• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gabon Ordusu Darbe Girişiminde Bulundu
07 Ocak 2019 Pazartesi 14:16

Gabon Ordusu Darbe Girişiminde Bulundu

Gabon’da devlet radyosundan açıklama yapan ordu, yönetime el koyulduğunu açıkladı. Başkent Libreville'in sokaklarında tanklar ve silahlı araçlar görüldü.

Gabon’da devlet radyosundan açıklama yapan ordu, yönetime el koyulduğunu açıkladı. Darbe bildirisini okuyan bir Albay bildiride Ulusal Restorasyon Konseyinin kurulduğunu, devlet başkanı Ali Bongo'nun azledildiğini açıkladı.

Ali Bongo, petrol zengini bir Afrika ülkesi olan Gabon’u, 1967 yılından itibaren ülkeyi yöneten babası Ömer Bongo’nun ölümünün ardından, 2009’dan beri yönetiyor.

Başkent Libreville'in sokaklarında tanklar ve silahlı araçlar görüldü.

Ali Bongo, 2016 yılında yapılan seçimlerde çok az bir farkla seçimleri kazanmış, bu da ülkede büyük tartışmalara yol açmıştı.

Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo 24 Ekim’de Suudi Arabistan’a gittikten sonra, Gabon Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ali Bongo'nun son aylardaki sağlık durumu nedeniyle Kral Faysal Hastanesine nakledildiği duyurulmuştu.

 

Ancak konferans sırasında hastaneye yatırıldığı açıklanan Ali Bongo'dan bir daha haber alınamamıştı.

Gabon Cumhurbaşkanlığı’ndan 11 Kasım’da yapılan ikinci açıklama ise Ali Bando’nun sağlık durumunun normale dönmeye başladığı açıklanmıştı.

Bongo, geçtiğimiz hafta ulusa sesleniş konuşması yapmış, Rabat'tan halkına 2 dakikalık bir videoyla seslenmişti. İyi yıl dileklerini paylaşan Bongo, halkından birlik olmalarını istemişti.

Ali Bongo, "Gördüğünüz gibi daha iyiye gidiyorum ve yakında sizinle yeniden buluşmaya hazırlanıyorum." ifadesini kullanmıştı.

Gabon'un tespit edilmiş petrol rezervinin 2 milyar varilin üzerinde olduğu, günlük petrol üretiminin ise 250 bin varil kadar olduğu biliniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim