Uzak Asya

Zalim Çin Müslümanları İslam'dan Koparıp Devlete Bağlı Hale Getirmeye Çalışıyor

24 Kasım 2020 18:23

Komünist Çin hükümeti, Müslüman halk üzerinde iki ahlak dışı kampanya daha başlattı. Ülke çapındaki iki kampanyanın kesişme noktasında ise “Müslüman izlerini ortadan kaldırmak ve dini devlet kontrolü altına almak” için “dini değerlerin günah haline getirilmesi” planı yatıyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Zalim Çin hükümeti Hui’de yaşayan Müslüman halkın üç büyük camisini tahrip ederek, kubbe ve minarelerini yıktı. Yenileme bahanesi ile yıkılan caminin yeniden inşa edilmeyeceği ortaya çıktı.

Ülke çapında Müslümanlar üzerinde başlatılan iki yeni kampanyanın Komünist Çin lideri Xi Jinping'in imzasıyla yürürlüğe alındığı belirtildi. İpek Yolu'nda antik bir kaynaşmadan doğan azınlık dilleri ve inançlarıyla dolu kızıl dağlar ve minarelerden oluşan bir araziyi Çin hükümeti yeniden şekillendirmeye başladı. Amaçlarının Han çoğunluklu Çin'den sonra, kentsel işlerle, maddi hayallerle, partiye ve liderine olan bağlılıklarıyla şekillenmiş bir gelecek şekillendirmek olduğu ifade edildi.

Bir zamanlar pek çok Müslüman cemaat için "Küçük Mekke" lakaplı Linxia kentindeki camilerden çıkan üç kişi, covid-19 salgını sırasında pek çok kişi evinde kalırken dini binaların ve camilerin kısmen yıkıldığını ayrı ayrı doğruladı. "Arap" ve "Körfez-Suudi" tarzında inşa edilen kubbe ve minareler, İslam'ın daha "Çin odaklı" versiyonunu tanıtma amaçlı Çin tarzı çatılarla değiştirilecekti.

Yerel bir otel işletmecisi olan 36 yaşındaki Ma Hassan, "Birden bire oldu." dedi. "Suudi tarzı mimariden arındırma, Araplaştırma politikasını ortaya attılar ve hepsi bu kadardı. Hükümet karar verdi."

"Onlar bizi kontrol ediyorlar” diyen, 55 yaşındaki Ma Zhongxian, sabah namazı sonrası verdiği demeçte, "ama çoğunlukla gelecek nesil etkilenecektir "dedi. Ya inançlarını kaybedecekler, ya da dini sulandıracaklar."

Müslüman Çocuklara Kuran Yasaklandı, Ezan Okumaya İzin Verilmiyor

Yetişkinlerin göreceli olarak ibadet özgürlüğüne sahip olduğunu, ancak komünist parti kadrolarının yeni devlet yönergelerine uygun olarak, Cuma namazına giren reşit olmayanların girmemesini sağlamak için camilerin önünde oturduklarını söyledi. Yaz Kur’an kurslarına bir çok Müslüman çocuğun katılımı yasaklandı. Ma, Müslümanların Linxia nüfusunun %60'ını oluşturmasına rağmen, ezanın "halk belası" denilerek yasaklandığını söyledi.