Uzak Asya

"BM İçin Konu Doğu Türkistan Olunca Üç Maymunu Oynuyor!"

07 Aralık 2020 14:09

BM ‘köleliğin kaldırılması günü’nün zorla çalıştırılma, kaçırılma ve benzeri konuları kapsadığına yönelik açıklamalar yapsa da, konu Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım ve zorla köleleştirme hususuna gelince çifte standardı devam ediyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Abdulhakım İdiris

Birleşmiş Milletler (BM) küresel sorunlara dikkat çekmek için yılın belli günlerini ‘uluslararası gün’ olarak ilan ediyor. 2 Aralık tarihi bu uluslararası günler arasında dikkat çekenlerden biri, ‘köleliğin kaldırılması günü’. Bu günle ilgili olarak bilgilendirme sayfasında zorla çalıştırılma, kaçırılma ve benzeri konularda açıklamalar yapan BM yönetimi, konu Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’daki soykırım ve zorla köleleştirmesi hususunda üç maymunu oynamaya devam ediyor. 

Birleşmiş Milletler'in (BM) köleliğin kaldırılması günü ile ilgili duyuru sayfasındaki başlık, “Kölelik yalnızca tarihi bir kalıntı değildir”. Bu cümle aslında bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı Uygur soykırımı ve Doğu Türkistanlı Müslüman halkın zorla çalıştırılması gerçeğine de işaret ediyor. Ancak bu gerçek konusunda değil Çin’e karşı bir açıklama yapmak, BM’de insan hakları komisyonuna bu yüzyılın en baskıcı rejimi üye seçebiliyor. Üstelik Komünist Çin Rejimi, yine BM üzerinden, para ile satın aldığı ülkelerin de imzasıyla kendisini insan hakları konusunda eleştirilemez görüp politikalarına destek çıkarttırıyor.

"BM Dünyanın Bir Köşesindeki Köleleştirmeyi Görmüyor"

Uygur Hareketi Direktörü Rushan Abbas’ın köleliğin kaldırılması vesilesiyle sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasındaki “2020 yılının bitirip yeni bir 10 yıllık döneme girdiğimizde köleliği yeni bir kavrammış gibi ortadan kaldırmak için savaşıyoruz” cümlesi önemli. Çünkü bu Abbas’ın işaret ettiği gibi BM ve üyesi ülkeler bir yandan bu sözde uluslararası günleri kutlarken veya anarken diğer taraftan dünyanın bir başka köşesindeki zulmü ve köleleştirmeyi görmüyor.