• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halep’te Yaşam Mücadelesi: Kuşatmayı Kıran İcatlar
22 Kasım 2016 Salı 18:50

Halep’te Yaşam Mücadelesi: Kuşatmayı Kıran İcatlar

Tütün yerine üzüm yapraklarıyla doldurulmuş sigaralar, bombalanmış çatılardaki bahçeler ve paslanmış bisikletlerle çalışan bataryalar: Kuşatma altındaki Halep’te, ihtiyaçlar icatları tetikliyor.

Tütün yerine üzüm yapraklarıyla doldurulmuş sigaralar, bombalanmış çatılardaki bahçeler ve paslanmış bisikletlerle çalışan bataryalar: Rejim kuşatması altındaki Halep’te, ihtiyaçlar icatları tetikliyor. Halep’in kuzeyinde 250.000 insan, yardım, yiyecek, yakıt, ilaç ve hatta sigaraya bile erişimi olmadan rejim kuşatması altında yaşamaya çalışıyor. Kuşatma, az sayıdaki ulaşılabilir malın fiyatını aşırı şekilde yükseltiyor ve şehir sakinlerini yenilikçi yöntemlere zorluyor.  

Halep’in Kerm el Cebel bölgesinde yaşayan Halid Kurdiye “Taş devrinde yaşamaya zorlanıyoruz.” ifadelerini kullanıyor. Kurdiye, metal bir tenekeye yerleştirilen fan ile ısının kontrolünü sağlayan “teneke soba”nın ardındaki mucit; icat ettiği soba, gazlı sobanın yerini almış durumda.

1-035.jpg

Mucit, sobayı nasıl ürettiğini şöyle anlatıyor: “Çöpe gidecek kullanılmış bir yağ tenekesinin içerisinde bir delik açtım ve oraya bir fan yerleştirdim. Bu şekilde, odun ateşini belli bir yöne çevirebiliyoruz ve normal bir sobadan daha fazla verim elde ediyoruz.”

Pedalın Gücü

Pek çok temel tüketim maddesi gibi benzin ve motorin de, rejimin sağladığı elektriğin sık sık kesildiği Doğu Halep’te oldukça pahalı.

Bazı bölge sakinleri, plastik parçalarını eritip yakıta çeviren bir sistem geliştirmişler, bu sayede jeneratörlerini çalıştırabiliyorlar. Fakat bu çevrim süreci beklenmedik patlamalara yol açarak ölümcül olabiliyor.

Bu yüzden Ebu Rahmo, yöre sakinlerinin pedal kuvvetini kullanarak daha temiz bir enerji çeşidi geliştirmiş. 48 yaşındaki usta, Ensari mahallesindeki atölyesinde eski bir bisikletin arkasına bir dinamoyu kaynakla bağlamış, “Ne elektriğimiz ne de jeneratörlerimiz var. Ben de arabalardaki dinamoları söküyorum ve aküleri-bataryaları şarj edebilmek için bisikletlere bağlıyorum. Sonrasında bu akülerle ışıkları yakabiliyor, telefonları şarj edebiliyor hatta makineleri çalıştırabiliyoruz.” diyor.

4-014.jpg

Ebu Rahmo, bir kaç günde bir bisiklet satabildiğini, karşılığında yaklaşık 20$ kazandığını söylüyor. Satışta anlaşılırsa bisikleti müşterinin evine kadar taşıyor, nasıl çalıştığını anlatıyor ve son ayarları yapıyor.

Altından Daha Değerli

Birkaç sokak ötede, Kalase bölgesinde, 28 yaşındaki Amir Sendeh, küçük bir dış avluya açılan metal kapıyı aralıyor. Bir elin parmaklarını geçmeyen, cılız tavuklarını kontrol ediyor –Halep gibi bir yerde paha biçilmezler-.

Sendeh, evinin çatısına tavuklar için yem tohumları diktiğini söylüyor. Kuşatma sürecinde şekerin fiyatı on kat artarak 7$’a yükselmiş, maydanoz veya domates gibi salatalık malzemelerin fiyatı da kuşatma öncesine göre 5 kat artmış.

3-034.jpg

Bu yüzden, bazı Halepliler çatılarına ufak bahçeler yaparak kendi erzaklarını üretmeye çalışıyorlar. Sendeh gururlu bir şekilde bahçesindeki fideleri sayıyor: “Şu anda bahçemde maydanoz ve turp var, çok yakında ıspanak ve pazı da olacak.”

Bombardıman veya çatışmaların durulduğu zamanlarda yöre sakinleri yıkıntılarla dolu sokaklarında oturup sigaralarını yakıyorlar, fakat sigaralarda tütün yerine kurutulup kıyılmış üzüm yaprakları bulunuyor. Mahalleden Ahmed Uveyce “Bugünlerde bir paket sigara altından daha değerli, fiyatı da her geçen gün artıyor.” diyor.

2-035.jpg

Bölgede, içinde gerçek tütün bulunan tüm sigaralara artık “yabancı sigarası” deniyor. Bir paketi 4$’a (2000 Suriye Lirası) satılıyor. Uveyce de kendi mahallesinde el yapımı sigaralar satıyor, eğer eline gerçek tütün geçerse, sadece tat vermesi için az miktarlarda sardığı sigaralara katıyor. Piyasada neredeyse hiç bulunmayan nadir ve pahalı sigaralar, bir anlamda kendi kurlarını da yaratıyor. Uveyce,Birkaç paket yabancı sigara satarak ev-araba alan insanlar tanıyorum” diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim