• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hint Polisi, Keşmir Direnişine Silahlı Müdahalede Bulundu
25 Kasım 2018 Pazar 15:12

Hint Polisi, Keşmir Direnişine Silahlı Müdahalede Bulundu

Hindistan'ın işgali altıdaki Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmada, 6 direnişçi ile 1 Hint askeri hayatını kaybetti.

Hint ordusundan Albay Rajesh Kalia, güneydeki Shopian bölgesinde bir köyü kuşatan güvenlik güçlerinin direnişçilerle çatışmaya girdiğini belirterek, çatışmada 6 direnişçi ile 1 Hint askerinin yaşamını yitirdiğini, 1 askerin yaralandığını söyledi.

Yöre halkından yüzlerce kişinin direnişçilere destek vermek için çatışma bölgesine gittiği, güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesinde en az 2 kişinin yaralandığı aktarıldı. 

Cuma günü de 6 direnişçi katledildi

Cammu Keşmir'in Bijbeihara Anantnag bölgesinde, cuma günü güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyon sırasında çıkan çatışmada da 6 direnişçi ölmüştü.

Keşmir sorunu

İngiltere, 1947 yılında Hindistan'dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi.

Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı.

Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak 2 özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim