıkmış olan İran vatandaşlarının barışçıl protestolarıyla ilgili bilgiler geliyor. İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu süreci izliyor." ifadelerini kullandı.

İran’dan Trump’a Sert Yanıt

İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, ABD Başkanı Donald Trump’In protestolar sonrası gelen eleştirilerine yanıt verdi.

İran anayasasının kanuni yollardan dile getirilen demokratik istekleri desteklediğini söyleyen İranlı sözcü, ABD’nin son 70 yılda İran’da darbeyi, eski rejimi, ‘zoraki savaş’ döneminde Saddam Hüseyin’i desteklemesini hatırlatarak, “Amerikan yetkilileri büyük ve bilge İran milleti için fikir belirtecek durumda değiller” dedi. 

Kasımi, ‘’İran halkı, Trump’ın Filistin ile ilgili sergilediği tutumu, İran halkının ABD’ye girişini yasaklamasını ve ABD’deki bazı İranlıları tutuklamasını unutmadı, daima hatırlayacak” dedi.

i̇ran111.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim