Filistin

Dünya Kudüs İçin Kıyama Durdu

10 Şubat 2020 00:41

ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ adı altında açıkladığı ihanet anlaşması dünya genelinde düzenlenen eylemler ile protesto edildi.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

ABD'nin sözde barış planı olarak açıkladığı 'Yüzyılın Anlaşması' tüm dünyada tepkilere neden oldu. Birçok İslam ülkesinde protesto gösterileri düzenlendi ve sözde barış planı tel'in edildi. 

Diyarbakır'da Hüda-Par Öncülüğünde Miting

HÜDA PAR öncülüğünde Diyarbakır’ın İstasyon Meydanında düzenlenen "Kudüs Bizimdir Mitingi"ne binlerce kişi katıldı. İsrail ve Amerika’nın güçlü bir şekilde protesto edildiği mitingde, Filistin’in İslam ülkeleri tarafından tek siyasi muhatap kabul edilmesi talebinde bulunuldu.


Fas Halkı Her Zaman Filistin'in Yanında

Fas halkı, Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı sözde barış planına karşı protesto gösterisi düzenledi. Başkent Rabat'ta "Fas halkının yürüyüşü, özgür Filistin için ve utanç verici olan Yüzyılın Anlaşması'na karşı" adı altında gerçekleştirilen eyleme binlerce kişi katıldı.

Parlamento binası önünde toplanan göstericiler, Filistin meselesini tasfiye etmeye çalışan tüm projeleri reddettiklerini vurguladı. Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, Yüzyılın Anlaşması'nı reddeden pankartlar taşıdı. Göstericiler ayrıca, "Fas Halkı Her Zaman Filistin'in Yanında", "Yaşasın Filistin" "Fas Halkı Yüzyılın Anlaşması'nı Reddediyor" sloganları attı.

Tunus'ta Sözde Barış Planı Protesto Edildi

Tunus Yerel İşçi Sendikası başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla düzenlenen yürüyüşte, "Kudüs Filistin'in başkentidir", "dönüş hakkından vazgeçmek yok", "utanç anlaşmasının geçersiz kılınması ulusal bir görevdir" şeklinde sloganlar atıldı.