• İstanbul15 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Kore'den Kuzey Kore'ye 8 Milyon Dolar Yardım
22 Eylül 2017 Cuma 01:15

Güney Kore'den Kuzey Kore'ye 8 Milyon Dolar Yardım

Güney Kore, BM'ye bağlı yardım kuruluşları aracılığıyla Kuzey Kore'ye 8 milyon dolar insani yardımda bulunma planını onayladı. ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore'ye daha fazla yaptırım uygulanacağını söyledi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yaşanan ciddi insani kriz nedeniyle Kuzey Kore'de yeni doğan bebeklere ve hamile kadınlara destek kararı alındığı belirtildi. 
Yaklaşık 2 yıl aradan sonra yardımların yeniden başlayacağına işaret edilen açıklamada, hükümetin, iki ülke arasındaki çeşitli faktörleri göz önüne aldıktan sonra yardımların tedarik zamanını ve boyutunu belirleyeceği kaydedildi.

Kuzey Korelilerin İnsani Yardıma İhtiyacı Var

Bakanlık, uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin provokasyonlarına şiddetle tepki verdiğini ancak Kuzey Korelilere insani yardım yapılmasına duyulan ihtiyacı da vurguladığını belirtti.
Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon, "Küresel toplum, yardımın siyasetten ayrı tutulması gerektiği konusundaki görüşlerini paylaştı" ifadesini kullandı. Plan çerçevesinde Güney Kore, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yürütülen bir beslenme programı için 4.5 milyon dolar sağlayacak. 
Seul hükümeti ayrıca, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından beslenme ve aşı hükümleri konulu bir projeye 3.5 milyon dolar bağışta bulunacak.
Güney Kore hükümeti, en son 2015'te BM Nüfus Fonu aracılığıyla Kuzey Kore'ye insani yardım yapmıştı. Bir BM raporu, 24.9 milyon Kuzey Korelinin yaklaşık yüzde 72'sinin yiyecek sıkıntısı yaşadığını ve beslenme yetersizliği çektiğini ortaya koymuştu. Raporda ayrıca, bu kişiler arasında yaklaşık 1.3 milyon çocuk ve hamile kadının besin değeri yüksek gıdalara muhtaç olduğu kaydedilmişti.
Güney Kore'nin yeni seçilen Devlet Başkanı Moon Jae-in göreve başlamasının ardından ilk kez 26 Mayıs'ta "Kore Paylaşma Hareketi" adlı sivil toplum kuruluşunun Kuzey Korelilerle temas etmek amacıyla yaptığı başvuruyu onaylamıştı. Grup, sınır bölgelerindeki nüfusa sıtmayla mücadele malzemeleri göndermeyi amaçlıyordu.

Donald Trump: Kuzey Kore'ye Daha Fazla Yaptırım Uygulanacak

ABD Başkanı Donald Trump, Birlemiş Milletler toplantıları için New York'ta bulunan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile gerçekleştirdiği toplantıda basına açıklama yaptı. 

Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımların uygulanıp uygulanmayacağı yönünde bir soruya Trump, "Kuzey Kore'ye daha fazla yaptırım uygulayacağız" ifadesini kullandı.

Güney Kore ordusu geçen hafta yaptığı açıklamada, Kuzey Kore tarafından başkent Pyongyang'dan "belirlenemeyen" bir füze fırlatıldığını açıklamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim