Kıta Amerika

Koronavirüs Vakası 600 Bini Geçti Amerika Salgının Merkezi Haline Geldi

28 Mart 2020 18:12

Dünya genelinde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı, 600 bini aştı. Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesindeki bilgiye göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 600 bini geçti.

En fazla vaka görülen ülke, 104 bin 256 vakayla ABD olurken, onu 86 bin 498 vakayla İtalya takip ediyor.

Salgının ortaya çıktığı Çin'de ise 81 bin 394 vaka görüldü. 65 bin 719 vakanın görüldüğü İspanya, 53 bin 340 vakanın görüldüğü Almanya, 32 bin 964 vakanın görüldüğü Fransa, 32 bin 332 vakanın görüldüğü İran, 14 bin 543 vakanın görüldüğü İngiltere, 12 bin 928 vakanın görüldüğü İsviçre vaka sayıları 10 bini aşan ülkeler oldu.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan Covid-19 salgını, 200'e yakın ülke ve bölgeye yayılarak pandemiye dönüştü.

Salgın nedeniyle dünya genelinde 27 bin 417 kişi hayatını kaybetti.

Dünya genelinde Covid-19 salgınıyla ilgili son gelişmeler şöyle:

86 BM Çalışanında Koronavirüs Tespit Edildi

Birleşmiş Milletler dünya genelinde 86 çalışanına Covid-19 tanısı konduğunu açıkladı. BM sözcüsü Stephane Dujarric söz konusu çalışanların ağırlıklı olarak Avrupa'da bulunduğunu Afrika, Asya, Ortadoğu ve ABD'de de hastalık teşhisi konan personelin olduğunu açıkladı.

Almanya'da Günde 200 Bin Koronavirüs Testi Yapılması Hedefleniyor


Alman medyasında yer alan haberlere göre, Başbakan Angela Merkel'e sunulan İçişleri Bakanlığının raporunda, 13 Nisan'dan itibaren günde en az 100 bin test yapılmasını ve bunu nisan sonunda 200 bine çıkarılması istendi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yaptığı açıklamada, haftada 300 ila 500 bin test gerçekleştirme imkanına sahip olduklarını bildirmişti.

Latin Amerika'da Kovid-19 Vaka Sayısı 11 Bini Aştı


Nüfusu 600 milyonu aşan Latin Amerika bölgesinde koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 11 bini geçti.

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, kuzeyde Meksika'dan başlayan, güneyde Arjantin ve Şili ile biten bölgede Covid-19 görülenlerin sayısı 11 bin 145, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 209 oldu.

 • İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 378'e yükseldi
 • Çin'den Covid-19'la mücadelede uluslararası seferberlik çağrısı
 • Dünyada toplam vaka sayısı 500 bini geçti, can kaybı 25 bine yaklaştı
 • Yemen'de Covid-19 tedbirleri kapsamında 'bir ay kira muafiyeti' kampanyası
 • İtalya ve İspanya'nın ardından ABD'deki vaka sayısı da Çin'dekilerin üzerine çıktı
 • Fransa'da 16 yaşında bir kız çocuğu koronavirüsten yaşamını yitirdi
 • Avrupa kıtasında kaydedilen ölümler, Çin'dekinin 5 misli
 • Filistin'de yeni tip koronavirüs kaynaklı ilk ölüm
 • Kenya'da Covid 19 kaynaklı ilk ölüm
 • New Jersey eyaletinde bir Türk vatandaşı öldü
 • İran'da seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı uygulaması başladı
 • İspanya'da olağanüstü hal uzatıldı

 

İran'da Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 2 Bin 378'e Yükseldi


İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 144 kişi artarak, 2 bin 378'e yükseldi.

Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 32 bini aştı.

Çin'den Covid-19'la Mücadelede Uluslararası Seferberlik Çağrısı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yeni tip koronavirüs salgınına karşı uluslararası mücadelenin önemine dikkati çekerek, "Ülkeler arasında güveni artırmak, birlik ve iş birliği içinde hareket etmek uluslararası toplum için zorunluluk haline gelmiştir" dedi.
Şi, konuşmasında, virüs konusunda ilaç ve aşı geliştirme çabaları, karantina ve sınır aşırı yayılmayı önleyecek tedbirler konusunda iş birliği ve bilgi paylaşımını geliştirmek üzere G20 ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bünyesinde mekanizmalar kurulması gereğine işaret etti.
Salgının dünya çapında ekonomiyi olumsuz etkilediğinin, yüzlerce milyon insanı evlerine hapsederek talebi ve üretimi daralttığının altını çizen Şi, ülkelerin makro ekonomik politikalarını eşgüdüm içinde belirleyerek dünya ekonomisinin durgunluğa girmesini önlemesi gerektiğini belirtti.
Ülkede bugüne kadar 81 bin 340 vaka görülürken, 3 bin 292 kişi hayatını kaybetti.

Yemen'de Covid-19 Tedbirleri Kapsamında 'Bir Ay Kira Muafiyeti' Kampanyası

Yemen'de yeni tip koronavirüsün (Covid-19) neden olabileceği sıkıntılarla mücadele kapsamında "bir ay kira muafiyeti" kampanyası başlatıldı.
Henüz resmen Covid-19 vakası kaydedilmeyen Yemen'de, ev sahiplerine kiracılarından nisan ayında kira almamaları çağrısı yapıldı.
Yemenli Milletvekili Şevki el-Kadi, yıllardır devam eden çatışmalar nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğü ülkede halkın yaşadığı zorlukların hafifletilmesi için sosyal medya üzerinden "bir ay kira muafiyeti" etiketiyle kampanya başlattı.
Yemen'de henüz resmen herhangi bir Kovid-19 vakası kayda geçmezken ülkenin içinde bulunduğu şartlar göz önünde tutulduğunda olası bir salgının neden olacağı dramatik yıkımlardan endişe ediliyor.

Fransa'da 16 Yaşında Bir Kız Çocuğu Covid-19 Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Avrupa'da da koronavirüs sebebiyle vaka ve can kayıpları hızla artarken, salgının en çok vurduğu 60 yaş üzeri kesim haricinde bazı gençlerde de ölümler görülmeye başladı.

Fransa'nın başkenti Paris'te 16 yaşında bir kız çocuğu koronavirüs sebebiyle hayatını kaybederken, ülkedeki vaka sayısı 29,155'e toplam ölü sayısı da 1.696'ya yükseldi. Son gün

yaklaşık 4000 vaka görüldü, 365 kişi yaşamını yitirdi.

Fransa'da can kaybı sayısının 1500'ü geçmesi sonrası Sağlık Bakanlığı'nın yeni önlem paketine geçeceği kaydedildi.


Avrupa'daki Ölü Sayısı Çin'i 5'e Katladı

Avrupa'da Covid 19 nedeniyle son 3 haftada görülen can kaybı Çin'de son 2 ayda görülen can kaybının 5 katını geçerken, kıtadaki toplam vaka sayısı da 300 bini geçti.
Pandeminin en ağır vurduğu Avrupa ülkesi İtalya'da son 24 saatte (26 Mart 2020 itibariyle) 712 kişinin daha hayatını kaybettiği, böylelikle Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 215'e ulaştığı bildirildi. Ülkedeki vaka sayısı da 80.589'a çıktı.
İspanya'da toplam vaka 56.347'ye ölü sayısı da 4.154'e yükseldi. Almanya'da vaka sayısı 43,646, ölü sayısı 262, İsviçre'de vaka sayısı 11.811 ölü sayısı 191, İngiltere'de vaka sayısı 11.658 ölü sayısı 578, Hollanda'da vaka sayısı 7.431 ölü sayısı 434 ve Avusturya'da vaka sayısı 6.847 ölü sayısı 49 oldu.
Avrupa genelinde vaka sayısına oranla en düşük ölüm oranı Almanya, İsviçre ve Avusturya'da gerçekleşti.


Avrupa Komisyonu: 10 Kat Tıbbi Malzeme ve Yatak Gerekli

AB Komisyonu hazırladığı raporda birliğe üye ülkelerin ileriki dönemlerde koronavirüsle mücadelede şu anda ellerinde bulunan tıbbi malzeme ve yatak sayısının 10 katına ihtiyacı olacağını açıkladı.
Vatikan şehrinde Papa Francis ile aynı binada klan bir görevlinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi.
İngiltere'de Covid 19 kaynaklı vaka ve ölü sayısının hızla artması akabinde Başbakan Boris Johnson gelişmeler sonrası Brexit ile ilgili yasa tasarısı görüşmelerini askıya aldı.
Japonya koronavirüsle mücadele kapsamında yeni bir özel bir müdahale ekibi kuracağını açıklarken, Yeni Zelanda genelinde karantina ilan edilerek sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı.
ABD, salgın sebebiyle ülkede işsiz kalan 3.2 milyon kişiye 2 trilyon dolar ödeme yapacağını duyurdu.

Fazla Koronavirüs Vakası Açıklamayan Rusya'dan Yeni Önlemler

Çin'e uzun bir sınırı olan ve ölü vaka sayısının az seyrettiği 150 milyon nüfuslu Rusya'nın başkenti Moskova'da eczane ve süpermarketler dışında tüm restoranlar, kafeler, dükkanlar ve parklar kapatıldı.
ABD açıklarındaki Zaandam isimli bir cruise gemisinde bulunan 77 yolcunun Covid 19 semptomları göstermesi nedeniyle gemi karantinaya alındı. Cruise gemisi Florida kıyılarına çekilecek.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD-Kanada arası kara sınırı üzerine gönderilen ABD askerlerinin geri çekilmesi için Trump yönetimine çağrıda bulundu.

Romanya'da Ekipman Eksikliği Sağlık Bakanını İstifaya Götürdü

Romanya Sağlık Bakanı Victor Costache salgın nedeniyle görevinden istifa etti. Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart'ta OHAL ilan edilen ülkede sağlık çalışanları için yetersiz sayıda koruyucu ekipman bulunması son günlerde tartışma yaratmıştı.

İtalya'da Yeni Vaka Sayısında Kademeli Düşüş Söz Konusu

Sivil Savunmanın açıkladığı verilerde, vaka sayısı artış hızının 4 gündür kademeli olarak gerilediği gözlendi. İtalya'da 21 Mart Cumartesi günü vaka sayısında günlük 4 bin 821'lik artış kaydedilirken, bu sayının bugün 3 bin 491'e gerilediği görüldü.


New Jersey Eyaletinde Bir Türk Vatandaşı Öldü

ABD’nin New Jersey (NJ) eyaletinde bir Türk vatandaşı Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
New Jersey’in Paterson şehrinde ikamet eden ve kimliği açıklanmayan 70 yaşındaki Türk vatandaşının, yarın sabah kılınacak cenaze namazının ardından Paterson yakınlarındaki Totowa mezarlığına defnedileceği öğrenildi.
Öte yandan, Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Paterson şehrinde ayrıca en az 5 Türk vatandaşının da Kovid-19 teşhisi ile hastanede tedavi altında olduğu öğrenildi.

İran'da Seyahat Ve Eyaletlerden Çıkış Yasağı Uygulaması Başladı


İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbirler kapsamında ülke genelinde seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı uygulamasının başladığını duyurdu.

Zülfikari, "Yasağı ihlal eden araçlar 1 ay alıkonulacak ve sürücülere 500 bin tümen para cezası kesilecek." dedi.

Zülfikari, yalnızca market, manav ve eczanelerin açık kalacağını belirterek, kurallara uymayan esnafların dükkanlarının 1 ay mühürleneceğini bildirdi. Ülke genelinde 2 bin 77 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 27 bini aştı.

Rusya Diğer Ülkelerle Hava Trafiğini Tamamen Durdurdu

Rusya koronavirüs nedeniyle tüm havaalanlarını dış uçuşlara kapatma kararı aldı. Rusya hükümeti bu kararı sivil havacılık teşkilatı Rosaviatsiya'ya bildirerek uygulamaya koymasını istedi.

Buna göre 27 Mart cuma gününden başlayarak tüm tarifeli ve charter uçuşlar durdurulacak.

Yurt dışında kalan ve ülkeye dönmek isteyen vatandaşlar için ayrıca özel uçak seferleri organize edilecek.

Rusya'da Covid-19 vaka sayısı 658, hastalıktan 3 kişi hayatını kaybetti.

Filistin’de Yeni Tip Koronavirüs Kaynaklı İlk Ölüm

Batı Şeria'da 60 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybetmesiyle Filistin'de yeni tip koronavirüs kaynaklı ilk ölüm kaydedildi.
Filistin Hükümet Sözcüsü İbrahim Mulhim, işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yeni tip koronavirüs toplam vaka sayısının 86’ya yükseldiğini duyurdu.

Cammu Keşmir'de Koronavirüsten İlk Ölüm

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde de ilk kez Covid-19 nedeniyle bir kişinin öldüğü açıklandı.

Yetkililer, Cammu Keşmir'de 65 yaşındaki bir kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini, bunun bölgede Covid-19 kaynaklı ilk ölüm olduğunu söyledi.


Yetkililer, bölgede Kovid-19 bulaşan kişi sayısının 11'e yükseldiğini, en az 3 bin kişinin de gözlem altında olduğunu kaydetti.

Hindistan Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığının paylaştığı bilgilere göre, ülke genelinde Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9, virüsün bulaştığı kişi sayısı da 470 olarak açıklanmıştı.


Kırgızistan, Koronavirüs Nedeniyle IMF'den Mali Yardım İstedi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 44 yeni tip koronavirüs vakası tespit edilen ülkesi için Uluslararası Para Fonundan (IMF) mali yardım talebinde bulundu.

Ceenbekov, Kırgızistan'ın yapısal reformlarının teşvik edilmesi ve ekonomisinin geliştirilmesinde sürekli destek sağlayan IMF ile iş birliğine büyük önem verdiklerini söyledi.

 

 

En fazla vaka görülen ülke, 104 bin 256 vakayla ABD olurken, onu 86 bin 498 vakayla İtalya takip ediyor.

Salgının ortaya çıktığı Çin'de ise 81 bin 394 vaka görüldü. 65 bin 719 vakanın görüldüğü İspanya, 53 bin 340 vakanın görüldüğü Almanya, 32 bin 964 vakanın görüldüğü Fransa, 32 bin 332 vakanın görüldüğü İran, 14 bin 543 vakanın görüldüğü İngiltere, 12 bin 928 vakanın görüldüğü İsviçre vaka sayıları 10 bini aşan ülkeler oldu.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan Covid-19 salgını, 200'e yakın ülke ve bölgeye yayılarak pandemiye dönüştü.

Salgın nedeniyle dünya genelinde 27 bin 417 kişi hayatını kaybetti.

Dünya genelinde Covid-19 salgınıyla ilgili son gelişmeler şöyle:

86 BM Çalışanında Koronavirüs Tespit Edildi

Birleşmiş Milletler dünya genelinde 86 çalışanına Covid-19 tanısı konduğunu açıkladı. BM sözcüsü Stephane Dujarric söz konusu çalışanların ağırlıklı olarak Avrupa'da bulunduğunu Afrika, Asya, Ortadoğu ve ABD'de de hastalık teşhisi konan personelin olduğunu açıkladı.

Almanya'da Günde 200 Bin Koronavirüs Testi Yapılması Hedefleniyor


Alman medyasında yer alan haberlere göre, Başbakan Angela Merkel'e sunulan İçişleri Bakanlığının raporunda, 13 Nisan'dan itibaren günde en az 100 bin test yapılmasını ve bunu nisan sonunda 200 bine çıkarılması istendi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yaptığı açıklamada, haftada 300 ila 500 bin test gerçekleştirme imkanına sahip olduklarını bildirmişti.

Latin Amerika'da Kovid-19 Vaka Sayısı 11 Bini Aştı


Nüfusu 600 milyonu aşan Latin Amerika bölgesinde koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 11 bini geçti.

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, kuzeyde Meksika'dan başlayan, güneyde Arjantin ve Şili ile biten bölgede Covid-19 görülenlerin sayısı 11 bin 145, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 209 oldu.

 • İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 378'e yükseldi
 • Çin'den Covid-19'la mücadelede uluslararası seferberlik çağrısı
 • Dünyada toplam vaka sayısı 500 bini geçti, can kaybı 25 bine yaklaştı
 • Yemen'de Covid-19 tedbirleri kapsamında 'bir ay kira muafiyeti' kampanyası
 • İtalya ve İspanya'nın ardından ABD'deki vaka sayısı da Çin'dekilerin üzerine çıktı
 • Fransa'da 16 yaşında bir kız çocuğu koronavirüsten yaşamını yitirdi
 • Avrupa kıtasında kaydedilen ölümler, Çin'dekinin 5 misli
 • Filistin'de yeni tip koronavirüs kaynaklı ilk ölüm
 • Kenya'da Covid 19 kaynaklı ilk ölüm
 • New Jersey eyaletinde bir Türk vatandaşı öldü
 • İran'da seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı uygulaması başladı
 • İspanya'da olağanüstü hal uzatıldı

 

İran'da Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 2 Bin 378'e Yükseldi


İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 144 kişi artarak, 2 bin 378'e yükseldi.

Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 32 bini aştı.

Çin'den Covid-19'la Mücadelede Uluslararası Seferberlik Çağrısı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yeni tip koronavirüs salgınına karşı uluslararası mücadelenin önemine dikkati çekerek, "Ülkeler arasında güveni artırmak, birlik ve iş birliği içinde hareket etmek uluslararası toplum için zorunluluk haline gelmiştir" dedi.
Şi, konuşmasında, virüs konusunda ilaç ve aşı geliştirme çabaları, karantina ve sınır aşırı yayılmayı önleyecek tedbirler konusunda iş birliği ve bilgi paylaşımını geliştirmek üzere G20 ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bünyesinde mekanizmalar kurulması gereğine işaret etti.
Salgının dünya çapında ekonomiyi olumsuz etkilediğinin, yüzlerce milyon insanı evlerine hapsederek talebi ve üretimi daralttığının altını çizen Şi, ülkelerin makro ekonomik politikalarını eşgüdüm içinde belirleyerek dünya ekonomisinin durgunluğa girmesini önlemesi gerektiğini belirtti.
Ülkede bugüne kadar 81 bin 340 vaka görülürken, 3 bin 292 kişi hayatını kaybetti.

Yemen'de Covid-19 Tedbirleri Kapsamında 'Bir Ay Kira Muafiyeti' Kampanyası

Yemen'de yeni tip koronavirüsün (Covid-19) neden olabileceği sıkıntılarla mücadele kapsamında "bir ay kira muafiyeti" kampanyası başlatıldı.
Henüz resmen Covid-19 vakası kaydedilmeyen Yemen'de, ev sahiplerine kiracılarından nisan ayında kira almamaları çağrısı yapıldı.
Yemenli Milletvekili Şevki el-Kadi, yıllardır devam eden çatışmalar nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğü ülkede halkın yaşadığı zorlukların hafifletilmesi için sosyal medya üzerinden "bir ay kira muafiyeti" etiketiyle kampanya başlattı.
Yemen'de henüz resmen herhangi bir Kovid-19 vakası kayda geçmezken ülkenin içinde bulunduğu şartlar göz önünde tutulduğunda olası bir salgının neden olacağı dramatik yıkımlardan endişe ediliyor.

Fransa'da 16 Yaşında Bir Kız Çocuğu Covid-19 Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Avrupa'da da koronavirüs sebebiyle vaka ve can kayıpları hızla artarken, salgının en çok vurduğu 60 yaş üzeri kesim haricinde bazı gençlerde de ölümler görülmeye başladı.

Fransa'nın başkenti Paris'te 16 yaşında bir kız çocuğu koronavirüs sebebiyle hayatını kaybederken, ülkedeki vaka sayısı 29,155'e toplam ölü sayısı da 1.696'ya yükseldi. Son gün

yaklaşık 4000 vaka görüldü, 365 kişi yaşamını yitirdi.

Fransa'da can kaybı sayısının 1500'ü geçmesi sonrası Sağlık Bakanlığı'nın yeni önlem paketine geçeceği kaydedildi.


Avrupa'daki Ölü Sayısı Çin'i 5'e Katladı

Avrupa'da Covid 19 nedeniyle son 3 haftada görülen can kaybı Çin'de son 2 ayda görülen can kaybının 5 katını geçerken, kıtadaki toplam vaka sayısı da 300 bini geçti.
Pandeminin en ağır vurduğu Avrupa ülkesi İtalya'da son 24 saatte (26 Mart 2020 itibariyle) 712 kişinin daha hayatını kaybettiği, böylelikle Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 215'e ulaştığı bildirildi. Ülkedeki vaka sayısı da 80.589'a çıktı.
İspanya'da toplam vaka 56.347'ye ölü sayısı da 4.154'e yükseldi. Almanya'da vaka sayısı 43,646, ölü sayısı 262, İsviçre'de vaka sayısı 11.811 ölü sayısı 191, İngiltere'de vaka sayısı 11.658 ölü sayısı 578, Hollanda'da vaka sayısı 7.431 ölü sayısı 434 ve Avusturya'da vaka sayısı 6.847 ölü sayısı 49 oldu.
Avrupa genelinde vaka sayısına oranla en düşük ölüm oranı Almanya, İsviçre ve Avusturya'da gerçekleşti.


Avrupa Komisyonu: 10 Kat Tıbbi Malzeme ve Yatak Gerekli

AB Komisyonu hazırladığı raporda birliğe üye ülkelerin ileriki dönemlerde koronavirüsle mücadelede şu anda ellerinde bulunan tıbbi malzeme ve yatak sayısının 10 katına ihtiyacı olacağını açıkladı.
Vatikan şehrinde Papa Francis ile aynı binada klan bir görevlinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi.
İngiltere'de Covid 19 kaynaklı vaka ve ölü sayısının hızla artması akabinde Başbakan Boris Johnson gelişmeler sonrası Brexit ile ilgili yasa tasarısı görüşmelerini askıya aldı.
Japonya koronavirüsle mücadele kapsamında yeni bir özel bir müdahale ekibi kuracağını açıklarken, Yeni Zelanda genelinde karantina ilan edilerek sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı.
ABD, salgın sebebiyle ülkede işsiz kalan 3.2 milyon kişiye 2 trilyon dolar ödeme yapacağını duyurdu.

Fazla Koronavirüs Vakası Açıklamayan Rusya'dan Yeni Önlemler

Çin'e uzun bir sınırı olan ve ölü vaka sayısının az seyrettiği 150 milyon nüfuslu Rusya'nın başkenti Moskova'da eczane ve süpermarketler dışında tüm restoranlar, kafeler, dükkanlar ve parklar kapatıldı.
ABD açıklarındaki Zaandam isimli bir cruise gemisinde bulunan 77 yolcunun Covid 19 semptomları göstermesi nedeniyle gemi karantinaya alındı. Cruise gemisi Florida kıyılarına çekilecek.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD-Kanada arası kara sınırı üzerine gönderilen ABD askerlerinin geri çekilmesi için Trump yönetimine çağrıda bulundu.

Romanya'da Ekipman Eksikliği Sağlık Bakanını İstifaya Götürdü

Romanya Sağlık Bakanı Victor Costache salgın nedeniyle görevinden istifa etti. Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart'ta OHAL ilan edilen ülkede sağlık çalışanları için yetersiz sayıda koruyucu ekipman bulunması son günlerde tartışma yaratmıştı.

İtalya'da Yeni Vaka Sayısında Kademeli Düşüş Söz Konusu

Sivil Savunmanın açıkladığı verilerde, vaka sayısı artış hızının 4 gündür kademeli olarak gerilediği gözlendi. İtalya'da 21 Mart Cumartesi günü vaka sayısında günlük 4 bin 821'lik artış kaydedilirken, bu sayının bugün 3 bin 491'e gerilediği görüldü.


New Jersey Eyaletinde Bir Türk Vatandaşı Öldü

ABD’nin New Jersey (NJ) eyaletinde bir Türk vatandaşı Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
New Jersey’in Paterson şehrinde ikamet eden ve kimliği açıklanmayan 70 yaşındaki Türk vatandaşının, yarın sabah kılınacak cenaze namazının ardından Paterson yakınlarındaki Totowa mezarlığına defnedileceği öğrenildi.
Öte yandan, Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Paterson şehrinde ayrıca en az 5 Türk vatandaşının da Kovid-19 teşhisi ile hastanede tedavi altında olduğu öğrenildi.

İran'da Seyahat Ve Eyaletlerden Çıkış Yasağı Uygulaması Başladı


İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbirler kapsamında ülke genelinde seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı uygulamasının başladığını duyurdu.

Zülfikari, "Yasağı ihlal eden araçlar 1 ay alıkonulacak ve sürücülere 500 bin tümen para cezası kesilecek." dedi.

Zülfikari, yalnızca market, manav ve eczanelerin açık kalacağını belirterek, kurallara uymayan esnafların dükkanlarının 1 ay mühürleneceğini bildirdi. Ülke genelinde 2 bin 77 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 27 bini aştı.

Rusya Diğer Ülkelerle Hava Trafiğini Tamamen Durdurdu

Rusya koronavirüs nedeniyle tüm havaalanlarını dış uçuşlara kapatma kararı aldı. Rusya hükümeti bu kararı sivil havacılık teşkilatı Rosaviatsiya'ya bildirerek uygulamaya koymasını istedi.

Buna göre 27 Mart cuma gününden başlayarak tüm tarifeli ve charter uçuşlar durdurulacak.

Yurt dışında kalan ve ülkeye dönmek isteyen vatandaşlar için ayrıca özel uçak seferleri organize edilecek.

Rusya'da Covid-19 vaka sayısı 658, hastalıktan 3 kişi hayatını kaybetti.

Filistin’de Yeni Tip Koronavirüs Kaynaklı İlk Ölüm

Batı Şeria'da 60 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybetmesiyle Filistin'de yeni tip koronavirüs kaynaklı ilk ölüm kaydedildi.
Filistin Hükümet Sözcüsü İbrahim Mulhim, işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yeni tip koronavirüs toplam vaka sayısının 86’ya yükseldiğini duyurdu.

Cammu Keşmir'de Koronavirüsten İlk Ölüm

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde de ilk kez Covid-19 nedeniyle bir kişinin öldüğü açıklandı.

Yetkililer, Cammu Keşmir'de 65 yaşındaki bir kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini, bunun bölgede Covid-19 kaynaklı ilk ölüm olduğunu söyledi.


Yetkililer, bölgede Kovid-19 bulaşan kişi sayısının 11'e yükseldiğini, en az 3 bin kişinin de gözlem altında olduğunu kaydetti.

Hindistan Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığının paylaştığı bilgilere göre, ülke genelinde Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9, virüsün bulaştığı kişi sayısı da 470 olarak açıklanmıştı.


Kırgızistan, Koronavirüs Nedeniyle IMF'den Mali Yardım İstedi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 44 yeni tip koronavirüs vakası tespit edilen ülkesi için Uluslararası Para Fonundan (IMF) mali yardım talebinde bulundu.

Ceenbekov, Kırgızistan'ın yapısal reformlarının teşvik edilmesi ve ekonomisinin geliştirilmesinde sürekli destek sağlayan IMF ile iş birliğine büyük önem verdiklerini söyledi.