• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
G. Sudan ve Komşularında 20 Milyon Kişi Açlığın Pençesinde
12 Ağustos 2017 Cumartesi 15:45

G. Sudan ve Komşularında 20 Milyon Kişi Açlığın Pençesinde

Yemen, Güney Sudan, Nijerya ve Somali'de devam eden silahlı çatışmalar, kısa, orta ve uzun vadede etkili bir insani müdahaleyi engelliyor, ciddi bir açlık krizini de beraberinde getiriyor.

MuslimPort Haber Merkezi | Fehmi H. Yalınayak

Birleşmiş Milletler; Yemen, Somali, Güney Sudan ve Nijerya’nın kuzeydoğusunda 20 milyondan fazla insanın açlık tehdidi altında olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre beklenen felaket dört ülkede yaşanan yaygın silahlı çatışma ile doğrudan bağlantılı.

Konsey, açıklamasında “devam eden silahlı çatışma ve şiddetin siviller üzerindeki yıkıcı etkisine” dikkat çekiyor.

15 üyesi bulunan Konsey açıklamada, devam eden çatışma ve şiddetin yıkıcı insani sonuçlar doğurduğunu ve bu durumun kısa, orta ve uzun vadede etkili bir insani müdahaleyi engellediğini, böylelikle söz konusu şiddet olaylarının açlığa önemli bir neden teşkil ettiğini derin bir endişe ile vurguladı.

Bununla birlikte Konsey söz konusu dört ülkedeki çatışmalarda yer alan tüm grupları tıbbi tesislere, bu tesislerin personeline, ulaşım araç ve gereçlerine saygı duymaya ve korumaya davet etti.

Açıklamada “Konsey silahlı çatışmaya rağmen tüm tarafların sivilleri koruma ve saygı duyma zorunluluklarının altını çizmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yemen, Güney Sudan, Somali ve Kuzeydoğu Nijerya’daki tüm taraflar acilen daha etkili bir insani yardım sağlayacak adımlar atmaya çağrıldı.

Konsey bağışçılara insani yardım sağlamayı salık verirken, insanları açlığın eşiğinden çekip kurtarmak için ilave kaynak ve fonlara ihtiyaç olduğunu ekledi.

Öte yandan (15 Üyeli) Konsey Genel Sekreter Antonio Guterres’den üyelere Ekim ayında “benzeri görülmemiş kıtlık tehdidi ışı altında sözkonusu dört ülkede etkili yardımlar karşısındaki engeller” konulu bir brifing vermesini istedi. Konsey ayrıca engellerin nasıl aşılabileceği hakkında özel çözüm önerileri istedi.

BM’nin İnsani Yardım Koordinasyonu ve Acil Çözümler koordinatörü, krizin çözümü için acilen ihtiyaç duyulan 4,9 milyar doların bugüne kadar ancak 2,5 milyar dolarlık kısmının bağışçılar tarafından karşılandığını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim