Ortadoğu

İsrail Uçağına Genç Yaşta Baskın Düzenleyen Therese Halase 65 Yaşında Öldü

29 Mart 2020 03:36

1972 yılında henüz 18 yaşındayken Viyana-Tel Aviv uçağına korsan operasyon düzenleyen Therese Halase 65 yaşında Ürdün’de hayatını kaybetti. Halase’nin 4 arkadaşıyla düzenlediği saldırıda o dönem asker olan Benjamin Netanyahu’da yaralanmıştı.

Muslim Port Haber Merkezi | Salih Eser

Therese Halsa, 1954 yılında İsrail'in işgal altında tuttuğu Acre kehrinde Hıristiyan/Arap bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve ilköğrenimini bir İsrail okulunda aldı. İsraillilerin içerde ve dışarda Araplara karşı artan düşmanlığı gerekçesiyle Filistin Kurtuluş Örgütü'ne katıldı.

 1971'in sonlarında genç yaşlarda Lübnan'da başkenti Beyrut yakınlarındaki bir eğitim kampında silah eğitimi aldı.


Viyana-Tel Aviv Uçağına Düzenledikleri Saldırıyla Tanındı

Therese Halase, 7 Mayıs 1972'de Rima Tannous, Ali Taha Abu Snina ve Abed al-Aziz Atrash ile bir araya geldi ve bu dörtlü sahte pasaportla Viyana’ya uçtu.

Viyana’dan da Belçika havayollarına ait Sebena 571 uçuşunu yapan ve 100 yolcunun bulunduğu uçağa binen dörtlü, havada operasyon gerçekleştirdi. Uçak, Tel Aviv'deki şimdi Ben Gurion olarak bilenen o zaman ki adı Lod Uluslararası Havalimanı'na indirildi. Halase ve arkadaşları uçaktakileri rehin alarak esir takası karşılığında serbest bırakacaklarını duyurmuştu. Ancak o dönem asker olan Ehud Barak ve Benjamin Netanyahu yönetimindeki Sayeret Matkal komando birlikleri uçağa basma kararı aldı.

Ve 24 saatten fazla süren operasyonun ardından İsrail güçleri uçağa girdi. Çatışma sırasında o zaman Teğmen olan Benjamin Netanyahu’da yaralandı. Dönemin İsrail İşgal Yönetimi Cumhurbaşkanı Zalman Shazar tarafından ödüllendirilen Netanyahu kolu sargılı görülmüştü.


Halase 12 Yıl Sonra Serbest Bırakıldı

İki kişiyi vuran İsrail güçleri, Therese ile Tannous’u yakaladı.