• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak'lı Sünniler Referanduma Hazırlanıyor
05 Ekim 2017 Perşembe 12:49

Irak'lı Sünniler Referanduma Hazırlanıyor

Kuzey Irak Bölgesi’nin referandumunda ‘Irak ayrılma’ seçeneğine %92 ‘Evet’ oyu çıkması Sünni Arapları da harekete geçirdi. Sünni Araplar, bölgelerinin ayrılması için referandum yapmaya hazırlanıyor.

Konu ile ilgili konuşan Ninowa Arap Aşiretleri İttifakı Sözcüsü Şeyh Muzehim el-Hewyet, Diyala, Selahadin, Enbar ve Bağdat kemeri üzerinde Sünnilerin yaşadığı yerleşim yerlerinde ‘Sünni Arap’ bölgesi oluşturmak istediklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sünni Arap aşiret ileri gelenleri ve liderleri Sünni Arap bölgesinin ilanı için hazırlılara başladılar.”

Sünni ve Şiiler Arasıdaki Dengenin Kurulması İçin Irakla Olmak İstemiyoruz

“Kendi bölgemizi ilan etmemiz bizim en doğal hakkımız” diyen Şeyh Muzehim el-Hewyet, “Bir daha terör gruplarının katliamları, iktidara gelen kesimlerin mezhep çatışmalarına yol açan politikalarının önüne geçmek ve Sünni-Şiiler arasındaki dengenin kurulması için Irakla olmak istemiyoruz” dedi.

Ninowa Vilayet Meclisi Üyesi Xezwan Dawdî ise Sünni Arapların başta Ninowa meclisi olmak üzere diğer vilayetlerin meclisinde Sünni bir bölge oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Xezwan Dawdî sözlerini şöyle sürdürdü:

Irak Parlamentosu’ndaki Sünni Araplar referandumu gündeme almak için çalışma yürütüyorlar. Sünni Araplar, artık Şiilerin baskısı ve yönetimi altında yaşamak istemiyorlar.”

Irak Parlamentosu Şabek Kürtleri Listesi Parlamenteri Salim Şabek de,“Irak Parlamentosu’nda Sünni Arapların ayrılmak istediği üzerine bazı girişimler var. Ancak ne zaman gündeme geleceği henüz bir netlik kazanmış değil. Yakın bir zamanda gündeme gelme ihtimali var.” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim