Yakın Asya

Keşmir’de Müslüman Komutanın Şehid Edilmesinin Ardından Ayaklanma Başladı

09 Mayıs 2020 04:27

Keşmir’de Hizbul Mücahidin komutanı Riyad Naikoo'nun şehid edildi. Olaya tepki gösteren Keşmirliler, Pulwama bölgesinde ayaklanma başlattı. Çıkan olaylarda 1 kişi daha hayatını kaybederken Hint polisi, Keşmir'in güneyindeki Baighpora köyünde komutanın evini güvenlik çemberine aldı.

Muslim Port Haber Merkezi | Fahrettin Uras-Yunus Emre Kaynak

Hint zulmü Keşmir’de tansiyonu yükseltti. Keşmir özgürlük mücadelesinin üst düzey komutanlarından Riyad Naikoo ve Aadil Ahmad Hint güçleri tarafından şehid edildi. Hizbul Mucahidin komutanlarının katledilmesi üzerine bugün Keşmir'in farklı yerlerinde Hindistan karşıtı büyük gösteriler düzenlendi.

Jammu ve Keşmir’de görev yapan Hint polisi ile silahlı kuvvetleri gösterilere yine ateş açrak karşılık verdi. Siahlı birliklerin, Baighpora'da ve komşu köylerdeki protestoları bastırmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu en az bir kişi hayatını kaybetti ve 25 kişi de yaralandı. Bölgedeki sağlık kuruluşundaki doktor, katledilen kişinin 32 yaşındaki Jehangir Yusuf Wani adlı bir köy sakini olduğu döyledi.

Hint polisinin, cesedi ele geçirebileceği konusunda endişeli olan yerel halk, cenazenin aile mezarlığına gömülmesini sağlamak için ölüm haberinin “gizli” tuttuğu aktarıldı.

Komutan Riyad’ın Katledilmesi Protestoları Ateşledi

Keşmir'de güvenlik güçlerinin, Hizbul Mücahidin’in operasyon şefi olarak tanınan Riyad Naikoo'yu şehid etmesinden bir gün sonra Baighpora çevresindeki çeşitli yerlerde protestolar patlak verdi. Matematik öğretmeni olan Komutan Riyad, 35 yaşındaydı. Keşmir'deki en uzun süreli komutanlar arasında yer almıştı. Son sekiz yıldır aktif bir şekilde Hizbul Mücahidin’de görev yapıyordu.