Avrupa

13 Yaşındaki Çocuk Koronavirüsten Hayatını Kaybetti, İslami Usullere Göre Defnedildi

04 Nisan 2020 04:41

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan King's College Hastanesi'ne Covid-19 hastalığı teşhisiyle yatırılan 13 yaşındaki Ismail Mohamed Abdulwahab hayatını kaybetti. En genç ölüm olarak kayıtlara geçerken İsmail'in cenazesi İslami usullere göre defnedildi.

Muslim Port Haber Merkezi

İngiltere'de koronavirüs salgını nedeniyle en genç ölümün Londra'nın güneyindeki Brixton'da yaşayan Ismail Mohamed Abdulwahab olduğu aktarıldı.

Abdulwahab'ın kaldığı hastanenin yetkilileri, "Ne yazık ki, Covid-19 testi pozitif çıkan 13 yaşında bir erkek çocuğu hayatını kaybetti. Bu ölüm, adli tabibe sevk edildi ve şu aşamada konuyla ilgili daha fazla açıklama yapmayacağız" dedi.


Bundan kısa bir süre önce Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs testi pozitif çıkan 19 yaşındaki bir gencin hayatını kaybettiği ve bunun İngiltere'de kayıtlara geçen en genç koronavirüs hastası ölümü olduğunu belirtilmişti.

'Daha önceden bildiğimiz bir hastalığı yoktu'

Abdulwahab ailesinin yakın bir dostunun yaptığı açıklamada Ismail'in ailesinin kaybıyla yıkıldıkları belirtildi.

Açıklamada Ismail'in daha önce hiçbir sağlık sorununun olmadığı, Perşembe günü hastaneye alındıktan sonra Cuma günü yapılan testte koronavirüse yakalandığının tespit edildiği belirtildi.

Ismail'in ailesi, çocuklarının semptomları göstermeye başladıktan sonra nefes almakta zorlandığını ve bunun üzerine hastaneye kabul edildiğini belirtti.

Ismail'in önce suni solunum cihazına bağlandığı, ardından komaya girdiği ve Pazartesi sabahı da hayatını kaybettiği aktarıldı.


Ismail'in ablasının öğretmen olarak çalıştığı okulun müdürü, cenaze masraflarının karşılanması için bir kampanya başlattı.

İsmail'in Cenazesi İslami Usullere Göre Kaldırıldı

İsmail Mohamed Abdulwahab, Londra'nın güneydoğusundaki Chislehurst'da bulunan Müslüman mezarlığına defnedildi.


Cenaze namazı sırasında sosyal mesafe kuralına uyulduğu görüldü. İsmail'in annesi cenazeye katılamazken 6 kardeşinden bazılarının ve akrabalarının yer aldığı, babasının ise 5 yıl önce kanserden hayatını kaybettiği aktarıldı.

Defin sırasında ise sadece koruyucu kıyafetler giyen ekibe izin verildiği görüldü.