Suriye

Son Kale İdlib’de Neler Oluyor?

15 Şubat 2020 03:19

Suriye’de muhaliflerin elinde kalan son kale, Rejimin ise Halep, Hama ve Humus’tan sonra hedefe koyduğu son büyük kent; İdlib. Son günlerde hareketliliğin iyice arttığı İdlib’deki bölgesel çatışmalar ve kitlesel göç ne anlama geliyor?

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Rusya: İdlib'de Ateşkes Sağlandı!

Türkiye ile Rusya arasında 10 Ocak tarihinde yapılan anlaşma kapsamında, Suriye'nin İdlib vilayetinde ateşkes ilan edildiği bildirildi.Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetiyle ilgili Rusya'dan bir açıklama geldi.

Rusya Savunma Bakanlığından bir yetkiliyi kaynak gösteren TASS haber ajansı, Türkiye sınırındaki Suriye vilayeti İdlib'de ateşkes sağlandığını bildirdi.

Hakan Fidan Rusya'da Suriye İstihbarat Şefiyle Görüştü

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Suriyeli mevkidaşı14 Ocak tarihinde Moskova'da görüştü. Bir Türk yetkili, görüşmede "Fırat'ın doğusunda YPG'ye karşı birlikte mücadele olasılığının" ele alındığını söyledi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Rusya'nın başkenti Moskova'da Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Tümgeneral Ali Memlük ile bir araya geldi.

Suriye'nin Türkiye’den Talepleri

Suriye resmi haber ajansı SANA'ya göre, Memlük görüşmede Türkiye'nin Suriye'deki askerlerini derhal ve tamamen çekmesini istedi.

Haberde, Türkiye'yi "Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne bağlı kalmaya" da davet ettiği bildirilen Memlük'ün Türk tarafına 17 Eylül 2018'de imzalanan Soçi mutabakatına da uyma çağrısında bulunduğu belirtildi.