Türkiye

Medet Önlü Cinayetinin Üzerinden 7 Yıl Geçti Zanlılar İse Hala Yakalanmadı

22 Mayıs 2020 18:00

Tam 7 yıl önce bugün 22 Mayıs 2013’te Çeçen diasporasının en etkili isimlerinden Çeçen-İçkerya Fahri Konsolosu Medet Önlü, Ankara Balgat'taki ofisinde katledildi. Çeçen direnişine verdiği destekle tanınan Önlü’nün katil zanlıları hapis cezası alırken azmettiricisi ise hala yakalanamadı.

Muslim Port Haber Merkezi | Fahrettin Uras

Medet Önlü Kimdir?

Medet Önlü, 1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Üniversite eğitimini Bursa’da tamamladı. Genç yaşlarda kendi çabalarıyla Çeçen dilini öğrenmiş ve bu alanda Türkiye’deki uzman kişilerden birisi haline gelmişti.

Aynı zamanda siyasete de ilgi duymakta, Çeçen toplumunun geleceğini dert edinmekteydi. Rusya-Çeçenya savaşları sırasında Türkiye’de önemli bir rol üstlendi.

Medet Önlü, Rusya ordusunun Çeçenistan’da yaptığı işgale, daha sonra bu ülkede yürütmeye el  koyan Rusya güdümlü yönetimin uyguladığı insan hakları ihlallerine ve haksızlıklara açıkça karşı çıkmaktaydı.

Yıllar boyunca Çeçen bağımsızlık mücadelesinin Türkiye’deki en öne çıkan temsilcilerinden biri oldu. 2005 yılında, sonradan Rusya tarafından işgal edilen Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın o dönemdeki başkanı tarafından Türkiye Fahri Konsolosu olarak atandı.

Öldürüldüğü tarihe kadar bu unvanı taşıdı. Medet Önlü, Türkiye’de bulunan Çeçen sığınmacıların sorunlarıyla ilgilenmekteydi.

Savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen kişilere, ailelere, savaş gazilerine, öğrencilere; vize işlemleri, ikametgâh sorunları, eğitim, barınma ve sağlık konularıyla ilgili yardım sağlıyordu.

Çeçen Sığınmacılara Yardım Ediyordu

Yıllar boyunca Türkiye’de herhangi bir yasal statü sahibi olamayan, barınma veya çalışma gibi en temel ihtiyaçları dahi giderilmeyen, temel kamu hizmetlerinden faydalanamayan Çeçenler, yaşadıkları her türlü sıkıntıda Medet Önlü’den destek almaktaydılar.

Evli ve 3 çocuk babası olan Önlü, geçimini dış ticaret ile sürdürmekteydi. Ankara Balgat Çetin Emeç Bulvarı’ndaki ofisini hem ticari faaliyetleri için, hem de siyasi görevi için kullanmaktaydı.

22 Mayıs 2013 günü saat 23:00 sularında kendisinden haber alamayan eşi ve çocukları, ofise ulaşabilecek yakınlarıyla iletişime geçti. Kısa bir süre içinde ofisine vardıklarında, Medet Önlü’nün cansız bedeniyle karşılaşmışlardı.

Süreci takip eden Mustafa Burkay Erdoğan’ın yayınladığı bilgilere göre, Diğer çalışanlar saat 18:00 civarında ofisten çıkmışlardı. Anlaşılan o ki, ofisinde yalnız kaldığını bilen, Önlü’nün tanıdığı ve içeri kabul ettiği bir kişi onu öldürmüş ve kaçmıştı.

Kamera Kayıtları ve Önlü’nün Günlük Defteri Tetikçi ve Azmettiriciyi Ortaya Çıkardı

Suikastın ortaya çıkmasıyla Medet Önlü’nün ofisine gelen Polis ve Önlü’nün yakınları, apartmanın içerisinde bitişik ofis dairesinin kapısının üzerinde bir kamera olduğunu fark etti. Bu kameranın kayıtları alınırken Medet Önlü’nün yakınları da olay yerindeydi.

Kamera görüntülerinin medyaya sızması üzerine yapılan ihbarlar sayesinde tetikçinin kimliği tespit edildi. Kameranın dışında, tetikçi ve azmettirici hakkında delil sağlayan yegâne şey Medet Önlü’nün kişisel günlük defteri oldu.

Çok yakınındaki birkaç kişi haricinde kimsenin varlığından haberdar olmadığı bu deftere, Medet Önlü yıllardır Çeçence el yazısıyla kendisi için gerekli olan günlük notlarını yazıyordu. Bu notlardan tetikçi ile ne zaman tanıştığı ve kimin aracılığıyla tanıştırıldığı tespit edildi.

Notları tercüme ederek Polis’in bu bilgileri edinmesini sağlayan, yine Önlü’nün yakınları oldu. Bu delillerden ortaya çıkan duruma göre, suikastın azmettiricisi Rusya Federasyonu vatandaşı, 1974 doğumlu Rızvan Ezbulatov’du.

Medet Önlü’ye kendisini “Ruslan” adıyla tanıtan Rızvan, Önlü ile suikasttan bir süre önce tanıştı.

Medet Önlü’nün günlüğünden: 30 Nisan 2013 “İst.dan gelen RUSLAN’la KONUR Sk. SU KAFE’de buluştuk. A.Z.’e (AhmedZakayev) ulaştırılacak haberi anlattı.”


Sonrasında onu “yerel bir iş ortağı” olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 1967 doğumlu Murat Aluç ile irtibatlandırdı. O anda sahneye çıkan ve kendisini “Kemal” olarak tanıtan Murat Aluç, suikasttan 4 gün önce, 18 Mayıs 2013’te ofise kısa bir ziyarette bulundu.

Bir bahaneyle ofise gelerek keşif yapan tetikçi Murat Aluç, bundan 3 gün sonra, 21 Mayıs 2013 günü suikastı gerçekleştirmek üzere akşam saatlerinde ofise geldi. Medet Önlü’nün yalnız olmadığını fark ettiği için bir gerekçe bulup daha sonra ziyaret etmek üzere ayrıldı.

Medet Önlü’nün günlüğünden: 21 Mayıs 2013 “KEMAL BEY / RUSL. geldi gitti.”


Ertesi gün, 22 Mayıs 2013′te, aynı saatlerde geldiği ofiste suikastı gerçekleştirip kayıplara karıştı. Olaydan sonraki yaklaşık 17 ay boyunca kaçıp saklanmayı başaran tetikçi Murat Aluç, 11 Ekim 2014 akşamında Sakarya Emniyeti tarafından yakalandı ve Ankara’ya gönderildi.

Azmettirici: Rizvan Ezbulatov, yeri bilinmiyor ve serbest Suikastın planlayıcısı ve azmettiricisi. Rusya Federasyonu vatandaşı. 1974 doğumlu. Türkçe konuşabiliyor.


Ezbulatov’un Türkiye’de daha önce çeşitli suçlara karıştığı, cezaevine girdiği ve burada çeşitli bağlantılar edindiği aktarıldı. Türkiye’deki faaliyetlerinin istihbarat birimlerince yakın takipte olduğu tahmin edilse de ilgili kurumlar bu konuda mahkemeye bilgi sağlamış değil.

M. Burkay Erdoğan’ın aktardığı bilgilere göre, Ezbulatov’un suikastın emrini nereden aldığı bilinmiyor. Mehmet Akif Cömert isimli Türkiye vatandaşı sayesinde tetikçi Murat Aluç ile tanıştığı ve Aluç’a bu görevi verdiği tespit edildi.

Yine devamla Mustafa Burkay Erdoğan’ın yayınladığı bilgilerde, Rizvan Ezbulatov Medet Önlü ile suikasttan birkaç ay önce tanıştı. Bu dönem boyunca bir defa yüz yüze ve 16 defa telefonla görüştü. İlişki kurma gerekçesi ticariydi. Ayrıca kendisini Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev’e yakın bir kişi olarak tanıttı.

Murat Aluç ile ilişki kurmalarını ve yüz yüze tanışmalarını sağladı. Suikasttan iki gün sonra, 24 Mayıs 2013 günü Türkiye’den rahatça ayrıldı.

Ezbulatov’un daha önce Türkiye’yi onlarca kez ziyaret etmesine, 90’lı yıllarda Türk hapishanelerinde mahkum olmasına, suç dünyasıyla çok sayıda bağlantısı bulunmasına ve suikasttan önceki yaklaşık 40 gün boyunca Türkiye’de bulunmasına ve hatta 30 Nisan’da Kızılay’da Medet Önlü ile görüşmüş olmasına rağmen, dava dosyasında kendisine dair hemen hemen hiçbir bilgi, görüntü veya fotoğraf bulunmuyor.

Soruşturma ve kovuşturma aşamalarında birkaç defa bu şahıs hakkında yapılan bilgi taleplerine karşılık, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ellerinde bu şahısla ilgili hiçbir bilgi olmadığını iletti.

Haziran 2016’da Ukrayna Interpol Ofisi tarafından, bu şahsın Ukrayna'da yakalanmış olabileceğine yönelik bir bildirim yapıldı ve şahsı teyit edebilmek için Türkiye’nin ilgili birimlerinden acil olarak parmak izi ve fotoğraf bilgisi paylaşılması istendi.

T.C. Adalet Bakanlığı, bu talebe de ellerinde bu şahsa ait hiçbir bilgi, parmak izi bilgisi ve fotoğraf bulunmadığı şeklinde karşılık verdi. Rızvan Ezbulatov, çeşitli tahminlere göre şu anda Ukrayna bölgelerinde hayatına serbestçe devam ediyor.

Azmettirici: Mehmet Akif Cömert, 16 Haziran 2015’te yakalandı. Tetikçi Murat Aluç’u cezaevinden tanıyan Mehmet Akif Cömert, Rizvan Ezbulatov ile de yıllardır tanışıyor.