• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
G20 Zirvesine Veliaht Selman Damgasını Vurdu
01 Aralık 2018 Cumartesi 20:55

G20 Zirvesine Veliaht Selman Damgasını Vurdu

Suudi Veliaht Prensi Selman'ın, G20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Arjantin'de kendisi için ayrılan otel yerine Suudi Arabistan Büyükelçiliğinde kaldığı ileri sürüldü. Zirve sırasında kameralara yansıyan fotoğrafları gündem oldu.

Arjantin basınındaki haberlerde, başkent Buenos Aires'te düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde Muhammed bin Selman'ın, kendisi için kapatılan lüks otel yerine Suudi Arabistan'ın Buenos Aires Büyükelçiliğine bağlı rezidansta kaldığı yer aldı.

İddiaya göre bin Selman, Arjantin'de kendisine karşı yapılacak gösteriler nedeniyle danışmanları tarafından rezidansta kalmaya ikna edildi.

Öte yandan bin Selman'ın yakınındakilerin de suskunluğu devam ediyor. Veliaht Prensin basın danışmanları bin Selman'ın Buenos Aires'teki ikameti hakkında bilgi vermeyi reddederken, prensin G20 çerçevesindeki programı da belirsizliğini koruyor.

Selman'ın Trump ve Erdoğan'la Karşılaşması

G 20 Zirvesi kapsamında aile fotoğrafı çekiminde liderler yerlerini aldı. Veliaht Selman ilk gelenler arasında oldu. Ardından önce Amerika Başkanı Donald Trump önünden geçti. İkilinin gülümsemesi kameralara da yasnsıdı.

dtq0cr7ucaa2gj0.jpg

Ardından diğer ülkelerin liderleri alana giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Trump geçtiği noktadan geçerken Selman ile göz teması kurmadı. Veliaht Selman'ın tepkisi ise Trump'a gösterdiğinin aksi yönde oldu.

dtqtlhivsacvc0p.jpg

Macron ile Prens Selman arasında ilginç diyalog: Beni hiç dinlemiyorsun

Bir Suudi gazetesinde yer alan haberde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a “Beni hiç dinlemiyorsun” dediğinin, Muhammed bin Selman’ın ise buna “Hayır, tabii ki seni dinleyeceğim” Macron’un da “O benim sözümün adamı” dediğinin duyulduğunu yazdı.

prens-macron.jpg

Konuşmanın kayıtlarında Muhammed bin Selman’ın Macron’a “Kaygılanma” dediği ve Macron’un ise Prens'e “Kaygılanıyorum” dediği duyuldu.

Konuşma konusunun Kaşıkçı cinayeti ve Yemen savaşı olduğu ifade edildi. Macron ile Veliaht Prens’in Suudi Arabistan yönetim muhalifi gazetecinin 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinden sonraki ilk görüşme olduğuna dikkat çekildi.

HRW, bulgularını Arjantin'e iletmişti

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Arjantin federal savcısına, bin Selman'ın Yemen'deki iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun işlediği insan hakları ihlallerinden suçlu olduğuna dair bulgularını sunmuştu.

Dosyada, Muhammed bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı cinayeti de dahil, bazı Suudi vatandaşlara işkence edilmesi ve kötü davranılması konusundaki muhtemel rolünün de altının çizildiği aktarılmıştı.

Bunun üzerine Arjantin'de Federal Yargıç Ariel Lijo da bin Selman hakkında Türkiye, Yemen Suudi Arabistan ve Uluslararası Ceza Mahkemesinden istinabe talepnamesi istemişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi üzerine eleştirilerin hedefi olmuştu. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini bin Selman'ın verdiği sonucuna ulaştığı iddia edilmişti. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim