Ortadoğu

Koronavirüs Gölgesinde Bayram

24 Mayıs 2020 20:05

Ramazan Bayramı bu sene dünya çapında Covid-19 salgını gölgesinde idrak ediliyor. İslam ülkelerinden bazıları vatandaşlarına bayram namazını evde kılmalarını tavsiye ederken, bazıları ise sosyal mesafe ve maske gibi çeşitli önlemlerle cami ve açık alanlarda cemaat ile kılınmasına izin verdi.

Muslim Port Haber Merkezi

Somali, Etiyopya ve Kenya gibi Afrika boynuzu ülkeleri bayrama dün girse de, Kabe'den Mescid-i Aksa'ya, Pakistan'dan Malezya'ya çoğu İslam ülkesi bayramı bugün karşıladı.

Mekke


Kabe, ilk kez bir Bayram namazında bu kadar yalnız kaldı. Yaklaşık bin kişiye namaz kıldıran Kabe imamı duaları okumakta güçlük çekti.

Yaklaşık 10 dakika süren Kabe'de ki Ramazan Bayramı namazı sonrası imam hutbe verdi.

Kudüs

Mescid-i Aksa'da bayram namazı koronavirüs salgınından dolayı genel ibadete kapalı tutulurken, Filistinliler Mescide çıkan kapılarda bayram namazını kılmaya geldi. İsrail işgal polisinin sert müdahalesi olsa da Müslümanlar ibadetlerini yerine getirmekten geri durmadı.

Filistin'in Nablus kentinde ise sokaklar bayramın ilk gününde, koronavirüs önlemlerinden dolayı boş kaldı.Endonezya

Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip Endonezya’da, vakaların yoğun olduğu bölgelerde bayram namazı çoğunlukla evde kılındı, az olduğu bölge idarelerinde ise alınan tedbirler ile cemaatle bayram namazı kılınmasına izin verildi.


Resmi bayramlaşma programlarının iptal edildiği ülkede yetkililer, halktan bayram süresince, aile, akraba, komşu ve arkadaş ziyaretinin yanı sıra sarılma ve tokalaşma gibi yakın temastan da kaçınılmasını istedi.

Endonezya’da bugüne kadar 21 bin 745 kişi Kovid-19'a yakalanırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 1351'e ulaştı, 5 bin 249 kişi iyileşti.

Malezya


Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur'daki Al Ghufran Camisi'nde bayram namazı, cami görevlileri ve önceden davet edilen 30 kişilik cemaatle sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek kılındı.

Cami girişlerinde maske ve el dezenfektanları bulunurken, camiye girenlerin ateşi ölçüldü. Namazın ardından cemaat, tokalaşmadan bayramlaşarak evlerine döndü.

Malezya'da eyalet yönetimlerinin aldığı karar uyarınca 15 Mayıs'tan itibaren camiler, cuma namazları için sınırlı cemaat katılımı şartıyla yeniden açılmıştı.

Pakistan


Pakistan'da getirilen kısıtlamalar nedeniyle uzun süredir camilere gidemeyen halk, bayram namazı için başkent İslamabad'daki Faysal Camisi'ne akın etti.

Hükümetin aldığı karar nedeniyle bayram namazı yalnızca yarım saat sürdü. Toplu bayramlaşmanın ve maskesiz girişin yasak olduğu camide saflara sosyal mesafe kuralı gözetilerek duruldu, ancak namaz sonrası alınan yasak kararına rağmen bayramlaşma gerçekleşti.

Ülkede mart ayında getirilen cemaatle namaz kılma yasağı iki hafta önce kaldırılmış, camilere ateşi yüksek olanlar, maskesiz kişiler ve 65 yaş üstünün alınmaması kararlaştırılmıştı.

Afganistan

Afganistan'da halk, salgına rağmen bayram namazını kılmak için başkent Kabil başta olmak üzere, pek çok bölgedeki camileri doldurdu.


Her sene geleneksel olarak bayram namazına katılarak halka hitap eden yerel yöneticiler ise Covid-19 salgınından dolayı bu sene bayram namazına iştirak etmedi.

Yüzlerce kişinin katıldığı namazdan sonra okunan hutbede birlik ve beraberliğin yanı sıra ülkede barışın önemi vurgulandı ve salgınının insanlığın üzerinde hızlı bir şekilde etkisini kaybetmesi için dua edildi.

Sıkı güvenlik önlemleri altında kılınan bayram namazı sonrası halk, geleneksel hale gelen ve yıllardır devam eden bayramlaşma törenine katılmadı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Ramazan Bayramı namazı, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uyularak kılındı.

Ülkede toplu ibadetle ilgili yasaklar bugün kalkarken, tüm camilerde bayram namazı eda edildi.

Cami girişlerinde cemaate dezenfektan jel verilirken, camiye gelenlerin maske taktığı ve kendi seccadelerini getirdiği görüldü.

Bayram namazında teşrik tekbirleri, hutbe ve dualar okundu. Namaz sonrasında sarılarak ve temas kurarak bayramlaşılmadı.

Gürcistan

Olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağının sona erdiği Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki Müslümanlar, bayram namazını Tiflis Cuma Camisi'nde kıldı.

Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan ile farklı etnik kökenlerden Müslümanlar, maske taktı ve sosyal mesafe kurallarına uydu.

Kerkük

Irak'ın Kerkük kentinde yaşayan Müslümanlar, salgın nedeniyle camilere alınmadıkları için bayramı namazını kendi getirdikleri hasır ve seccadelerini yere sererek kentteki Tokatlı camisi önünde kıldı.

Kerkük'te salgın nedeniyle ilk olarak 16 Mart'ta sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle camiler de ibadete kapatılmıştı.


Muslim Port Haber Merkezi

Somali, Etiyopya ve Kenya gibi Afrika boynuzu ülkeleri bayrama dün girse de, Kabe'den Mescid-i Aksa'ya, Pakistan'dan Malezya'ya çoğu İslam ülkesi bayramı bugün karşıladı.

Mekke