Filistin

2021: Arkalarında İz Bırakan Filistinli Şahsiyetlerin Göç Yılı

12 Aralık 2021 19:08

2021 yılı, birçok önemli Filistinli lider ve şahsiyetin dünyamızı terk edip ahirete göç etmelerine şahit oldu. Arkalarında, yaptıkları büyük fedakârlık ve çalışmalarına şahitlik eden güzel izler bıraktılar. 

Filistin Enformasyon Merkezi siyasi, toplumsal ve enformasyon alanında ağırlıkları olan ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bu önemli şahsiyetleri derledi.

Ocak ayının yedisinde, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) kurucularından sayılan Filistinli siyasetçi Enis Mustafa El-Kasım (90) hayatını kaybetti.

Enis Kasım

***

09 Ocak 2021 tarihinde, Gazze’deki tanınmış hukukçulardan Filistinli Müsteşar Abdulkerim Şubeyr, yakalandığı koronavirüs hastalığı nedeniyle vefat etti. 

Büyük bir hukukçu olan Şubeyr 23 ciltlik ansiklopedinin yazarıdır. Ansiklopedi işgalci İsrail’in 1967 yılından 1994 yılına kadar Gazze’deki askeri emir, talimat ve yayınlarını içeriyor. Onun akademik tezleri de Filistinlilerin dönüş ve mültecilerin haklarıyla ilgili önemli sabiteleriyle ilgilidir.

Filistinli akademisyen ve hukukçu Abdulkerim Şubeyr

***

01 Şubat 2021’de önemli bir Filistinli gazeteci, akademisyen olan Abdüssettar Kasım (72), yakalandığı koronavirüs hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. 

Kasım, Filistin Yönetimi'ne ve Oslo İlkeler Anlaşması'na karşı duran en önemli muhalif akademisyenlerdendi. Tutum ve eleştirileri nedeniyle Filistin Yönetimi'ne bağlı güvenlik güçleri tarafından birkaç kez tutuklandı. Kasım, Filistin direnişini destekleyen ve halkı da buna çağıran tutumuyla biliniyordu. 

Filistinli akademisyen, gazeteci ve direniş destekçisi Abdüssettar Kasım

***

14 Şubat 2021 tarihinde 76 yaşındaki Filistinli şair Murid El-Bergusi vefat etti. El-Bergusi, geniş kitlelere hitap eden önemli Filistinli şairlerden idi. Birkaç şiir ve nesir kitabı bulunmaktadır.

Filistinli şair Murid El-Bergusi, eşi Radva Aşur ve oğulları Temim

***

22 Mart 2021 tarihinde 85 yaşındaki devrimci ve direnişçi şahsiyet Mahmud Hicazi (Ebubekir Hicazi) hayatını kaybetti. Hicazi çağdaş Filistin devriminde işgal güçleri tarafından esir alınan ilk kişi olarak bilinir. 18/01/1965 yılında tutuklandı. Fetih hareketine mensup olmakla suçlanan ilk kişidir.

Mahmud Hicazi, Yasir Arafat'la birlikte

***

25 Mart 2021 tarihinde, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Adnan Ebu Tebbane (55) yakalandığı koronavirüs hastalığı nedeniyle Rabbine yürüdü. İşgal güçleri tarafından ilk tutuklanışı 1994 yılında oldu. Ardından tutuklanmalar durmadan devam etti. 16 kez tutuklanan Tebbane, toplamda 12 yıl Siyonist işgal rejiminin zindanlarında kaldı. 5 kez de Filistin Yönetimi'ne bağlı güçler tarafından tutuklandı.

Hamas liderlerinden olan Adnan Ebu Tebbane, İslam tarihi ile Filistin davasını belgelemeyle uğraşıyordu. "İslam Tarihindeki Anlaşmalar” ile ilgili kitapları var. Aynı zamanda başarılı bir iş adamı olan Tebbane, sahip olduğu plastik işletmesiyle Filistin ekonomisine katkı sağladığı gibi, sıkıntı ve kıt imkânlara rağmen Filistinli gençlerin çalışma ufuklarını açmaktaydı. 

Hamas liderlerinden Adnan Ebu Tebbane

***

Aynı gün (25 Mart 2021) siyasi ve askeri büyük komutan Ömer Salih El-Bergusi de vefat etti. El-Bergusi, Hamas hareketinin askeri kanadı durumundaki İzzeddin Kassam Tugayları’nın kurucularından biridir. Birkaç kez tutuklandı. Oğullarından Salih’in Siyonist işgal güçlerine yönelik yaptığı ve kendisinin de şehit olduğu ‘Ofra Eylemi’ olarak bilinen cihad eylemi nedeniyle işgal güçleri intikam için evini yıktı. Salih’ten sonra, bir diğer oğlu Asım da işgal güçlerine karşı ‘Asaf’ ismiyle cihad eylemi yaptı ve bu eylemde esir alındı.

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları kurucularından büyük komutan Ömer Salih El-Bergusi

***

05 Nisan 2021 tarihinde Filistinli şair, eleştirmen ve akademisyen İzzeddin El-Munasira (74) yakalandığı koronavirüs hastalığı nedeniyle vefat etti. 

Filistin Direnişi Şairi olarak bilinen El-Munasira, Mahmud Derviş, Semih El-Kasım ve Tevfik Ziyad ile birlikte Filistin direnişi yanında tavır alan ve destekleyen dört şairden biridir. 

Direniş şairi İzzeddin El-Munasıra

***

07 Nisan 2021 tarihinde Filistin Halk Kurtuluş Cephesi – Genel Komutanlık Genel Sekreteri Ahmed Ali Cibril (83) hayatını kaybetti. Filistinli siyasetçi ve lider olan Cibril, Halk Cephesi'nin kurulmasına iştirak etti. Ancak daha sonra ondan ayrılıp Genel Komutanlık adıyla hareket kurdu ve vefatına kadar da ona Genel Sekreterlik yaptı.

FHKC-Genel Komutanlık Genel Sekreteri Ahmed Cibril

***

08 Temmuz 2021 günü, Gazze’nin güneyinde yer alan Han Yunus şehrinden akademisyen Enver Abdulaziz El-Abadise vefat etti. 

Taziye mesajı yayınlayan Hamas hareketi “kaybımız Ebu Ahmed’in mücahit Filistin halkımızın ilim, İslami ve hayır alanında çalışmalarda aktif olan önemli şahsiyetlerinden biri olduğuna şahitlik ederiz” ifadesini kullanmıştı. 

Hamas hareketi mesajında El-Avadise’nin Gazze ve Han Yunus şehirlerinde hayır çalışmalara ve kalkınma alanlarında yaptığı çabalara, Kalkınma ve Rehabilitasyon Derneği olan İmar’ı kurmasına, Gazze bölgesinde özel ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım ve desteklere dikkat çekti. 

Hayır hizmetleri mücahidi Enver Abdulaziz El-Avadise

***

12 Temmuz 2021 tarihinde Kudüs’e Yardım İçin İslam-Hristiyan Derneği Genel Sekreteri Dr. Hanna İsa, Batı Yaka’nın Ramallah şehrinde vefat etti. 

Hanna İsa hukuk uzmanı, araştırmacı ve üniversite hocasıydı. Ramallah’a bağlı Ayn Arik köyünde doğan İsa, 1988 yılında hukuk alanında doktorasını aldı. Uluslararası Hukuk Enstitüsü'nden de 1994 yılında profesör oldu. Başta Ortadoğu ve Uluslararası Hukuk, İdari Hukuk olmak üzere birçok kitabı yanında hukuk araştırmaları alanında yayınlanmış 4000’den fazla araştırma yazısı bulunmaktadır. 

Kudüs’e Yardım Derneği Genel Sekreteri Hanna İsa

***

17 Temmuz 2021 tarihinde Filistinli tarihçi ve yağlı boya sanatçısı Ziyad Ez-Zahir (75) vefat etti. İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan en usta resim sanatçısı olarak bilinen Ez-Zahir’e ait eserlerinin sergilendiği birçok etkinlik yapıldı. En-Nasıra tarihiyle ilgili önemli araştırmacılardan biri sayılmaktadır.