• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran Kültürüne Uymadığı İçin Zumba, Aerobik ve Hiphop Yasaklandı
13 Haziran 2017 Salı 17:33

İran Kültürüne Uymadığı İçin Zumba, Aerobik ve Hiphop Yasaklandı

İran'daki spor salonlarından zumba, aerobik ve hiphop gibi uygulamalar İran kültürüne uymadığı için yasaklandı

İran'da, başta zumba olmak üzere, aerobik, body ritim ve hiphopun "İran kültürüne uymadığı" gerekçesiyle spor ve fitnes salonlarında uygulanmasının yasaklandığı bildirildi.

İranlı öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) İran Herkes İçin Spor Federasyonu açıklamasına dayandırdığı haberine göre, "ihtiva ettiği dans figürleri ve müziklerin İran kültürüne uymadığı" gerekçesiyle zumba ve benzeri bazı fitnes sporları yasaklandı.

İran Herkes İçin Spor Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, dans şeklindeki hareketlerin "yasal yönden sakıncalı" olduğu hatırlatılarak, il ve ilçe spor müdürlüklerine, zumba benzeri sporların fitnes ve spor salonlarında yasaklanması yönünde direktif verildiği kaydedildi.

 

 

Spor salonlarında uygulanan programların, "toplumun kültürel yapısı ile uyumlu olması gerektiği" vurgulanan açıklamada, "Zumba kültürel şartlara uyum bakımından sorunlu olduğu için, spor salonlarının zumba programları sunması yasaklanmıştır." denildi.

Açıklamada ayrıca zumbanın yanı sıra, aerobik, body ritim ve hiphop spor dallarının da ülkede çok rağbet görmesine rağmen, ihtiva ettiği yabancı müzik ve dans figürleriyle ülke kültürüne ters düştüğü için yasak kapsamına alındığı ifade edildi.

Söz konusu yasak, bazı uluslararası kuruluşlar tarafından tepkiyle karşılanırken, Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu'nun (TAFISA) bir yetkilisi "ülkelerin politik kararlarına müdahale edemeyeceklerini" belirtti.

İran'da kadın taraftarlara stadyumlarda spor müsabakalarını izlemeye izin verilmemesi konusu son cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani taraftarları, seçim sonrası konunun hükümet tarafından gündeme alınmasını istemişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim