Avrupa

Kırım Rus Askeri Üs Bölgesine Dönüştürüldü, 76 Yıllık Zulüm Devam Ediyor

20 Mayıs 2020 06:58

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra askeri personel ve zırhlı araçlar yığarak yarımadaya dev karargâh bölgesi haline getirildi. Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin üzerinde yürüttüğü tahribata ve zulme de devam ediyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

İşgalci Rusya'nın Askeri Araçları, Kırım'da Ölüm Saçıyor

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadaya askeri personelleri ve askeri araçları yığmaya başladı. İşgalden sonra, Kırım basınında sık sık “Zırhlı savaş aracı binek araçlarla çarpıştı”, “Askeri araç konvoyu SVU araca çarptı”, “Tank yoldan çıktı” ve benzer başlıklar görülmeye başlandı. Bazıları, bu olaylar karşısında “en azından ateş etmiyorlar” söylemini geliştirse de işgal altındaki Kırım’da, son bir senede askeri araçların karıştığı trafik kazalarının sayısı üç kart arttı.

Eskiden tatil bölgesi olan Kırım’da bulunan askeri araç sayısı her geçen gün artıyor. Askeri araçların aşırı yoğunluğu, Kırımlıların hayatını tehlikeye sokuyor. Yarımadanın yolları, sayıları sürekli artan askeri araçlar için uygun değil. Bununla birlikte, Kırım’ın hava sahasında, devamlı askeri helikopter ve savaş uçakları tatbikat düzenleyerek gürültüleriyle sivil halkı korkuya sevk ediyor.

Kırım’a askeri araçların karıştığı trafik kazaları her geçen yıl artarken; Kırım sakinleri için tehlike oluşturan yarımadadaki Rus askeri varlığı ile bağlantılı olaylar da artıyor.

Kırım Tatar Tarihi Yok Ediliyor

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da sözde restorasyon adı altında yürüttüğü tahribatı devam ediyor.

İşgalci yönetim, Hansaray’da yapılacak bir sonraki “restorasyon çalışmalarını” yürütecek müteahhit şirketini aramaya başladığını bildirdi.

Hansaray’da yapılacak “restorasyon çalışmalarının” ihaleye çıkarıldığını duyuran işgalcilerin yayınladığı belgeye göre, çalışmalar Hansaray’ın 8 yapısında; Dilara Bikeç Türbesi, Kuzey Türbe, Güney Türbe, giriş kapısının iki tarafında bulunan Muhafız Bloğu, mutfak, ahır, kütüphane ve Şahin Kulesinde yapılacak.

Belgeye göre, türbelerde yapılacak “restorasyon çalışmaları” sırasında türbenin çatısı ve kubbesi restore edilecek. Ayrıca türbelerin dış cepheleri temizlenip onarılacak. Bunun dışında iç dekorasyon resimlerinin de restore edilmesi öngörülüyor. 

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. Bölgedeki diğer tarihi Türk izlerinin de silinmesi yönünde kasti bir politika izlediği düşünülüyor.

Daha önce açıklama yapan Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkının eski Müdürü Elmira Ablâlimova, yapılan sözde restorasyon çalışmaları sonucu 16. yüzyılda inşa edilen Han Camii’nin büyük zarar gördüğünü ve tarihi görüntüsünün sonsuza kadar kaybedildiğini ifade etmişti.

Han Camii’nin Tarihi Değeri Yok Edildi!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından Kırım Tatar milli mirası Hansaray’da yürütülen sözde restorasyon çalışmaları sonucunda tarihi Han Camii’nin sonsuza kadar tarihi değerini kaybettiğini bildirildi.

ATR televizyon kanalında konuşan Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkının eski Müdürü Elmira Ablâlimova, yapılan sözde restorasyon çalışmaları sonucu 16. yüzyılda inşa edilen Han Camii’nin büyük zarar gördüğünü ve tarihi görüntüsünün sonsuza kadar kaybedildiğini ifade etti.

Ablâlimova, “Hansaray ve Hersones Tavriçeskiy gibi kültür mirası objelerine yapılanlara bakıldığında biz Rusya devletinin kültür miraslarına nasıl davrandığını görebiliyoruz. Diğer kültür mirası objelerine başka türlü davranılacağı konusunda kimse garanti veremez.” diye konuştu.

İşgalci Rusya Kırım’da Çocuk Ordusu Kuruyor

Rusya Kırım’da beyin yıkama faaliyetleri yürütüyor. Savunma Bakanlığı’na bağlı sözde gönüllülük esasına dayalı organizasyon dahilinde çocuklara askerin eğitim veriyor.

Ukrayna’nın İngilizce yayın yapan The Ukrainian Weekly Gazetesi’nde yer alan yazıda Rusya’nın Kırım’da “beyin yıkama” faaliyetlerinden bahsediliyor.

Yazıda Rusya’nın işgali altındaki Kırım’da çocuk ve gençlere yönelik beyin yıkama ve tamamen Putin’e bağlı bir nesil yetiştirmek amacıyla uyguladığı eğitim programlarına 2016’dan bu yana 100 milyon ruble harcadığı ifade ediliyor.

2016 yılında Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan sözde gönüllülük esasına dayalı “Yunarmia” isimli organizasyon çerçevesinde çocuklara askeri eğitim ve çarpıtılmış Rus tarihinin öğretildiği, 8 yaşından itibaren bu organizasyona dahil edilen çocukların askeri disiplin ile Putin’in kölesi gibi yetiştirildiği yazıda vurgulanıyor.
Çocuk ordusu “Yunarmia” ya dahil olan çocuklara “Putin için ölürüm” gibi sözleri içeren marşlar öğretildiği, ebeveynlerin bu organizasyonun sinsi beyin yıkama faaliyetlerinin farkında olmadıkları dile getiriliyor.

"Günümüzde Sürgün ve Soykırım, Kırım'dan Çıkmaya Zorlanarak Yapılıyor"

Geçtiğimiz günlerde Kırım Saati programının canlı yayınında, 1944 Kırım Tatar Sürgünü yıl dönümü öncesinde, işgal altındaki Kırım’ın günümüzdeki durumu konuşuldu. Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın konukları Zair Smedlya ve Edem Dudakov oldu.

Programda, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya, işgal altındaki Kırım’daki son duruma ilişkin, “Son zamanlarda Kırım’da çeşitli cinayetler var. İnsanlar önce kaçırılıyor, kayboluyor. Sonra öldürülüyor. Kırım Tatarları uydurulan Hizbut-Tahrir davalarıyla tutuklanıyor, hapsediliyor.” ifadelerini kullandı.

Rus İşbirlikçileri Bölgeden Yanlış Bilgi Yayıyor

Smedlya, koronavirüs nedeniyle yaşanan yasaklar bir yana, Rusya’nın Kırım’ı işgal ettikten sonra getirdiği baskı ve yasakları anlattı. Smedlya, hiçbir anma ve merasime izin verilmediğini, insanların bir araya gelmesinin önlendiğini aktardı. Rus işbirlikçilerinin de böyle durumlarda bölgeden yanlış bilgiler yaydığını kaydetti. Kırım’daki toplantıları önlemek için yasak bildiri mektuplarının gönderildiğini, yasal olarak izin almanın ise imkansız olduğunu da ekledi.