Avrupa

İskandinavya'da İslam Düşmanları Neden Ayaklandı?

31 Ağustos 2020 03:31

Norveç'in başkenti Oslo ve İsveç'in Malmö kentlerinde İslam karşıtı eylemlerle Kur'an-ı Kerim'e hakaret eden ırkçılara buralarda yaşayan Müslümanlar isyan protestoları ile karşılık verdi. Peki İslam karşıtı protestolar neden arttı?

İskandinav ülkeleri son günlerde sıkça aşırılıkçı ırkçı grupların eylemleri ile gündeme geliyor. Peki İskandinavya'da neler oluyor?

Norveç'in başkenti Oslo'da 'Kutsalı kirletme kutlaması' ve İsveç'in Malmö şehrinde Kur'an yakılması gibi İslam düşmanlarının eylemleri buralarda yaşayan Müslümanlarla çatışmalar çıkmasına ve polisin olaylara sert müdahalesi ile sonuçlandı.

Oslo'da İslam düşmanı SIAN grubu 'Norveç'in İslamizasyonuna hayır!' sloganı ile toplantı ve gösteri gerçekleştirdi. Az sayıda kişinin katıldığı bu toplantıya 'Kutsalları kirletme kutlaması' adı veren grup Norveç Parlamentosu'na yürüdü.

Burada Noveç'teki ırkçılığı kınamak için İslamofobiye karşı gösteriler düzenleyen gruplarla karşı karşıya gelindi. SIAN grubu ellerindeki Kur'an-ı Kerimleri kitaplarını yırtmaya başlayınca gerilim tırmandı ve olaylar çıktı. Polisin müdahalesi sonrası 30 kadar kişi gözlatına alınırken yaralanan kimsenin olmadığı açıklandı.