• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Sudan'da İç Savaşın Gerçek Yüzü
04 Temmuz 2017 Salı 22:41

Güney Sudan'da İç Savaşın Gerçek Yüzü

Güney Sudan’ın Wau şehrinde iç savaştan kaçan evsiz insanlar bir yıldır korku içinde yaşıyor. "Bu isyancılara karşı bir savaş değil. Bu bir kabileden olanı tespit edip öldürmekten ibaret."...

Muslim Port Haber Merkezi | Mehmet TANRIKULU

Bir yıl önce Wau’nun kenar mahallelerindeki Birleşmiş Milletler üssünün çevresi ortak kullanıma açık alanlardan oluşmaktaydı. 2013 yılının sonlarına kadar Güney Sudan çoğunlukla savaştan etkilenmemişti. Ancak savaş kentin kuzeybatısına ulaştığında binlerce insan Birlemiş Milletler üssüne ve şehrin diğer tarafındaki kiliseye kaçtı.

Birleşmiş Milletler’e göre şu anda barış gücünün korumasında dikenli teller ve nöbetçi kuleleri ile çevrili kampta yaklaşık 39 bin kişi yaşam mücadelesi veriyor. Kampın dışındaki kilisenin çevresinde ise birkaç polisin koruduğu yaklaşık 13 bin kişi kalıyor.

Bölünen Sudan'da 4 Milyon Savaş Mağduru

2011 yılında Sudan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden, dünyanın en yeni ülkelerinden olan Güney Sudan’da ülke çapında, iki milyon civarında insan ülke içerisinde mülteci durumunda, 1.8 milyondan fazla kişi ise bu ülkeden kaçtı. Geçen sene Haziran ayında patlak veren şiddet olayları, Güney Sudan'ın iç savaşında yeni bir dönem başlattı.

Ateşkes ve barış müzakereleri arasında sivil halk, sürekli çatışmaların hedefi oluyor.

Wau’daki kamplarda yaşayanların çoğu sadece bir-iki kilometre uzakta olmalarına rağmen evlerine dönmekten hatta tel örgülerin dışına çıkmaktan çok korkuyorlar.

 

1-025.png

Korunmak için Birleşmiş Milletler üssüne sığınan, tahtalar ve muşambalardan yapılmış geçici barınaklarda yaşayan insanlar.

 

2-021.png

10 yaşındaki Emmanuella ve kız kardeşi Georgette. Onlar da evlerinden kaçtı ve şimdi tek bir yatağın olduğu 3 metrekarelik barınakta diğer 4 kardeşleri ve ebeveynleri ile yaşıyorlar. Emmanuella şöyle diyor: “Burası evden daha iyi çünkü evimiz güvenli değil.”

 

3-024.png

Kilisenin bahçesine barınak inşa eden bir adam. “Bu isyancılara karşı bir savaş değil. Bu bir kabileden olanı tespit edip öldürmekten ibaret. Onlar özellikle erkekleri hatta erkek çocukları hedef alıyorlar.” diyor.

 

4-016.png

Busha Mansour, UNICEF tarafından desteklenen çocuk kampında çalışan bir psikolog. “Çocuklarda travmanın izlerini görüyoruz. Buraya ilk geldikleri zamandan bu yana çok değiştiler. Rehberlik sayesinde çocukların davranışları daha iyi olmaya başlıyor.” diyor.

 

layer-14-001.png
Kilisenin çevresinde su çeken çocuklar. Buradaki nüfusun sadece %41’i temiz suya ulaşabiliyor.

 

layer-6.png

 

Güney Sudan

2011 yılında Sudan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, düşük miktarda petrol üretimine rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Çatışmaların ülkede yaşayan 11 milyon kişiyi açlık kriziyle karşı karşıya bıraktığı da biliniyor. 2011’den beri ülkede Birleşmiş Milletler Barış Gücü bulunmakta. Ülkede 13 bin BM askeri ve polisi bulunuyor.

gsudan1.jpg

 

Kaynak: Aljazeera

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim