• İstanbul15 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Mustafa Kaya / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Kaya / Milli Gazete

Günaydın Bay Karzai!

06 Haziran 2017 Salı 09:29

Afganistan’ın eski Başkanı Karzai, geçtiğimiz hafta “Afganistan’da terör örgütü DAEŞ’in varlığı ABD’nin projesidir” açıklaması yaptı. Başkanlık yapmış bir kişinin bu açıklaması önemli ama ba’deharabül Basra tabirini bizlere bir kere hatırlattı. Görevdeyken ABD’nin bu planlarını gördü de kulağının üstüne yattıysa, bu açıklaması vicdanları rahatlatmaktan başka bir şey değil. 

Sovyetler sonrası iki yakası bir araya getirilmeyen Afganistan’ın içinde bulunduğu bu durum ABD, Rusya, Çin arasında çıkar çatışmalarının merkezi haline dönüştü. Aynı durum şimdi Suriye’de yaşanıyor. Yani sadece Afganistan’da değil, aynı zamanda Suriye’de de, Irak’ta da DAEŞ’in küresel güçlerin projesi olduğu konusunda şüphe yok. Rakka operasyonunda bunu çok daha net görebiliyoruz. Hal böyleyken ABD-YPG işbirliğiyle başlatılan operasyonda ilginç gelişmeler oluyor. DAEŞ, YPG ile anlaşmalı bir şekilde Rakka’yı boşaltıyor. Asıl amacın DAEŞ’le mücadele mi yoksa DAEŞ’in açtığı alanları terk etmesi sonucunda o bölgeleri YPG’ye teslim etmek mi sorusu böylece net bir şekilde cevabını bulmuş oluyor. Türkiye ise mecburen ABD-YPG ilişkisini tanımak zorunda bırakılıyor. Süreç çok açık bir şekilde Suriye’nin kuzeyinde demografik yapıyla oynanması sonucunu beraberinde getirecek. Kobani ve Cezire kantonları zaten PYD’nin kontrolünde. Çok önemli bir konuma sahip olan Tel Abyad’ınYPG’nin eline geçmesi de an meselesi. Sonrasında bu bölgelerin kantonlarla birleştirilmesi yapılacak. Türkiye’nin ABD’den YPG’ye hangi silahları verdiğinin listesini talep etmesi de iç kamuoyunu rahatlatma girişiminden başka bir şey değil. Yine Türkiye’nin YPG’nin Türk unsurlarına veya sınırlarımıza dönük bir saldırısı durumunda kendi angajman kurallarını uygulayacağını açıklaması da aslında aynı şey. ABD’nin uyarıları ve yönlendirmesiyle zaten şimdilik böyle bir şey yapmayacağı belli olan YPG, bölgeye tamamen yerleştikten sonra ve elde ettiği meşruiyet zemini ile daha avantajlı konuma geçmeyi hedefliyor. Federasyon vesair gibi yapılanmalarla da Suriye’nin bölünmesi tescil edilmiş olacak. Bütün bunlarla beraber ülkemizin etrafındaki çember gittikçe daha da daralacak. Çıkış için sıra dışı adımlar atmaz ve ABD’nin yol haritasına göre hareket etmeye devam edersek, dün Irak’ın başına gelen, bugün Suriye’de olanları yarın bize yapmaya çalışacaklar.

 

İslam ülkelerinin liderlerinin Karzai’de olduğu gibi temel sorunu şu; görevdeyken küresel odaklarla iyi geçinerek sorunları çözeceğini zannetmek. Yani reel politikaya tam teslimiyet durumu. Oysa bundan önce yaşanan örnekler net bir şekilde sorunların çözümünün onlarla işbirliği yapmak olmadığını bize ispat etti. Hani kasap et derdinde, koyun can derdinde diye bir atasözümüz var ya, işte İslam ülkeleriyle emperyalistler arasındaki ilişki de bundan farklı değil. 

Lisede bir arkadaşımız vardı. Adına hoca denir mi bilmem ama isminin önünde öğretmen sıfatını taşıyan bir zat kendisini sürekli darp eder ve bizim içimiz giderdi. Zaman zaman itiraz eder, sesimizi yükseltir, idareye şikâyette bulunur ve bunu engellemeye çalışırdık. Bütün bunların yanında mağdur arkadaşımızın tavrı hepimizi derinden üzer ve kahrederdi. Neden onurunu korumuyorsun sorumuza sizin bildiğiniz gibi değil, o bütün bunları beni sevdiğinden yapıyor der ve onun bu tavrı bizim bütün girişimlerimizi boşa çıkartmaya yeterdi. Yani ne kadar acı değil mi? 

Gönüllü kölelere yapacak çok bir şey olmuyor.

06.06.2017 / Milli Gazete

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim