Avrupa

Ukrayna Üzerinden Batının Çifte Standartlı Savaş Propagandası

01 Mart 2022 18:31

Ukrayna’da başlatılan Rusya işgali altıncı gününe girerken, Avrupa’nın uzun yıllar sonra tanık olduğu savaş Batı gerçeklerini gün yüzüne çıkardı. Avrupa medyası Ukrayna üzerinden ırkçı propaganda dilini odak aldı. Batı, Ukraynalı mülteciler üzerinden çifte standart uyguladı. Iraklılar ya da Afganlar yıllardır Avrupa kapılarında bekletilirken, 400 bin Ukraynalıya hemen kapılar açıldı.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Ukrayna’da başlayan Rus işgalinin ardından Batı medyası ve Avrupa kamuoyu bölgeyi odak noktasına aldı. Sosyal medyanın dezenformasyon aracına dönüştüğü süreçte birçok ırkçı söylem dile getirilirken, beyaz ve sarışın olmak, Avrupalı olmak gibi tabirlerin çokça kez kullanıldığı görüldü.

Bu örneklerin en başında ise sosyal medyada çok kez paylaşılan Filistinli Ahed Tamimi’nin işgalci İsrail askerine karşı direnişi ve yumruk kaldırdığı videosu oldu.

Bu video geçtiğimiz günlerde Twitter'da Ukrayna'dan olduğu iddiasıyla geniş çapta yayıldı. Ona eşlik eden açıklama ise şu ifadelere yer verildi: “ 'Ülkenize geri dönün': cesur küçük kız işgalci Putin'in ordusuyla yüzleşiyor” idi.

Geçtiğimiz hafta, Ukrayna'dan geldiği sanılan bir görüntüde şehrin binalarına isabet eden bombaların ve patlamaların görüntüsü sosyal medyada geniş çapta paylaşılmıştı. Associated Press, fotoğrafın aslında işgalci İsrail'in geçen Mayıs ayında Gazze’yi bombalaması sırasında Gazze Şeridi'nde çekildiği konusunda uyarı paylaştı.

Sadece Gazze'den değil, aynı zamanda Beyrut ve Libya'dan da sahte veya yanlış etiketlenmiş görüntüler seli sosyal medyada paylaşılarak yayıldı.

Batının İki Yüzlülüğü

Filistin’de yıllardan bu yana süren Siyonist işgalin yıllardır gündeme gelmemesi, geldiği zamanlarda ise birçok kez işgalcilerden taraf tutulması dikkatleri çekiyor.

Ukraynalı sivillerin Rus işgaline karşı direnişini yücelten ve onları Molotof kokteylleri hazırladıkları için kutlayan Batılı hükümetler ve medya aynı tavrı Filistin’de sergilemedi.

Geçtiğimiz hafta, ülkesini işgal eden yabancı güçlere molotof kokteyli attığı iddia edilen 13 yaşındaki Filistinli bir çocuğu öldüren işgalci İsrail Batı medyasında haklı bulunarak aklanmıştı.

İngiliz Sky News medyası, izleyicilerine Molotof kokteylinin nasıl yapıldığını açıklayan bir video yayınladı. Ayrıca İngiliz ve Danimarka hükümetleri kendi vatandaşlarını Ukrayna'ya seyahat etmeye ve Rus ordusuna karşı silahlanmaya çağırdı.

Rusya işgaline karşı motolof hazırlamak ve savaşmak direniş sayılırken, Hamas, İsrail işgaline karşı silahlı direniş yürüttüğü için İsrail ve Batılı destekçileri tarafından “terörist” bir grup olarak adlandırılmaya devam ediyor.

Coğrafya Kader mi? "Mavi Gözler ve Sarı Saçlar"

Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından Ahed Tamimi'nin videosunun Ukrayna'dan geldiğine inanmanın bir nedeni, çarpıcı sarı saçları olduğu belirtildi.

Ukraynalı savcı Davit Sakvarelidze BBC'ye verdiği demeçte şu açıklamayı yaptı: "Bu benim için gerçekten duygusal çünkü mavi gözlü ve sarı saçlı Avrupalıların öldürüldüğünü görüyorum."

Benzer birçok yorum, Ukraynalıların “Avrupalılara” benzedikleri için sempati duymanın daha kolay olduğuna dikkat çeken Batılı gazeteci ve uzmanlardan geldi.

Kiev'den konuşan CBS News muhabiri Chris D'Agata şunları söyledi:

“Ancak burası, Irak veya Afganistan gibi on yıllardır çatışmaların şiddetlendiği bir yer değil. Bu nispeten medeni, nispeten Avrupalı ​​– bu kelimeleri de dikkatli seçmeliyim – şehir, bunu beklemeyeceğiniz veya olacağını ummayacağınız bir şehir.”

Filistinli-Kanadalı bir topluluk lideri olan Hammam Farah sosyal medya hesabında konuyla ilgili şunları yazdı:
“Ukrayna beyaz olmasaydı, Batı emperyalizmi ve tekelleşmiş batı medyasında yine aynı tepkiyi yaratırdı” dedi. "Bu onların beyazlığıyla ilgili değil, Ukrayna'nın Amerikan kapitalizmi ve imparatorluğunun genişlemesi için jeopolitik önemiyle ilgili."

Bir diğer ırkçı yaklaşım ise mülteci krizine dair yaşandı. Ukrayna'da yaşanan Rus saldırıları nedeniyle 400 binin üzerinde Ukraynalının Polonya sınırından Avrupa'ya giriş yaptığı bildirildi. Aylardır Polonya sınırında bekleyen Ortadoğulu ve Asyalı mülteciler ise sınır hattında yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.