• İstanbul12 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran Meclisinde Türk Milletvekilleri Fraksiyonu
31 Ekim 2016 Pazartesi 16:02

İran Meclisinde Türk Milletvekilleri Fraksiyonu

İran Meclisi'nde Azeriler ve Karabağ sorununda etkin olan milletvekilleri bir araya gelerek Türk Dilli Milletvekilleri Fraksiyonunu oluşturdu.

İran Meclisinde 60 milletvekilinin katılımıyla “Türk Dilli Milletvekilleri Fraksiyonu” oluştu. Fraksiyonun ilk başkanlık divanı üyeleri Tebriz, Urmiye, Tahran, Mişkinşehir ve Hudabende kentlerinden Türk milletvekilleri oldu. Fraksiyon temsilcilerinden Tebriz milletvekili Ahmet Alirıza Beygi İran Meclisindeki fraksiyonların önemine vurgu yaparak İran Türklerinin isteklerinin takipçileri olacaklarını açıkladı.

İran resmi siyasetine göre, İran coğrafyasındaki Türklere özellikle Güney Azerbaycan terimiyle bilinen İran'ın kuzey batısı coğrafyasındaki Türklere Azeri kelimesi kullanılıyor. Güney Azerbaycan Türkleri defalarca çeşitli yollarla Türk sözcüğü yerine Azeri olarak adlandırılmalarına itiraz etmişlerdi.

İran tarih literatüründe Azeriler, Ari ırkından gelen topluluklar olarak biliniyor. Daha sonradan asimile edilerek Türkleştirildikleri öne sürülüyor. İran ve Güney Azerbaycan Türkleri bu iddiayı kabul etmiyorlar ve kendilerine Türk denilmesini istiyorlar.

İran Meclisinde resmi bir fraksiyonun isminde Türk olması da, bu istek doğrultusunda oldu. İran’da Türkiye’nin siyasi kaderini ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ sorununu yakından takip ederek hassas olan önemli bir Türk soylu topluluk bulunuyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim