Avrupa

9 Avrupa Ülkesine Uçuşlar Durduruldu

15 Mart 2020 17:32

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya devam ederken Türkiye'de vaka sayısı 5'e yükseldi. Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç,Hollanda'ya uçuşların 17 Nisan'a kadar durdurulacağı bilgisini paylaştı.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak 

Sağlık Bakanı Koca: Türkiye'de Görülen Covid-19 Vaka Sayısı 5'e Çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de görülen Covid-19 vaka sayısının 5'e çıktığını duyurdu.

Bakan Koca, "İlk 2 vakamızla aynı temas çevresi, aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduk. 5 vakanın tamamı doğrudan bağlantılı" dedi.

Sağlık Bakanı, "Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var." ifadesini kullandı.

Koca, ikinci hastanın Türkiye'de tanı konur konmaz takibe alınan ilk Covid-19 hastasının çevresinden olduğu bilgisini de paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına katıldı.

Toplantı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Koca, "Daha önce 5 ülkeye uçuş yasağı konmuştu. Şimdi 9 ülkeye daha bu yasak konuluyor. Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak tehdit o kadar zayıflar. Sonuç alana kadar tedbiri elden bırakmayacağız. Alo 184 SABİM Danışma Hattı'nı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüyoruz. Yurt dışından gelenlerin 14 gün idari izinli sayılmaları gerektiğiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından karar çıktı" ifadelerini kullandı.

Türkiye, 9 Ülkeye Uçuşları Durdurdu

Bu arada Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Almanya, Fransa, İspanya, Norveç,Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç,Hollanda'ya uçuşlar bugün saat 08.00'den 17 Nisan'a kadar durdurulacak" bilgisini paylaştı.

2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada hızla yayılan salgın geçtiğimiz günlerde (11 Mart) Türkiye'de de görülmüştü. Gece yarısı düzenlediği basın toplantısında ilk vakayı açıklayan Sağlık Bakanı Koca, hastanın ve çevresinin karantina altında tutulduğunu belirtmiş ancak hangi ilde bulunduğu bilgisini vermemişti.

Gül: Cezaevlerindeki Görüş Odalarının Kullanılması İki Hafta Ertelendi

Ortak basın toplantısında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de "Cezaevlerindeki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüş odalarının kullanılması iki hafta süreyle ertelenmiştir. Ceza infaz kurumundaki tüm personelin, kuruma girenlerin ateşleri ölçülecek. Duruşma ve diğer adli işlemlerden ivedi özelliği bulunmayanların ertelenmesi hususunun yargı mensuplarının takdirine bırakılması önerildi." diye konuştu.

İtalya’da Ölü Sayısı 1266'ya Yükseldi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 116'dan fazla ülkeye yayılan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını, İtalya'yı etkisi altına almaya devam ediyor. Ticari faaliyetlerin kısmen durdurulduğu ülkede, virüs nedeniyle bir günde 250 kişi daha hayatını kaybederken, ölü sayısı 1266'ya yükseldi.

Dünyada Çin'den sonra Koronavirüs'ten en çok etkilenen ülke olan İtalya'da son 24 saatte 250 kişinin hayatını kaybetmesiyle bir günde yaşanan en çok ölüm vakası gerçekleşti. Toplam vaka sayısı ise 17 bin 660'a yükseldi.

İran'da Koronavirüs Nedeniyle Ölenlerin Sayısı 611'e Yükseldi

İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 97 kişi artarak 611’e yükseldi. Buna göre toplam can kaybının 611'e çıktığını aktaran Cihanpur, vaka sayısının da 1289 kişi artarak 11 bin 364'e ulaştığını ifade etti.

En çok vakaya Tahran, Gilan, Kum, Mazenderan ve İsfahan'da rastlandığını kaydeden Cihanpur, şu ana kadar 3 bin 529 kişinin iyileşerek hastanelerden taburcu edildiği bilgisini verdi.

Çin ve İtalya'nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke İran'da, virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı. 

Dünya Sağlık Örgütü: Virüsün Merkezi Artık Avrupa Oldu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Avrupa'nın artık yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınının merkez üssü haline geldiğini söyledi.

Avrupa'da günlük bildirilen Covid-19 vaka ve ölüm sayısının Çin'i geçtiğine dikkati çeken Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Çin hariç dünyanın geri kalanından bildirilen daha fazla vaka ve ölüm sayılarıyla Avrupa artık Kovid-19 pandemisinin merkez üssü haline geldi." dedi.

Avrupa Ülkelerinde Eğitime Ara Verildi Ohal İlan Edildi

Kovid-19 diye bilinen hastalıktan en çok etkilenen ülkeler arasında Çin, İtalya, İran, Güney Kore, İspanya, Fransa ve ABD gibi ülkeler yer alıyor.

Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanından üniversiteler ve okullar ya eğitime ara veriyor ya da çevrimiçi derslere geçiyor.

İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya gibi ülkelerde eğitime ara verildiği bildirildi. Öte yandan İran’da eğitime ara verdiğini açıkladı.

Koronavirüs nedeniyle Çekya, İtalya, Macaristan, Slovakya hükümeti OHAL kararı aldı.