Avrupa

İngiltere’nin Öncü Müslüman Gazetecisi Fuad Nahdi Vefat Etti

22 Mart 2020 00:55

İngiltere’nin son 30 yılının en önemli Müslüman isimlerden biri olan gazeteci ve aktivist Fuad Nahdi bugün Londra'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Muslim Port Haber Merkezi | Salih Eser

Nahdi, 1992'de kurduğu öncü Müslüman haber dergisi Q-News'in sahibiydi.

Müslümanların dışlanması, ırkçılık ve şiddete karşı savaşan, sivil eylemleri teşvik etmek için İslami bir mücadele ortaya koyan Nahdi, bu konuda çalışmalar yapan Orta Yol organizasyonunun da İcra Direktörlüğünü yapıyordu.


Genç Müslümanların medya uzmanı olma becerilerini geliştirme ve deneyim kazanmaları için örnek teşkil etti. Q-News’ten yetişenler dünya çapında ana akım medya kuruluşlarında çalışma fırsatı yakaladı.

Orta Yol İcra Direktörü olduğu sırada, dinler arası çalışmalara yoğunlaştı. 2014 yılında İngiltere Kilisesi Genel Sinoduna hitap eden ilk Müslüman oldu.

Ürdün'deki Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından dünyanın en etkili 500 Müslüman’ından biri seçilmişti.


Nahdi'nin arkadaşlarından olan Londra İslami İnsan Hakları Komisyonu başkanı Mesud Shadjareh: “Kuşkusuz İslami konularda İngiltere'yi çok etkileyen biriydi. İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaretler savuran Selman Rüşdi’nin kitabının yayınlanması olayı ve Bosna savaşı gibi zamanlarda İslam'a olan bağlılığını gösterdi ve her zaman mücadelesini ortaya koydu. O son derece hoş bir adamdı ve çok iyi bir arkadaştı. Aynı fikirde olmadığımızda bile sadık kaldı. Allah rahmet etsin.”

Nahdi tarafından basına kazandırılan 5Pillars editörü Roshan Muhammed Salih; “Fuad, her zaman anlatacak bir hikayesi veya şakası olan yaşam karakteriydi. Çok dağınık olmasına rağmen herkesi tanıyan ve etkileyici bir yazar/gazeteciydi. Benim için Q-News onun mirasıydı ve şüphesiz İngiltere'de profesyonel olarak yayın yapan Müslümanların ilk haber dergisi oldu. Bir gazeteci olmam ve başkalarını takip etmem de bir standart belirlemem için bana ilham verdi. Allah'tan geldik ve O'na geri döneriz.”