Türkiye

Orman Yangınları Devam Ediyor: 88'i Kontrol Altında, Altı Kişi Hayatını Kaybetti

31 Temmuz 2021 15:10

Türkiye'de 28 Temmuz'da Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve ardından 30 farklı ilde çıkan yangınlara müdahale devam ediyor. Manavgat'ta beş, Muğla'nın Marmaris ilçesinde ise bir kişi yaşamını yitirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 88 orman yangınının kontrol altına alındığını duyurdu. Pakdemirli, 10 yangının sürdüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yangından etkilenen alanların 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildiğini duyurdu.

Türkiye'de 28-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında 30 ilde çıkan 98 orman yangınının 88'i kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda 10 yangını kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini belirtildi. Manavgat'ta beş, Muğla'nın Marmaris ilçesinde ise bir kişi yaşamını yitirdi. Binlerce hayvan telef oldu, orman ve tarım arazileri ile bölgedeki sera alanları küle döndü. Yangınların tehdit ettiği köy ve diğer yerleşim yerleri tahliye edildi.

Türkiye'de yaşanan yangın felaketi için birçok ülke dayanışma ve taziye mesajı gönderdi.

Türk Hava Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre 3 söndürme uçağı, 15 helikopter, 2 yangın söndürme helikopteri dahil 20 araçla yangınlara müdahale ediliyor.

Bakan Pakdemirli: Cumhurbaşkanının Talimatıyla Envantere Uçak Alımıyla İlgili Çalışmalara Başladık

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, toplantıda "Orman teşkilatı istemediği için THK uçaklarının kullanımını bıraktı. Bizim THK ile sorunumuz yok. Ancak Türk Hava Kurumu uçakları uçabilecek durumda değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil.

Türkiye'deki alanlar, helikopterle müdahaleye daha uygun olduğu, Orman teşkilatınca belirlenmiş dolayısıyla bizim 27 helikopterimiz vardı. 33'e çıkardık." dedi. Konuşmasına şöyle devam etti: "Önemli olan ne uçurduğunuz değil; aşağıya ne kadar su bıraktığınız. Şu an 33 helikopterimizle nokta atışı geniş alanlara su bırakabiliyoruz. Orman teşkilatı insan kaynağı, teçhizat ve araç bakımından dünyanın en iyilerinden biri."

Marmaris'teki Yangında İtfaiyecilere 'Gönüllü Olarak' Su Taşırken Hayatını Kaybetti

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınında kaza yaptığı motosikletiyle alevler arasında kalması sonucu yaşamını yitiren gencin, gönüllü olarak itfaiyecilere su taşıdığı görüntüleri ortaya çıktı.

Bölgeden ayrılmaya çalışırken kaza yapınca alevlerin arasında kalarak hayatını kaybeden 25 yaşındaki Şahin Akdemir'in, Marmaris'te turizm sektöründe çalıştığı, alevlere müdahale eden ekiplere motosikletiyle su taşıdığı öğrenildi.

Akdemir'in sosyal medya hesabından dün yangın bölgesinden video paylaştığı görüntüde, "Su taşımaya devam. Yangıncılara su taşıyacağız yine. Allah hayırlarımızı kabul eylesin." sözleri dikkati çekiyor.

İkinci görüntüsünde ise yüzünde isler bulunan Akdemir'in, "Yangın hala devam ediyor, biz su taşıyoruz hala." ifadesini kullanıyor.

İstanbul'da 30 Temmuz-31 Ağustos Arası Ormanlara Giriş Yasaklandı

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, “Orman yangınları ile mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında, ormanlara girmek, orman çevresinde ve içinde mola vermek, orman alanlarında piknik yapmak yasaklanmıştır” denildi.

4 İlde Daha Ormanlara Giriş Yasaklandı

İstanbul’un yanı sıra, Gaziantep, Çanakkale, Kocaeli ve Balıkesir'de yangın riski nedeniyle ormanlara giriş çıkışlar yasaklandı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmenin, orman çevresinde ve içinde mola vermenin ve piknik yapmanın yasaklandığını kaydetti. Çanakkale genelinde 31 Temmuz ile 30 Ağustos tarihleri arasında ormanlık alanlara görevliler dışında girişler yasaklandı. Gaziantep Valisi Davut Gül, "Ormanlara giriş çıkışlar, 15 Ağustos 2021'e kadar valilik tarafından yasaklanmıştır. Lütfen kurallara uyarak şehrimizi ve ülkemizi koruyalım." dedi.