• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Grozni Tecrübesi: Afrin ve Şehir Savaşı
09 Şubat 2018 Cuma 19:46

Grozni Tecrübesi: Afrin ve Şehir Savaşı

Zeytin Dalı harekatı kapsamında Afrin'de ABD destekli terör örgütü PYD/PKK'ya yönelik çatışmalarda Afrin ve şehir savaşı yeniden gündeme geldi.

Zeytin Dalı adı verilen ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde bir PKK/PYD hattı oluşumunu engellemek üzere başlattığı Afrin Operasyonu ile şehir savaşı konusu tekrar gündeme geldi.

İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İnsamer) tarafından yayınlanan analizde terör örgütü PYD/PKK'nın sivilleri savunma amaçlı kullanabileceği ve ABD/Rusya desteğiyle sağlanan silahların şehir savaşında kullanılabileceği uyarısında bulunuldu.

Şehri kuşatmak öncelikli

Şehir merkezinin terörden temizlenmesi için yürütülecek operasyon öncesi çatışmanın sürdürüleceği alanın fiziki olarak iyi bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini belirten analiz yazısında TSK ve ÖSO gruplarının Afrin ilçesinin coğrafi özelliklerini göz önünde bulundurarak öncelikle şehir etrafındaki tepeleri ele geçirmeyi hedeflediği yer alıyor.

Hakim noktalar ele geçirilecek

TSK’nın tüm yönlerden yaklaşma tertibine göre yaklaşık 100 metrelik bir avantaj sağlayan Tavil mıntıkası, aynı zamanda kuzeydoğusunda bulunan 460 metre yükseklikteki Kara Tepe ile Afrin kent merkezine uzanan vadiyi iki yönden savunma imkânı sunuyor. 

Terör örgütü sivilleri kullanacak

İki hakim nokta sebebiyle hava destekli bir kara harekatının oldukça zorlu geçecebileceği belirtilen analizde sivil yerleşim alanlarının terör örgütü tarafından kullanılabileceğine dikkat çekiliyor. "Bu dezavantaj terör örgütünün sivil alanlar içinde görünmez hale getirdiği üyeleri ile hava harekâtına karşı hızlı doldur boşaltlar yapabilmesine olanak sağlayacaktır."

Meskun mahalde çatışmalar

Analizin devamında ise Afrin şehir merkezinde terör örgütüne yönelik yapılacak operasyonda dikkat edilmesi gereken hususlara değiniliyor. Analizin devamında yer alan ifadeler şu şekilde:

Şehrin sokaklarında gerçekleştirilecek çatışmalar, binaların konum ve yapıları nazar-ı dikkate alınarak askerî açıdan küçük timlerle yürütülmesi gereken operasyonlardır. Şehir savaşı bir nevi küçük timlerden oluşturulmuş zırhlı, piyade ve keskin nişancı birliklerini barındıran müşterek birlikler harekâtıdır.

Piyadeleri destekleyen tank gibi zırhlı araçlar, zırhlı araçları destekleyen piyadeler, bunlara destek veren keskin nişancılar ve gerektiğinde hepsine destek veren hava güçleri şehir savaşının omurgasını oluşturur. 

ABD ve Rus eğitimi alan teröristler

Ancak 2016 yılından bu yana Rus askerî polisi ve ülkenin doğusunda ABD’den alınan eğitim ile terör örgütü militanlarının burada küçük mobilize timlerle roketatar ve mayınlı pusular kurma ihtimali de göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biridir. 

Grozni tecrübesi

Şehir içinde teröristlerin el bombalı, roket atarlı ve diğer patlayıcılarla saldırmalarına yönelik tankların piyadeler tarafından korunması ve operasyonun iki birlik arasında koordineli şekilde yürütülmesi gerektiği vurgulanıyor. Şehir savaşında taktik hatası olarak ise Grozni tecrübesi örnek olarak veriliyor.

"Rus ordusunun 31 Aralık 1994 tarihinde Çeçen şehri Grozni’ye girdiğinde yaşadığı tecrübedir. Rus piyadeleri ile tanklarının koordineli bir biçimde hareket etmemesi neticesinde Ruslar Çeçenlerin ani saldırısı karşısında 800 askerini, 26 tankından 20’sini, 120 zırhlı aracından 102’sini kaybetmiştir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim