• İstanbul20 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hong Kong'da Protestocular Yasama Meclisi'ni Bastı
04 Temmuz 2019 Perşembe 08:30

Hong Kong'da Protestocular Yasama Meclisi'ni Bastı

Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yüzleri maskeli ve başları kasklı yüzlerce kişi, Hong Kong'da Yasama Meclisi'ni bastı, polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı.

Kent yönetiminin İngiltere'den Çin'e devredilişinin 22'nci yıl dönümü nedeniyle binlerce kişi Meclis binası önünde toplanırken öfkeli kalabalık camları ve kapıları kırarak içeri girdi.

Bölgeye sevk edilen polis, kalabalığı dağıtmak ve Yasama Meclisi'ni boşaltmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Ayrıca polis, kendisine direnen göstericilere copla müdahalede bulundu.

Polis saatler süren arbedenin ardından göstericileri Meclis'ten çıkarırken geriye harabeye dönen bir bina kaldı.

Hong Kong yönetiminin zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemesine karşı çıkan eylemciler, Meclis binası içerisinde spreyle duvarlara, "Hong Kong Çin değildir", "iadeye karşıyız", "Carrie Lam istifa" gibi yazılar yazdı.

Yasama Meclisi önünde oturma eylemi yapan bir başka protestocu grup da binanın cam kapılarını ve metal bariyerlerini kırarak farklı noktalardan içeri girdi.

hong-kong,okdcc181fugrq3uhlmay4q.jpg

Çin'den Hong Kong Protestolarına Kınama: Bu Gizli Bir Başkaldırı

Çin, Hong Kong'daki "şiddet içeren protestoları" kınayarak bunun şehrin yönetim biçimine karşı yapılmış "gizli bir başkaldırı" olduğunu savundu.

İngiltere'ye bağlı iken 1997'de Çin'e iade edilen Hong Kong "tek ülke, iki sistem" olarak adlandırılan bir formülle vatandaşlarına bağımsız yargı ve protesto özgürlüğü gibi Çin'in diğer bölgelerinde olmayan haklar tanımayı sürdürmüştü.

hong-kongda-gostericiler-parlamentoya-girdi,fff91vkiakcakvoeoulyia.jpg

Hong Kong Protestoları İngiltere ile Çin Arasında Diplomatik Krize Neden Oldu

Ülkede başbakanlığın en büyük adaylarından Boris Johnson Hong Kong'daki protestoculara tam destek verdiğini belirtti. Pekin'i uyaran Johnson "bir ülke iki sistem" anlayışının uygulanmaması gerektiğini belirtti.

Başbakanlık yarışının diğer önemli bir adayı Dışişleri Bakanı James Hunt da yaptığı açıklamada, "Hong Kong'un 1997 yılında Çin'e devrinden sonra Pekin yönetiminin verdiği taahhütleri yerine getirmemesi halinde bu durumun sonuçları olacak." dedi.

Öte yandan Çin'in Londra Büyükelçisi İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçi Liu Şiaoming, gazetecilere yaptığı açıklamada İngiliz hükümetinin Çin'in meselelerine karıştığını söyleyerek eleştirmiş, Londra'nın Hong Kong'u hala "İngiliz yönetiminde" gördüğünü belirtmişti.

2019-07-01t133303z-1668289225-rc148af29c50-rtrmadp-3-hongkong-extradition,k93pisr2vemi_5cjszohwa.jpg

Pekin'den Londra'ya Sert Yanıt

Eski sömürgesi hakkında İngiltere'nin Çin'e uyarılarına ise Pekin'den yanıt gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, Hunt'ı "utanmaz" olarak kınayarak Londra'ya tepkisini gösterdi.

Geng, İngiltere'de başbakanlık için mücadele eden Hunt'ın Hong Kong konusunda yaptığı hataları düzeltmediğini ve bu tavrını sürdürdüğünü belirtti. Sözcü ayrıca, "Hong Kong'un İngiliz sömürgesi olduğu dönemlerde demokrasi var mıydı? Hong Kongluların protesto hakkı bile yoktu." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim