Filistin

Filistinli İşçiler İsrail'den Döndükçe Koronavirüs Vakaları Yükseliyor

01 Nisan 2020 22:28

Filistin'de üç haftadır nispeten yavaş olarak artış gösteren koronavirüs vakalarının, İsrail’de çalışan işçilerin Batı Şeria’ya dönüşüyle hız kazandığı ve vaka sayısının 62'den 116’ya yükseldiği görüldü.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

5.000'den fazla vakası olan İşgalci İsrail’de çalışan Filistinli işçilerin Batı Şeria’ya dönüşlerinin ardından, Filistin’de son üç hafta içinde 62 olan vaka sayısı keskin bir artış gösterdi.

Artışın küçük bir kısmı Gazze Şeridi'nde teyit edilen 9 vakayla ilişkilendirilebilirken, artışın ana nedeni ise İşgalci İsrail'den binlerce Filistinli işçinin Batı Şeria'ya dönüşü olarak bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde, Filistin Başbakanı Muhammed Shtayyeh, İsrail'de çalışan binlerce Filistinli işçiye eve dönmeleri çağrısında bulundu. İsrail'in getirdiği hareket kısıtlamaları ve İsrailli yetkililer ve işverenler tarafından şiddetli kötü muamele görmeleri sebebiyle bu kararın alındığı belirtildi.

İşçilerin dönüşünden sonra, Batı Şeria'da 50 yeni koronavirüs vakası doğrulandı. Yeni vakalardan en az 15'inin ve bir ölümün, yakın zamanda  İsrail işgal yerleşkelerinden dönen Filistinli işçilerden olduğu bildirildi.

Son 40 hafta içinde yaklaşık 40.000 işçinin iş için İsrail'e seyahat ettiği tahmin ediliyor. Çok sayıda işçi hala İsrail'deyken, binlerce kişinin Batı Şeria'ya geri dönmesi ve bu işçilerin potansiyel virüs taşıyıcıları olduğu düşüncesi endişeleri artırıyor.